سرپرست اورژانس كشور: برنامه پنج ساله اورژانس نهایی شد، اورژانسی ها رتبه بندی می شوند

آنی غذا: سرپرست سازمان اورژانس كشور از تدوین و نهایی شدن برنامه پنج ساله این سازمان اطلاع داد و اظهار داشت: در عین حال اقداماتی چون رتبه بندی كاركنان اورژانس، عرضه آموزش های فوریت های پزشكی به اقشار مختلف مردم، توسعه ناوگان اورژانس و غیره را هم پیش می بریم.

به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، دكتر پیرحسین كولیوند در مراسم چهل و سومین سالگرد تاسیس اورژانس كشور با اشاره به اینكه وزیر بهداشت و معاونین وزیر بهداشت نگاه ویژه ای به اروژانس دارند، اظهار داشت: این نگاه ویژه باید بازخورد هم داشته باشد و ما هم به دنبال آن باید وظایف مان را به خوبی انجام دهیم.

وی اضافه كرد: با كمك ستاد وزارت بهداشت برنامه پنج ساله سازمان اورژانس كشور تدوین و نهایی شده و برپایه این برنامه می دانیم كه چشم انداز پنج ساله ما در اورژانس چیست و برپایه همین برنامه پیش می رویم تا بتوانیم خدمات را به خوبی به مردم عرضه دهیم.
كاركنان اورژانس رتبه بندی می شوند
كولیوند افزود: اقدام دیگرمان، افزایش مهارت های كاركنان اورژانس برای كاهش خسارت هاست؛ بنابراین آموزش هایمان را تقویت كرده و نگاه ویژه تری به مبحث آموزش داریم. باید دیدگاه ها و آموزش هایمان را در اورژانس به روز نماییم. در این زمینه معاونت آموزش، برنامه هایی را در نظر گرفته است. در عین حال بحث رتبه بندی نیروهای اورژانس را هم در پیش داریم تا رتبه كاركنان مشخص شود و برپایه آن نشانه هایی روی دوش كاركنان اورژانس قرار گیرد.
ارایه آموزش های عمومی فوریت های پزشكی به رانندگان، دانش آموزان و…
سرپرست سازمان اورژانس كشور با اشاره به اینكه عرضه آموزش های عمومی فوریت های پزشكی برای اقشار مختلف مردم از دیگر برنامه هایمان است، اظهار داشت: نگاهمان این است كه اگر پیشگیری نماییم، میزان خسارات كمتر می گردد. باید توجه كرد كه معمولا نخستین كسانی كه در محل حادثه حضور پیدا می كنند، اعضای خانواده و یا رانندگانی هستند كه به محل حادثه می رسند. بر همین اساس، مشخص كرده ایم كه چه آموزش هایی مناسب قشر رانندگان است و با كمك پلیس این آموزش ها را به آن ها عرضه می نماییم.

وی اضافه كرد: گروه هدف بعدی ما آموزش دانش آموزان است. اگر بتوانیم یك درس را برای آموزش فوریت های پزشكی به دانش آموزان اختصاص دهیم، می توانیم از خیلی از حوادث و خسارات جلوگیری نماییم. جامعه هدف بعدی ما برای آموزش های فوریت های پزشكی، طلاب هستند و سپس دانشجویان و اساتید دانشگاه ها را آموزش می دهیم. هم اكنون با وزارت علوم هماهنگی هایی داشته ایم تا بتوانیم این آموزش ها را عرضه دهیم. خبرنگاران و اصحاب رسانه و سایر اقشار مردم هم جزو گروه های هدف ما برای آموزش فوریت های پزشكی هستند.
۱۴۸۰ آمبولانس غیر فعال در كشور
كولیوند در ادامه صحبت هایش با اشاره به وضعیت ناوگان اورژانس كشور اظهار داشت: هم اكنون ۴ هزار و ۸۰۰ دستگاه آمبولانس در اختیار فوریت های پزشكی قرار دارد كه از این میزان ۲ هزار و ۴۰۰ آمبولانس جدید است. در عین حال ۱۴۸۰ آمبولانس غیر فعال هم داریم كه از دانشگاه ها خواسته ایم آن ها را بازسازی و نوسازی كنند. از طرفی هم به نظر می آید در مباحث نرم افزاری به حد لازم رشد نكردیم و باید تمام تلاش مان را در این زمینه انجام دهیم تا بتوانیم به صورت تخصصی اقدام نماییم.
انتقال ۲۳ هزار مصدوم به بیمارستان ها با آمبولانس هوایی
وی با اشاره به اینكه در بحث توسعه اورژانس اهمیت ویژه ای برای مشاركت های مردمی و كمك خیرین قائلیم، اظهار نمود: بر این اساس اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده كه بزودی به بار می نشیند. باید توجه كرد كه در بحث توسعه آمبولانس هوایی و موتورآمبولانس به صورت جدی كار كردیم. راه اندازی اورژانس هوایی همت بزرگی می خواست كه خوشبختانه این اقدام انجام شده و تابحال ۲۳ هزار مصدوم از این طریق به بیمارستان ها منتقل شده اند كه ۶۵ درصدشان بلافاصله تحت عمل جراحی قرار گرفته اند و این نشان دهنده انتخاب درست پرواز و انتقال مصدوم است.

كولیوند افزود: توسعه موتورآمبولانس ها در تهران واقعا به خدمت رسانی ما كمك كرد و زمان خدمت رسانی و رسیدن به محل حادثه را كاهش داد. هم اكنون در تداركیم تا ۵۰۰ دستگاه موتورآمبولانس دیگر خریداری نماییم و اگر دانشگاه علوم پزشكی مشهد زودتر اقدام نماید، این كار را انجام می دهیم.
تدوین دستورالعملی جدید برای بهره وری نیروهای اورژانس
وی درباره بحث بهره وری نیروهای اورژانس، خطاب به پرسنل حاضر در مراسم اظهار داشت: قرار شده دستورالعملی جدید بین سازمان اورژانس، معاونت توسعه و معاونت حقوقی وزارت بهداشت تدوین شود و فكر می كنم این مورد بزودی عملیاتی شده و حق و حقوق شما تقدیم تان می گردد. در زمینه حقوق و مزایای همكاران اورژانس هم مذاكراتی با شخص وزیر انجام داده ایم و پس از ابلاغ تشكیلات اورژانس، این مورد هم عملیاتی می گردد. برپایه این مذاكرات كسانی كه به صورت شركتی در اورژانس كار می كنند، باید حقوق شان با سایر كاركنان یكسان باشد. این مورد را وزیر ابلاغ كرده و بزودی تلاش می نماییم مزایایی را هم برای كاركنان در نظر بگیریم. در عین حال مقرر است همزمان با پرداخت كارانه بیمارستان ها، كارانه اورژانس هم پرداخت گردد و فرمولی دیده شده تا كاركنان پیش بیمارستانی مانند اورژانس بیمارستانی كارانه دریافت نمایند.

وی همینطور اظهار داشت: مسئله ارزش نسبی خدمات اورژانس هم پیگیری شده و اگر این قیمت گذاری ها صورت گیرد، شاید یك درآمد اختصاصی برای اورژانس تولید شود.

كولیوند در انتها اظهار داشت: در مراسم عزاداری امام حسین (ع)، كاركنان اورژانس به خوبی خدمت رسانی كردند كه از آن ها تشكر می كنم. هم اكنون هم برای عرضه خدمت در اربعین حسینی آماده می شویم. ما باید خودمان را جزو خادمین حسینی حساب نماییم. امسال هم برنامه ریزی دقیقی انجام شده تا بتوانیم این خدمات را به نحو احسن عرضه دهیم.

به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، در این مراسم از لگوی مصوب سازمان اورژانس و سامانه پایش داده های مراقبت های درمانی رونمایی گردید.