توسط محققان انگلیسی توسعه داده شد آزمایش تشخیص كووید-۱۹ حتی در منازل

به گزارش آنی غذا محققان انگلیسی موفق به توسعه یك آزمایش برای تشخیص بیماری ˮكووید-۱۹ˮ شدند كه می تواند در عرض ۳۰ دقیقه این بیماری را تشخیص دهد.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا و به نقل از تك كرانچ، كار تحقیقاتی انجام شده توسط محققان دانشگاه های “برونل”( Brunel) لندن، “لنكستر”( Lancaster ) و “ساری” ( Surrey) می تواند با استفاده از یك سخت افزار دستی، در عرض نیم ساعت بیماری “كووید-۱۹” را تشخیص دهد.
سخت افزار مذكور حدود ۱۲۰ دلار قیمت دارد و با باطری كار می كند و به یك اپلیكیشن گوشی هوشمند متصل می شود تا نتایج تشخیصی را به نمایش بگذارد.
در این آزمایش از كیت های سواب تك نفره هم استفاده می شود كه برای هر شخص حدود ۵ دلار قیمت دارد. این سواب كه برای نمونه گیری است، در بینی یا گلو فرد استفاده می شود و نیازی نیست نمونه ها به آزمایشگاه منتقل شوند.
این آزمایش مبتنی بر یك فناوری است كه در فیلیپین، برای آزمایش انتشار یك ویروس در مرغ ها مورد استفاده قرار می گرفت.
حال این فناوری برای تشخیص بیماری “كووید-۱۹” در انسان تطبیق داده شده است و تیم تحقیقاتی در حال تقویت تولید انبوه این آزمایش هستند.
بدیهی است این آزمایش پیش از شروع فعالیت در هر جغرافیایی، باید به تایید نهادهای نظارت بر سلامتی مانند “سازمان غذا و دارو آمریكا”(FDA)برسد.
ولی محققان این پروژه اطمینان دارند كه این آزمایش نتایج خوبی را به دنبال خواهد داشت و احیانا طی چند هفته آتی در دسترس خواهد بود.
محققان در این آزمایش می توانند به صورت همزمان تا ۶ نفر را مورد آزمایش قرار دهند و مزیت انجام آن این است كه در مطب پزشكان، در بیمارستان، در محل اشتغال افراد و حتی در منازل قابل استفاده می باشد.
نكته قابل توجه این است كه آزمایش توسعه داده شده توسط این محققان می تواند برای آزمایش افراد بدون علایم هم استفاده گردد تا به كنترل روند شیوع بیماری در جامعه كمك شایانی شود.