الگوی خوابی که تسریع کننده مبتلاشدن به آلزایمر است

آنی غذا: خراسان رضوی اختلالات خواب موجب کاهش سطح آنتی اکسیدانی می شود که به مبارزه با لطمه های سلولی، مانند آلزایمر کمک می نماید.
به نقل از هلث، نتایج مطالعات نشان می دهد که اختلالات خواب مانند جت لگ می تواند موجب مشکلات حافظه در رابطه با بیماری آلزایمر شود.
دانشمندان به خوبی می دانند که میان آلزایمر و خواب ارتباطی وجود دارد اما نمی دانند که چه چیزی موجب چه چیزی می شود.
پروفسور گرگوری بروئر، محقق این تحقیق اظهار داشت: مسئله این است که آیا خواب ضعیف موجب تسریع پیشرفت بیماری آلزایمر می شود یا بالعکس؛ نتایج تحقیقات ما به اختلال در خواب به عنوان تسریع کننده از دست دادن حافظه اشاره می کند.
این تحقیق در موش هایی که مهندسی ژنتیکی شده بودند تا از آلزایمر رنج ببرند، جت لگ ایجاد کردند؛ جت لگ بصورت اختلال در هوشیاری در زمان بیداری و مشکلات خواب بروز می کند. پژوهشگران این کار را با انتقال به دوره تاریکی هر سه روز برمبنای زمان متفاوت انجام دادند و این مورد همان چیزی است که موجب جت لگ می شود.
موش ها به سبب جت لگ سطوح پایین تری از آنتی اکسیدان داشتند که به مبارزه با لطمه های سلولی مانند آلزایمر کمک می نماید. این نتایج نشان میدهد که خواب اندک ممکنست در خطر مبتلاشدن به بیماری آلزایمر نقش داشته باشد.
پروفسور بروئر اظهار داشت: نتایج این تحقیق نشان میدهد که پزشکان و مراقبان باید عادات خواب خوب را به ورزش منظم و رژیم غذایی سالم برای به حداکثر رساندن حافظه خوب اضافه کنند.
خیلی از مطالعات دیگر ارتباط بین زوال عقل و خواب را یافته اند. افرادی که بسیار کم یا بیش از اندازه طولانی می خوابند بیشتر در معرض خطر زوال شناختی و زوال عقل هستند.

در حقیقت، نتایج تحقیقی نشان داد افرادی که بیش از ۹ ساعت در شب می خوابند، دو برابر در معرض خطر مبتلاشدن به زوال عقل هستند. با این وجود، کسانی که میان ۵.۵ تا ۷.۵ ساعت در شب می خوابند، حتی زمانی که از عوارض اولیه بیماری آلزایمر رنج می برند، کاهشی در سلامت شناختی خود مشاهده نمی کنند و کسانی که بیشتر می خوابند حجم مغز کمتری نیز دارند.
همچنین، کاهش خواب رم (REM) مرحله ای که در آن خواب می بینیم، با زوال عقل مرتبط می باشد.
در طول خواب، مغز بین دوره های خواب عمیق سپس به سمت دوره های کم عمق تر خواب می چرخد که در آن تمایل به دیدن خواب داریم، چه آن خواب ها را به خاطر بیاوریم یا به خاطر نیاوریم. در طول خواب رم چشم ها به سرعت از پهلو به پهلو حرکت می کنند (از این رو این خواب را خواب حرکت سریع چشم نامیدند).
آپنه خواب نیز با بوجودآوردن بیماری آلزایمر مرتبط می باشد. شایع ترین علایم آپنه خواب که ۳۰ درصد از افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد شامل خروپف بلند، نفس نفس زدن در هنگام خواب، توقف تنفس برای دوره های کوتاه در طول شب، سردرد صبحگاهی، خواب آلودگی و تحریک پذیری در طول روز است.
وقفه تنفسی در خواب یا آپنه خواب، نوعی اختلال خواب است که موجب توقف یا کاهش تنفس برای مدتی کوتاه اما با تعداد دفعات زیاد در طول خواب می شود. هر توقف می تواند حدود چندین ثانیه طول کشیده و بطور معمول تعداد زیادی توقف (ده ها یا حتی صدها بار) در یک شب رخ دهد.

منبع: