وزیر بهداشت اعلام كرد انجام ۱۵۰هزار عمل جراحی در نوروز

به گزارش آنی غذا، وزیر بهداشت با تکیه بر این که سلامت مردم خط قرمز وزارت بهداشت است، اظهار داشت: در روزهای نوروز بخش اورژانس و درمان به صورت ۱۰۰ درصدی فعال بود و بیشتر از ۴ میلیون ویزیت و ۱۵۰ هزار عمل جراحی انجام شد.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در دیدار نوروزی با کارکنان، مدیران و معاونان وزارت بهداشت و سازمان های تابعه، ضمن تبریک سال نو و تقدیر از تلاشهای یکساله مجموعه وزارت بهداشت در راه خدمت رسانی به مردم، خاطرنشان کرد: سال ۱۴۰۳ با دو بهار آغاز شد، بهار طبیعت و بهار دل ها. امیدوارم همانطور که بهار طبیعت سبب تحول و شکوفایی جهان می شود، خداوند متعال ما را یاری دهد تا همگام با طبیعت، این تحول را در درون خود هم ایجاد نماییم.
وی با تکیه بر لزوم مستندسازی و اطلاع رسانی اقدامات مثبت و سازنده نظام سلامت به مردم، اظهار داشت: «پیگیری» و «ارزیابی»، دو مبحث مهمی است که در سال جدید به شکل جدی به آن می پردازیم.
وزیر بهداشت ضمن اشاره به حضور شبانه روزی و فعال کادر بهداشت و درمان کشور در تعطیلات نوروز به منظور خدمت رسانی به مردم، خاطرنشان کرد: در این ایام بخش اورژانس و درمان به صورت ۱۰۰ درصدی فعال بود و بیشتر از ۴ میلیون ویزیت و ۱۵۰ هزار عمل جراحی انجام شد.
عین اللهی ضمن اشاره به نامگذازی سال ۱۴۰۳ از جانب مقام معظم رهبری به نام «جهش تولید با مشارکت مردم»، اظهار داشت: رشد به معنای ارتقا از یک مرحله به مرحله بعدی است، اما جهش به معنای سرعت گرفتن اقدامات مثبت است. این جهش باید در تمام ابعاد همچون آموزش، بهداشت، درمان، تحقیقات، پژوهش، توسعه و اخلاقیات اتفاق افتد.
وی با تکیه بر مبحث «کرامت بیمار» تصریح کرد: تمام کارکنان حوزه سلامت در مراکز درمانی باید مبحث کرامت بیماران را رعایت کنند؛ چون که محترم شمردن شان انسانی افراد همچون اولویت های ماست و امیدواریم همگام با توسعه، به مسائل اخلاقی و فرهنگی بیشتر توجه گردد.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه روابط عمومی چراغ راه هر دستگاهی به حساب می آید، تصریح کرد: روابط عمومی معاونت ها، دانشگاه ها و سازمان های وزارت بهداشت باید بیشتر از پیش فعال باشند و دستاوردهای حوزه مرتبط خویش را به صورت مداوم منعکس و منتشر کنند.
وی افزود: فرصت خدمت کوتاه است و باید این فرصتی که خداوند متعال عنایت کرده، برای خدمت به مردم نهایت بهره را ببریم و اقداماتی مثبت و ماندگار برجای بگذاریم؛ به عبارتی باید بتوانیم از فرصت خدمت را به فصل شکوفایی و تجلی کارهای ماندگار مبدل نماییم.
عین اللهی تصریح کرد: انقلاب ما انقلاب مستضعفین است و اقداماتی که در طول سالهای بعد از انقلاب در کشور انجام شده، غالبا در راه خدمت رسانی به اقشار محروم و کم برخوردار جامعه بوده است. از جمله، خدمات بیمه سلامت در این راه، ابعاد و آثار ماندگاری داشته است؛ چونکه ۵ دهک جامعه از این طریق بیمه شدند و هیچ بیمار مستضعفی از هیچ خدمت درمانی باز نمی ماند.
وی با اشاره به اینکه سلامت مردم خط قرمز وزارت بهداشت به حساب می آید، اضافه کرد: مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی باید با یکدیگر هماهنگ و همدل باشند و در جهت خدمت به مردم کار کنند؛ چون که برنامه های مهم وزارت بهداشت همچون سلامت خانواده و جوانی جمعیت جز با هماهنگی و انسجام در مجموعه نظام سلامت کشور، حاصل نمی شود.
بنابر اعلام وزارت بهداشت، وزیر بهداشت همینطور با تکیه بر ضرورت توجه به ظرفیت طب ایرانی، اظهار داشت: با احیای طب ایرانی می توانیم فرهنگ استفاده بیش از اندازه از داروهای شیمیایی را اصلاح کنیم؛ بخصوص آن که خیلی از بیماری ها بدون استفاده از داروهای شیمیایی قابل کنترل و درمان است.
عین اللهی در انتها با اشاره به اینکه باید نگاه مان مستقیم، رو به جلو و به سمت آینده باشد، تصریح کرد: تمام حوزه ها باید بر اهداف شان تمرکز کنند و از حواشی بپرهیزند.

منبع: