عضو كمیته علمی كشوری مبارزه با كرونا: خطر امیکرون بیخ گوش مان است

عضو کمیته علمی کشوری مبارزه با کرونا با هشدار نسبت به روند افزایشی سویه امیکرون کرونا در کشور و اهمیت تزریق دز سوم واکسن، اظهار داشت: لازم است فاصله بین دز دوم و سوم واکسن را کاهش دهیم و به یک ماه برسانیم تا افراد زودتر بتوانند دز سوم را تزریق کنند؛ برای اینکه شاید فرصتی تا موج امیکرون نداشته باشیم.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، دکتر پیام طبرسی در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری کرونا، اظهار داشت: ما در کمیته علمی تصمیمات علمی را گرفته و ستاد ملی برای اجرای آنها تصمیم گیری می کند. واقعیت این است که خطر امیکرون بیخ گوش ماست. در کشورهای اروپایی، امریکایی، کشورهای اطراف ما مانند بحرین، کویت و… که گزارش شده تعداد موارد بالای ۹۰ درصد نسبت به چند مدت قبل بالا رفته است که نشان میدهد افزایش امیکرون به ما نزدیک است.
وی ادامه داد: گزارشات در خود ایران و در مواردی که تست شده متاسفانه آمار امیکرون در تست های انجام شده، رو به افزایش بوده و باتوجه به خصوصیات این ویروس که اگر آغاز به افزایش کند، مواردش بصورت تصاعدی بالا می رود، بنابرای طی دو تا سه هفته آتی ممکنست که با پیکی مواجه شویم.
وی اظهار داشت: به جهت اینکه کمتر گرفتار مشکل شویم، سه نکته عمده دارد؛ اول تاکید مجدد بر رعایت پروتکلهای پیشگیرانه مانند استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری فیزیکی و… که می تواند به جلوگیری از گسترش بیماری کمک نماید. دوم تزریق دز سوم واکسن است، حالا بین افرادی که دو دز یا یک دز تزریق کرند با کسانی که دز سوم تزریق کردند، فاصله بسیاری داریم. بطوریکه ۱۰ میلیون نفر دز سوم را تزریق کردند و ۴۰ تا ۵۰ میلیون دز عقبیم. امروز در کمیته علمی بحث شد که اگر امکان پذیر باشد، ما فاصله بین دز دوم و سوم را کاهش دهیم و به یک ماه برسانیم تا افراد زودتر بتوانند دز سوم را تزریق کنند. برای اینکه شاید فرصتی تا موج امیکرون نداشته باشیم.
طبرسی اظهار داشت: موضوع دیگری که بحث شد، افزایش قدرت تست است. برای اینکه حالا بیماریهای ویروسی دیگری مانند آنفلوآنزا در جامعه درحال چرخش است و راهی اینکه بتوانیم افراد گرفتار کرونا را شناسایی نماییم تا بتوانند خودشان را قرنطینه کنند، انجام تست است. باید میزان تست مان را هم افزایش دهیم.
وی اظهار داشت: امید ما این است که با رعایتی که مردم انجام می دهند در استفاده از ماسک و تسریع تزریق دز سوم واکسن، بتوانیم شدت موج را کاهش دهیم. اما اینکه مواردمان در دو سه هفته آتی افزایش می یابد، واقعیتی است که با آن مواجهیم. اگر وارد یک پیکی شویم که وسعت زیادی داشته باشد، باید قدرت تست مان افزایش یابد.