یافته جدید محققان؛ ارتباط رژیم غذایی سرشار از لبنیات و كاهش ریسك دیابت و فشارخون

آنی غذا: پژوهشگران دریافتند مصرف حداقل دو وعده لبنیات در روز با كاهش ریسك مبتلاشدن به دیابت و فشارخون بالا مرتبط می باشد.

به گزارش آنی غذا به نقل از مهر، مصرف بیشتر محصولات لبنی با کاهش ریسک دیابت، فشارخون بالا و سندروم متابولیک مرتبط می باشد.
شرکت کنندگان این مطالعه در رده سنی ۳۵ تا ۷۰ سال از ۲۱ کشور جهان بودند: آرژانتین، بنگلادش، برزیل، کانادا، شیلی، چین، کلمبیا، هند، ایران، مالزی، فلسطین، پاکستان، فیلیپین، لهستان، آفریقای جنوبی، عربستان، سوئد، تانزانیا، ترکیه، امارات و زیمباوه.
مصرف معمول لبنیات در طول ۱۲ ماه قبل بوسیله پرسشنامه ای از شرکت کنندگان ارزیابی شد. محصولات لبنی شامل شیر، ماست، دوغ، پنیر و غذاهای تهیه شده از محصولات لبنی بود و در چارچوب پرچرب تا کم چرب (۱ تا ۲ درصد) طبقه بندی شدند.
کره و خامه به طورجداگانه ارزیابی شدند چونکه در بعضی کشورها این مواد خوراکی بطور متداول مصرف نمی شوند.
اطلاعات مربوط به سابقه مصرف دارویی شخص، مصرف داروهای تجویزی، میزان تحصیلات، سیگار کشیدن، اندازه دورکمر، میزان وزن و قد، فشارخون و میزان گلوکز خون در حالا ناشتا هم جمع آوری شد.
محققان مشاهده نمودند مصرف لبنیات پرچرب، و نه لبنیات کم چرب، یا شیوع کمتر بیشتر مؤلفه های سندروم متابولیک مرتبط بود.
به گفته پژوهشگران، حداقل دو وعده مصرف لبنیات در روز با کاهش ۲۴ درصدی ریسک سندروم متابولیک مرتبط بود. این ارتباط در مورد مصرف لبنیات پرچرب بمراتب بیشتر از لبنیات کم چرب بود.

منبع: