محققان فرانسوی عنوان می كنند؛ تركیب سیب زمینی و سوسیس برای مغز مضر است

به گزارش آنی غذا مطالعه جدید نشان داده است اگر رژیم غذایی مملو از گوشت های فراوری شده، نشاسته و میان وعده های شیرین باشد، احتمال مبتلا شدن به زوال عقل بسیار بالا خواهد بود.

به گزارش آنی غذا به نقل از مهر، «سیسیلیا سمیری»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه بوردکس فرانسه، در اینباره می گوید: «مطالعه ما نشان می هد که ترکیب مواد غذایی مصرفی در جلوگیری از زوال عقل بسیار مهم می باشد.»
زوال عقل بسیار در میان افرادی که عمدتاً گوشت های فراوری شده نظیر همبرگر و سوسیس، نشاسته نظیر سیب زمینی، و میان وعده های همچون کیک و کلوچه مصرف می کنند، شایع تر است.
یافته ها نشان داده است معمولاً در افراد فاقد زوال عقل رژیم غذایی سرشار از میوه، سبزیجات، غذاهای دریایی و مرغ است.
به گفته محققان، زوال عقل همچون بیماری آلزایمر می تواند از دهه ها پیش از ظهور علایم آغاز شود و رژیم غذایی طولانی مدت نقش مهمی در این حوزه دارند.
سمیری در ادامه می افزاید: «عادتهای بد غذا خوردن به سمت گوشت های پخته سرد و میان وعده ها سال ها پیش از تشخیص زوال عقل در گروه ما مشهود بود. در مقابل، رژیم های غذایی متنوع و سالم خطر ابتلاء به زوال عقل را می کاهد.»
برای این مطالعه، ۲۰۹ فرد مبتلا به زوال عقل و ۴۱۸ فرد فاقد این بیماری در فرانسه مورد بررسی قرار گرفتند. میانگین سنی افراد ۷۸ سال بود و به مدت ۱۲ سال تحت نظر بودند. این افراد ۵ سال زودتر پرسشنامه ای در مورد تغذیه شأن تکمیل کرده بودند.
محققان مشاهده نمودند سال ها پیش از ابتلاء به زوال عقل، رژیم غذایی افراد مبتلا به این بیماری بسیار متفاوت از افرادی بود که مبتلا به زوال عقل نبودند.
به گفته سمیری، «ما همینطور دریافتیم رژیم غذایی سرشار از سبزیجات پهن برگ، انواع توت ها، مغزیجات آجیلی، غلات کامل، و ماهی ریسک زوال عقل را می کاهد.»
وی در ادامه تاکید می کند: «دفعات مصرف این نوع مواد خوراکی ناسالم، بیشتر از مقدار آنها، در ریسک ابتلاء به زوال عقل مهم می باشد.»