علل تعریق بدن و راهكارهای كنترل آن بوتاكس زیربغل به چه كسانی پیشنهاد می شود؟

به گزارش آنی غذا با آغاز فصل گرما یكی از مشكلاتی كه اغلب افراد با آن روبرو می شوند، تعریق و بوی ناخوشایند ناشی از آن است. استحمام، مصرف پدهای مخصوص و دئودرانت های مختلف و… روش هایی هستند كه افراد برای كاهش بوی بد ناشی از تعریق به كار می برند؛ به تازگی هم برخی ها متقاضی بوتاكس زیر بغل بعنوان روشی برای كنترل تعریق بیش از اندازه هستند، اما آیا این روش برای همه سفارش می شود؟
دكتر حسین طباطبایی – متخصص پوست در گفتگو با ایسنا، افزایش تعریق را به دلیل تحریك اعصاب خودكار نباتی معرفی نمود و اظهار داشت: غدد عرق پوست بدن در مواقعی كه حرارت آنرا تحریك كند، سبب افزایش تعریق می شوند و از راه افزایش تعریق، حرارت داخل بدن را دفع می كنند. این عمل مانند كار یك ترموستات است كه با افزایش تعریق، مواد زائد بدن را دفع می كند تا اعضای داخلی بدن مانند قلب، ریه و … گرفتار افزایش حرارت نشوند.
وی ادامه داد: ما به صورت كلی در بدن به صورت متوسط بین ۲ تا ۴ میلیون غدد عرق داریم كه در بعضی از نقاط متراكم تر و در بعضی نقاط دیگر از تراكم كمتری برخوردار می باشد. این تراكم در سه نقطه زیربغل، كف دست ها، كف پاها، پوست سر و پوست صورت نسبت به سایر نقاط بدن بیشتر است؛ به همین علت وقتی گرما ایجاد شود، سیستم اعصاب نباتی به صورت خودكار فعال شده و در این مكان های نامبرده كه با قدرت بیشتری حضور دارند، تعریق صورت می گیرد.
چرا عرق می كنیم؟ وی با اشاره به اینكه برخی اوقات تعریق می تواند نشان دهنده نوعی بیماری باشد، خاطرنشان كرد: در ابتدا باید بررسی شود كه آیا تعریق موضعی بوده و یا كل سطح بدن را درگیر می كند كه در این صورت باید دنبال بیماری داخلی مانند دیابت، نقرس، پركاری تیروئید، پاركینسون و… باشیم. اما اگر بیماری داخلی نباشد و گرما و استرس ناشی از تعریق باشد، اوضاع متفاوت می باشد. گاهی اوقات حتی اگر فرد در جای خنك قرار گرفته باشد به دلیل ترس، خجالت، استرس و یا سایر موارد با تحریك غدد عرق روبه رو شده و تعریق افزایش می یابد.
طباطبایی همینطور افزایش سطح تعریق در بعضی افراد را ناشی از عوامل وراثتی معرفی نمود و اضافه كرد: در برخی از خانواده ها فعالیت غدد عرق نسبت به بقیه خانواده ها بیشتر است. علاوه بر آن نوع تغذیه هم بر میزان تعریق افراد اثرگذار است؛ خوراكی های كافئین دار، مصرف الكل و… می تواند سبب افزایش تعریق شود.
چگونگی كنترل بوی بد عرق وی‬ اضافه كرد: سفارش ما در‬ سطح‬ اول‬ انجام درمان های خانگی است. بهترین كار برای پایین آوردن درجه حرارت بدن قرار گرفتن در هوای خنك و استحمام با دوش آب سرد است. ph طبیعی پوست، اسیدی است و تعریق آنرا به سمت قلیایی می برد كه این سبب ایجاد بوی ناخوشایند‬ شده و مناطق چین و چروك های بدن را مستعد ایجاد عفونت می كند. بهترین راه درمان خانگی آن است كه شب ها پیش از خواب شخص دوش آب ولرم مایل به خنك بگیرد تا گرمای بدن پایین آمده و پس از خشك كردن مواضع تعریق یعنی كف دست ها، پاها و زیر بغل بتواند از موادی استفاده نماید كه ph را اسیدی كنند. استفاده از سركه های غیر بالزامیك به شكل رقیق شده و یا استفاده از آب گوجه فرنگی رقیق شده با اسپری و یا پنبه، چای سبز، چای سیاه، آب سیب زمینی، آب لیمو و… به شكل رقیق شده همچون این درمان هاست. بهترین زمان استفاده از این درمان های خانگی پیش از رفتن به رختخواب است.
بوتاكس زیر بغل به چه كسانی پیشنهاد می شود؟ این متخصص پوست با اشاره به اینكه در مواردی كه این افزایش تعریق سبب مزاحمت برای فرد شود، باید به سمت درمان های دیگر رود، اظهار داشت: یكی از این راه های درمان تزریق بوتاكس است. تزریق بوتاكس در كف دست و پا توسط fda تأیید نشده است اما كشورهای اروپایی آنرا تأیید كردند، البته تزریق بوتاكس زیر بغل در همه جای دنیا تأیید شده اما گفتنی است كه تزریق این آمپول به مهارت خاصی نیاز دارد و این تزریق حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می كشد و به غیر از متخصص پوست كسی صلاحیت تزریق این آمپول را ندارد.
وی در مورد شیوه عملكرد این آمپول اظهار داشت: با تزریق بوتاكس، پالس های عصبی متوقف می شوند و نمی گذارند عضلات دور غدد عرق فعالیت كنند، اما این اثر دائمی نبوده و تنها شش ماه عضلات فلج می مانند. بنابراین است كه به افراد سفارش می نماییم با آغاز فصل گرما مبادرت به تزریق آمپول بوتاكس كنند تا تزریق، اثربخش باشد. البته تزریق بوتاكس علاوه بر آنكه موقت است، روش گرانی برای درمان موقت تعریق است.
عوارض تزریق بوتاكس در كف دست و پا طباطبایی با بی عارضه خواندن تزریق بوتاكس در زیر بغل اظهار نمود: تزریق بوتاكس در این ناحیه فرد را گرفتار عارضه خاصی نمی كند، اما تزریق این آمپول به كف دست ها و پاها از آنجائیكه نحوه عملكردش به شكل فلج موقت برخی عضلات است، می تواند سبب ضعیف شدن خفیف دست و پا شود.
و اما آخرین روش برای كنترل تعریق بدن وی، آخرین روش را قطع اعصاب نباتی معرفی نمود و اظهار داشت: در این روش اعصاب نباتی كه از سمت قفسه سینه به زیر بغل می روند، قطع می شوند. در این روش تعریق غدد عرق به شكل كلی قطع می شود البته این روش برای زمانی است كه تعریق زیاد زندگی عادی را از فرد سلب كرده است و این تعریق سبب ایجاد عفونت شده است و باید توجه گردد كه به هیچ عنوان بهترین روش نیست و تنها به كسانی سفارش می شود كه زندگی شان با تعریق زیاد مختل شده است. نكته قابل توجه آن است كه قطع اعصاب نباتی سبب توقف تعریق زیر بغل می شود، اما بدن این تعریق را از نواحی دیگر جبران می كند و تعریق در كف دست ها پاها، پوست صورت و كف سر افزوده می شود.
او در آخر مصرف بعضی از داروهای ضد افسردگی و فشارخون را سبب افزایش سطح تعریق معرفی نمود و اظهار داشت: البته این تأثیرگذاری، ناشی از مصرف تمام گروه دارویی نام برده شده نیست.