توصیه محققان؛ رژیم غذایی مناسب خطر مبتلاشدن به سرطان دهانه رحم را می کاهد

آنی غذا: سرطان دهانه رحم یکی از شایع ترین سرطان ها در زنان است. مطالعات نشان می دهد که بین رژیم غذایی و خطر مبتلاشدن به برخی سرطان ها، رابطه وجود دارد.

به گزارش آنی غذا به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، بیش از ۹۹.۷ درصد موارد سرطان دهانه رحم ناشی از عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. این عفونت ویروسی موجب ایجاد تغییرات غیرطبیعی در دهانه رحم شده که منجر به ایجاد این نوع سرطان می شود.
پزشکان ممکنست سرطان دهانه رحم را در طول غربالگری های معمول سلامت مانند تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV تشخیص دهند. این عارضه اغلب بدون علامت است.
علاوه بر آزمایش پاپ اسمیر و HPV معمولی، سه واکسن HPV وجود دارد که در مقابل تعدادی از گونه های HPV شناخته شده برای ایجاد سرطان دهانه رحم محافظت ایجاد می کنند.
عوامل دیگری که بر ابتلاء به سرطان دهانه رحم تأثیر می گذارند عبارتند از: سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض سموم محیطی، عفونت همزمان با عفونت های مقاربتی مانند HIV و رژیم غذایی و تغذیه.
در واقع، تغذیه مناسب به بهینه سازی سیستم ایمنی کمک می نماید، که به نوبه خود، HPV را از بین برده و به بدن در پاسخ به تومورهای سرطانی کمک می نماید.
با این حال، تحقیقات در مورد نقش رژیم غذایی و تغذیه در پیشگیری یا کاهش خطر ابتلاء به سرطان دهانه رحم بر روی مواد مغذی آنتی اکسیدانی و الگوهای غذایی متمرکز شده است که تأثیر HPV را کم می کند.
رژیم های غذایی با پتانسیل التهابی بالا همانند الگوی غذایی به سبک غربی، با ایجاد سرطان دهانه رحم، خصوصاً در بین بانوانی که دارای عفونت HPV هستند و سبک زندگی کم تحرکی دارند، مرتبط می باشد.
رژیم غذایی غربی که به طور معمول سرشار از چربی های اشباع شده و ترانس، قندهای افزودنی و سدیم است، التهاب مزمن را بیشتر می کند و کنترل عفونت های HPV را دشوار می کند. عفونت مداوم HPV منجر به ایجاد سرطان دهانه رحم می شود.
از سوی دیگر، پیروی از یک رژیم غذایی مدیترانه ای که سرشار از میوه ها، سبزیجات، نخود یا لوبیا، چربی های سالم و ماهی است، ممکنست منجر به کاهش خطر ابتلاء به عفونت HPV و سرطان دهانه رحم شود.
مصرف آنتی اکسیدان هایی مانند کاروتنوئیدهای لوتئین، زآگزانتین و بتا کاروتن، و ویتامین های C، E و A ممکنست از پیشرفت سرطان دهانه رحم، خصوصاً در بین آنهایی که سیگار می کشند، ممانعت کند.
علاوه بر این، مواد مغذی مانند فولات، ویتامین D و لیکوپن ممکنست از پیشرفت HPV به سرطان دهانه رحم جلوگیری نمایند.
هر یک از این مواد مغذی آنتی اکسیدانی نقش های محافظتی و همپوشانی مختلفی را در طول مراحل پیشرفت سرطان دهانه رحم ایفا می کند.
بنابراین، بهتر است بر روی الگوهای غذایی کلی، و نه فقط بر روی یک ماده مغذی، تمرکز شود.
به گفته پژوهشگران، افزایش روزانه ۱۰۰ گرم میوه، با کاهش خطر ابتلاء به سرطان دهانه رحم هم راه است. به همین ترتیب، افزایش روزانه ۱۰۰ گرم سبزیجات نیز تأثیر مشابهی دارد.
از سوی دیگر، مصرف گوشت قرمز مانند گوشت گوساله و گوسفند به مقدار ۱۰۱ تا ۲۰۰ گرم در روز با افزایش ریسک ابتلاء به سرطان در زنان یائسه مرتبط می باشد.

منبع: