یافته محققان هلندی؛ تاثیر رژیم غذایی مدیترانه ای به حفظ عملكرد كلیه پس از پیوند كلیه

آنی غذا: مطالعه جدید نشان میدهد پیروی از رژیم غذایی سبك مدیترانه ای از عملكرد كلیه ها پس از پیوند كلیه حفاظت می كند.

به گزارش آنی غذا به نقل از مهر، پیوند كلیه روشی برای حفظ جان بیمار است، اما به قول محققان، معمولاً در مدت ۱۰ سال پس از پیوند، در بیشتر از یك سوم دریافت كنندگان پیوند عملكرد كلیه از كار می افتد.
محققان دانشگاه گرونیگن هلند در این مطالعه به بررسی رژیم غذایی مدیترانه ای بر عملكرد كلیه افراد دریافت كننده كلیه پرداختند. رژیم غذایی مدیترانه ای سرشار از ماهی، میوه، سبزیجات، حبوبات، مغزیجات آجیلی و روغن زیتون و مصرف خیلی كم لبنیات و گوشت است.
در این مطالعه، بیشتر از ۶۰۰ دریافت كننده پیوند كلیه پرسشنامه ای در مورد تغذیه شأن تكمیل كردند.
در طول ۵ سال پیگیری وضعیت این افراد، كلیه بیشتر از ۱۱۹ بیمار از كار افتاد و ۷۶ نفر گرفتار نارسایی كلیه شدند.
محققان در مورد میزان پیروی این افراد از رژیم غذایی مدیترانه ای امتیازی بر مبنای عدد ۹ می دادند. آنها دریافتند به ازای افزایش هر ۲ نمره در پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای توسط بیماران، ریسك كاهش عملكرد كلیه تا ۲۹ درصد و ریسك نارسایی كلیه تا ۳۲ درصد كاهش یافته بود.
دكتر «آنتونیو گومز نتو»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «شواهد قبلی تاثیر فواید رژیم غذایی مدیترانه ای را بر سلامت قلب و عروق و كلیه ها نشان داده بود. در این مطالعه، ما مشاهده كردیم دریافت كنندگان پیوند كلیه كه بیشترین پیروی را از رژیم غذایی مدیترانه ای داشتند كمتر با از بین رفتن عملكرد كلیه پیوندی مواجه بودند.»

منبع: