درمان رایگان کودکان زیر ۷ سال در مراکز دولتی به کجا رسید؟

به گزارش آنی غذا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره ی آخرین وضعیت مصوبه درمان رایگان کودکان زیر هفت سال در مراکز درمانی دولتی و دانشگاهی اظهار داشت: در پی پیگیری های انجام شده طی یک الی دو ماه آتی کلیه خدمات بهداشتی و درمانی برای کودکان زیر هفت سال بصورت رایگان ارائه خواهد شد.

دکتر حسین قناعتی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی آخرین وضعیت اجرای مصوبه دولت درباره ی درمان رایگان کودکان زیر هفت سال در مراکز درمانی دولتی و دانشگاهی، اظهار داشت: برمبنای تصمیم دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت، از این به بعد کودکان زیر هفت سال بصورت رایگان درمان خواهند شد؛ چونکه سلامت کودکان نقش مهمی در آینده کشور دارد. بطوریکه کودکان سالم هم به لحاظ هوش و هم از نظر جسمی توانایی های بالایی دارند. همین طور از آنجائیکه مباحث در رابطه با سلامت از کودکی در آنها رعایت شده، کمتر به بیماری هایی همچون سرطان و سایر بیماریهای کُشنده، گرفتار می شوند؛ بدین سبب پشتیبانی از کودکان زیر هفت سال یک سرمایه گذاری بهینه برای بلندمدت است.

وی افزود: در همین راستا نخستین اقدامات عملی پس از دستورالعمل دولت انجام شده است که در خیلی از موارد موفق نیز شده ایم. باوجود اقدامات انجام شده، اما از آنجاکه هنوز بیمه ها دراین زمینه با ما هماهنگی و همکاری کافی ندارند، هنوز این دستور به مرحله عملیاتی نرسیده است. اما در مجموع بعد از انجام هماهنگی های مورد لزوم، تا یک الی دو ماه آتی بصورت صد درصدی کلیه خدمات بهداشتی و درمانی بصورت رایگان برای کودکان زیرهفت سال ارائه خواهد شد و این خدمات درمانی و بهداشتی شامل سرپایی و بستری و… باید رایگان باشند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید براینکه در این ارائه خدمات رایگان هیچ تقسیم بندی صورت نگرفته و شامل تمام خدمات بهداشتی و درمانی می شود، درباره ی هزینه مورد نیاز برای اجرائی شدن این مصوبه نیز اظهار داشت: معاونت درمان وزارت بهداشت قول داده است که چرخه اقتصادی و درآمدهای اختصاصی بیمارستان ها خصوصاً بیمارستان های کودکان در جریان باشد، اما بیمه ها این درآمدهای اختصاصی را مختل می کنند؛ چونکه ما بخش مربوط به فرانشیز را نقد دریافت می نماییم اما پرداختی بیمه ها دراین زمینه با تاخیر همراه خواهد بود و شامل زمان می شود؛ بطور مثال بیمه تامین اجتماعی در پرداختی ها حداقل ۷ الی ۸ ماه تاخیر دارد و این گرهی بزرگ و مغایر با قانون است و مدیریت و کیفیت ارائه خدمات ما را به شدت مختل می کند.

وی در این زمینه اضافه کرد: از مسئولین ذیربط درخواست داریم تا اقداماتی را تمهید کنند که بیمه ها بتوانند پرداخت منظم به مراکز و موسسات طرف قرارداد داشته باشند. البته مسئولین نیز دلایلی همچون مضیقه بودجه و مشکلات نقدینگی را مطرح می کنند اما به هر حال اگر تکلیفی معین می شود باید ابزارهای انجام تکلیف نیز فراهم گردد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران همین طور درباره ی شایع ترین بیماریها در کودکان زیر هفت سال به ایسنا اظهار داشت: همچون این بیماریها می توان به بیماریهای عفونی، آسم، سرطان ها، برخی بیماریهای قلب و عروقی مادرزادی، تشنج، مشکلات گوارشی همچون ریفلاکس و بیماری هایی نظیر سینوزیت، عفونت های ادراری ناشی از اختلالات دستگاه ادراری، تنگی مجاری ادراری، مشکلات اسکلتی و… اشاره نمود که باید به خوبی کنترل شوند تا در بزرگسالی مشکلات جدی نداشته باشند.

منبع: