چراغ روشن بیمارستان ها در نوروز

به گزارش آنی غذا، سال نو که برای بسیاری از هموطنان با واژه استراحت و تعطیلی و مسافرت همراه می باشد اما این مورد برای کادر درمان همانند بعضی از مشاغل امدادی و خبری و… از معنا تهی می شود؛ چون که آنها همچون گذشته به عرضه خدمات می پردازند.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، در روزهای نوروز خیلی از مطب ها و کلینیک های خصوصی تعطیل هستند و اورژانس بیمارستان ها در غالب اوقات به تنها مرجع مردم برای دریافت خدمات بالینی و سلامت تبدیل می شوند.
وزارت بهداشت همه ساله با اجرای طرح های مختلف نوروزی با بهره گیری از ظرفیت دانشگاه های علوم پزشکی اهتمام بر ارائه بهترین خدمات به بیماران در بیمارستان های دولتی و مراکز درمانی در سراسر کشور دارد.
امسال طرح سلامت نوروزی وزارت بهداشت از ساعت ۸ بامداد امروز ۲۴ اسفند ماه شروع می شود و تا ساعت ۸ بامداد روز شنبه ۱۸ فروردین ماه سال جدید نیز ادامه دارد.

پزشکان متخصص در تمام بیمارستان ها حضور دارند
اورژانس و مراکز درمانی در آماده باش نوروزی هستند و آنطور که وزیر بهداشت می گوید: پزشکان متخصص در تمام بیمارستان ها حضور دارند و برمبنای بخشنامه ابلاغ گردیده از طرف وزارت بهداشت، حضور متخصصان در رشته های مختلف در بیمارستان ها مورد تاکید است تا خدمات مطلوب درمانی به بیماران ارائه شود.
وزیر بهداشت این اطمینان خاطر را داد که برای ایام نوروز از نظر تامین داروهای اورژانس، سرم و فرآورده های خونی و… وضعیت مناسبی داریم و ذخایر دارویی نیز به میزان کافی وجود دارد.

بازدید روزانه و میدانی از مراکز درمانی در تعطیلات نوروزی
حسن واعظی، رییس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت درباب طرح سلامت نوروزی درباره ی فعالیت بیمارستان ها اظهار داشت: ستاد طرح سلامت نوروزی دانشگاه با مدیریت رییس دانشگاه و با حضور معاونان بهداشت، درمان، توسعه و غذا و دارو جهت پایش و نظارت بر کیفیت ارائه خدمات مراکز درمانی و بیمارستان های کشور و ارائه خدمت مؤثر و به هنگام تشکیل خواهد شد.
بگفته واعظی، تیم های ویژه ارزیابی طرح سلامت نوروزی در ستاد دانشگاه ها تشکیل شده و بازدیدهای میدانی و روزانه از مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان های به انجام می رسد. برمبنای دستورالعمل ابلاغی معاونت درمان هرگونه تعطیلی بخش های بستری در تعطیلات نوروزی، ممنوعست.
رییس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی درباره ی فعالیت متخصصان اورژانس در طرح سلامت نوروزی اظهار داشت: متخصصان طب اورژانس، بیهوشی و سایر متخصصان مقیم، در بیمارستان های عمومی دانشگاهی، طبق برنامه شیفت کاری باید در مرکز باید حضور یابند. همین طور حضور و یا دسترسی سریع به متخصصان سایر رشته ها تخصصی همچون داخلی، زنان، اطفال و جراحی عمومی مورد تاکید است.

فعالیت مراکز شیمی درمانی چگونه است؟
بنابر اعلام مسئولان وزارت بهداشت، بمنظور جلوگیری از روند درمان بیماران مراکز شیمی درمانی و پرتودرمانی، مراکز دولتی شیمی درمانی و پرتودرمانی در تعطیلات نوروزی آماده ارائه خدمات به بیماران هستند و همین طور یک سوم از تخت های درمانی سرپایی مراکز شیمی درمانی خصوصی به بیماران خدمات ارائه می دهند.
در طرح سلامت نوروزی همین طور تسهیلاتی برای بیماران خاص و صعب العلاج در نظر گرفته شده؛ بطوریکه بگفته دکتر علیرضایی – رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریهای وزارت بهداشت امکان ارائه خدمات بهینه به بیماران صعب العلاج و خاص در کلینیک های مرتبط توسط دانشگاه های علوم پزشکی در طرح سلامت نوروزی فراهم گشته است.

رستوران های بین شهری و مراکز اقامتی زیر ذره بین بهداشتی
علاوه بر کادر درمان، کارشناسان و بازرسان بهداشتی نیز در روزهای تعطیلات نوروزی در آماده باش هستند و بمنظور پیش گیری از بروز بیماریها و مسمومیت ها اماکن اقامتی، تفریحی و همین طور مراکز تهیه، عرضه و توزیع مواد غذایی زیر ذره بین بازرسان بهداشت قرار می گیرند.
البته کارشناسان و بازرسان بهداشتی از اوایل اسفند و پیش از آنکه بازار شب عید داغ شود، فعالیت خودرا آغاز نموده بودند و در قالب تیم های سیار به مراکز غذایی و اقامتی و… سرکشی کرده و بر اصول بهداشتی نظارت کامل دارند.
آنطور که معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت می گوید: در تعطیلات نوروزی رستورانهای بین راهی، تفرجگاهها، مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، مراکز سیاحتی و غیره از نظر امور بهداشتی مورد نظارت قرار می گیرند و در صورت مشاهده تخلف، موارد را متذکر شده و در غیر اینصورت واحد مربوطه پلمب و به مراجع قضایی معرفی می گردند در مجموع بازرسان و کارشناسان بهداشت محیط وزارت بهداشت در تعامل با دستگاههای مختلف تلاش می کنند خدمات مطلوبی را از نظر بهداشت و ایمنی به مسافران نوروزی ارائه دهند.
بااینکه چراغ بیمارستان ها در نوروز روشن هست و در آماده باش شیفت نوروزی قرار دارند اما انتظار می رود هموطنان با رعایت اصول ایمنی و نکات بهداشتی و پرهیز از رفتارهای پرخطر، علاوه بر حفظ سلامتی خود، تلاش کنند تا فشار کاری کادر درمان مضاعف نشود و در آغاز سال خستگی بر تن شان سنگینی نکند.

منبع: