توصیه محققان؛ ویتامین C و کمک به تقویت سیستم ایمنی در مقابل بیماریهای غیرواگیر

آنی غذا: بگفته پژوهشگران، بیماران مبتلا به بیماریهای غیرواگیر شایع مانند دیابت و فشار خون، به سبب استرس اکسایشی بالا مشاهده شده در آنها، به ویتامین C بیشتری نسبت به سایرین نیاز دارند.

به گزارش آنی غذا به نقل از مهر به نقل از زی نیوز، با افزایش سریع شیوع بیماریهای غیرواگیر، ویتامین C به یکی از مواد مغذی مورد نیاز برای داشتن یک زندگی سالم تبدیل گشته است. بیماریهای قلبی عروقی، سرطان، بیماریهای تنفسی و دیابت با اهمیت ترین بیماریهای غیرواگیر هستند که با بالاترین نرخ مرگ و میر مرتبط هستند.
در کنار رژیم غذایی و تغذیه مناسب برای مدیریت بهتر بیماریهای غیرواگیر، نیاز آشکاری به راهکارهای خودمراقبتی برای حفظ سلامت مطلوب وجود دارد.
در ادامه به سه دلیل اشاره شده است که چرا ویتامین C نقش حیاتی در مدیریت بیماریهای غیرواگیر دارد:
۱. ویتامین C (یا اسید اسکوربیک) نقش مهمی در پشتیبانی از جنبه های مختلف سیستم ایمنی دارد.
۲. ویتامین C بعنوان یک آنتی اکسیدان قوی، دفاع طبیعی بدن را نیز تقویت می کند. ویتامین C یک ماده مغذی ضروری برای تقویت سیستم ایمنی است. مشاهده شده است که بیماران مبتلا به بیماریهای غیرواگیر شایع مانند دیابت و فشار خون بالا به ویتامین C بیشتری نسبت به سایرین، نیاز دارند. بطور خاص، غلظت ویتامین C در بیماران دیابتی ۳۰ درصد کمتر از افراد غیردیابتی است. افراد می توانند علاوه بر مصرف منظم این ماده مغذی بوسیله رژیم غذایی غنی و متعادل، شامل مرکبات و گوجه فرنگی، مکمل ویتامین C نیز مصرف کنند.
۳. ویتامین C همین طور در کاهش عفونت های فصلی مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا در فصل زمستان، خصوصاً در افرادی که از بیماریهای غیرواگیر رنج می برند، نقش دارد. در بیماریهای قلبی عروقی یا بیماران مبتلا به فشار خون، این ماده مغذی می تواند از لطمه به اندام ها محافظت کند و عملکرد اندوتلیال عروقی را بهبود بخشد، که به تنظیم لخته شدن خون کمک می نماید.
محققان تاکید دارند برای اطمینان از دریافت کافی ریز مغذی ها و بهره مندی از نتایج مثبت آن بر سلامت کلی، مصرف مکمل ویتامین C می تواند مفید باشد.

منبع: