تغذیه با شیر مادر خطر بیماری قلبی عروقی مادران را می کاهد

خراسان رضوی برمبنای یک متاآنالیز، احتمال مبتلاشدن به بیماری قلبی، سکته مغزی یا مرگ بر اثر بیماری قلبی عروقی در بانوانی که به فرزندان خود شیر می دادند از بانوانی که شیردهی نداشتند، کمتر بود.
به نقل از یورکالرت، مزایای سلامتی شیردهی به کودکان به خوبی شناخته شده است. طبق اظهارات سازمان بهداشت جهانی (WHO)، این مورد با عفونت های تنفسی کمتر و خطر مرگ ناشی از بیماری های عفونی در بین کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند همینطور با مزایای سلامتی مادر ازجمله کاهش خطر مبتلا شدن به دیابت نوع ۲، سرطان تخمدان و سرطان سینه مرتبط می باشد.
دکتر پیتر ویلیت، استاد اپیدمیولوژی بالینی در دانشگاه پزشکی اینسبروک اتریش اظهار داشت: «نتایج تحقیقات قبلی ارتباط بین شیردهی و خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی عروقی در مادر را بررسی نموده اند. با این وجود، یافته ها در مورد قدرت ارتباط و به صورت خاص، رابطه بین دوره های مختلف شیردهی و خطر بیماری قلبی عروقی متناقض بود ازاین رو بررسی منظم تحقیقات پیشین موجود و ترکیب ریاضی همه شواهد مهم بود.»
محققان اطلاعات بهداشتی هشت تحقیق انجام شده بین سالهای ۱۹۸۶ و ۲۰۰۹ در استرالیا، چین، نروژ، ژاپن و ایالات متحده و یک تحقیق چند ملیتی را بررسی کردند.
این بررسی شامل سوابق سلامتی حدود ۱.۲ میلیون زن (میانگین سن ۲۵ سال در نخستین زایمان) بود و رابطه بین شیردهی و خطرات قلبی عروقی فردی مادر را تجزیه و تحلیل کرد.
لنا تشیدرر، محقق فوق دکتری در دانشگاه پزشکی اینسبروک می گوید: «ما اطلاعاتی را جمع آوری کردیم که مدت زمان شیردهی، تعداد زایمان ها، سن نخستین زایمان و این که آیا زنان در مراحل بعدی زندگی گرفتار حمله قلبی یا سکته شده اند یا خیر را شامل شد.»
۸۲ درصد از زنان گزارش کردند در دوره ای از زندگی خود شیردهی داشتند و در مقایسه با خانمهایی که هیچگاه شیردهی نداشتند، ۱۱ درصد خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی عروقی در این زنان کاهش پیدا کرد. در طول یک دوره پیگیری متوسط ۱۰ ساله، خانمهایی که در دوره ای از زندگی خود شیردهی داشتند، ۱۴ درصد کمتر در معرض مبتلا شدن به بیماری عروق کرونر قلب بودند. احتمال سکته مغزی ۱۲ درصد کمتر بود و ۱۷ درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی قرار داشتند. به نظر می آید خانمهایی که به مدت ۱۲ ماه یا بیشتر در طول زندگی خود شیردهی داشته اند نسبت به خانمهایی که شیردهی نداشته اند، کمتر در معرض مبتلا شدن به بیماری های قلبی عروقی قرار دارند. تفاوت قابل توجهی در خطر بیماری قلبی عروقی در میان زنان در سنین مختلف یا بر مبنای تعداد حاملگی وجود نداشت.
با وجود سفارش های سازمان هایی ازجمله سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مراکز کنترل و جلوگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) که هر دو سفارش می کنند حداقل تا ۶ماهگی نوزادان به صورت انحصاری با شیر مادر تغذیه شوند، از هر ۴ نوزاد تنها یک نوزاد تا ۶ ماهگی فقط شیر مادر دریافت می کند.
ویلیت اظهار داشت: «برای زنان مهم می باشد که از مزایای شیردهی برای سلامت نوزادان خود همینطور سلامت شخصی خود آگاه باشند. علاوه بر این، یافته های تحقیقات باکیفیت بالا که در سرتاسر جهان انجام شده است، احتیاج به تشویق و پشتیبانی از شیردهی، مانند محیط های کاری مناسب برای شیردهی و آموزش شیردهی و برنامه های آموزشی برای خانواده ها قبل و پس از زایمان را برجسته می کند».
بر مبنای بیانیه سیاست ۲۰۲۱ سلامت و نجات مادران انجمن قلب آمریکا، ایالات متحده بالاترین میزان مرگ ومیر مادران را در بین کشورهای توسعه یافته دارد و بیماری های قلبی عروقی علت اصلی آن است. این بیانیه اشاره می کند که به صورت تخمینی از هر سه مرگ در دوران حاملگی دو مورد قابل پیشگیری باشد.
دکتر شیلی میاموتو، رئیس شورای انجمن قلب آمریکا بیان نمود: در حالیکه فواید تغذیه با شیر مادر برای نوزادان و کودکان به خوبی ثابت شده است، مادران باید بیشتر تشویق شوند که به نوزادان خود شیر دهند چونکه می دانند که علاوه بر بهبود سلامت کودک سلامت خویش را هم بهبود می بخشند، افزایش آگاهی در مورد فواید چند وجهی شیردهی می تواند بخصوص برای آن دسته از مادرانی که درحال بحث در مورد تغذیه با شیر مادر در مقابل تغذیه با شیر خشک هستند، مفید باشد.
همینطور برای مادر آگاهی از این که با شیر دادن به نوزاد خود تغذیه بهینه را فراهم می آورد و در عین حال خطر مبتلا شدن به بیماری قلبی را برای خود می کاهد، قدرت بخش است.
یافته های این تحقیق در مجله انجمن قلب آمریکا (JAHA) منتشر گردید.