چگونه در زمان روزه داری، اختلالات گوارشی را کاهش دهیم؟

آنی غذا: با رعایت روش صحیح تغذیه، می توان خیلی از مشکلات گوارشی را کم کرد و حتی از علائم برخی بیماریهای دستگاه گوارش نیز پیشگیری کرد.

به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، رعایت رژیم غذایی مناسب در کنترل خیلی از اختلالات گوارشی نقش به سزایی دارد. از آنجائیکه در ماه رمضان اغلب الگوی دریافت غذا (زمان صرف وعده های غذایی و ترکیب آن) تغییر می کند، این امر ممکنست علایم و عوارض برخی بیماریهای دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار دهد. باید توجه کرد که در صورت عدم رعایت رژیم غذایی مناسب در ماه رمضان، ممکنست عوارضی مانند خشکی دهان، آروغ زدن، نفخ شکم، احساس سنگینی شکم، سوزش سردل، تهوع، یبوست و تغییرات اشتها دیده شود.

– چرا روزه داری سبب خشکی دهان می شود؟

در روزه داری به سبب کاهش تعداد وعده های غذایی، مصرف مایعات کاهش پیدا می کند که این امر سبب کاهش میزان آب بدن و احساس تشنگی می شود. همین طور برای هضم و جذب مواد غذایی چرب، بدن به آب بیشتری نیاز دارد. مصرف این مواد غذایی حس تشنگی را تحریک می کند.

– سفارش هایی برای کاهش تشنگی و خشکی دهان در روزه داران

به این دلیل که در ماه رمضان مصرف غذاها و مایعات محدود می شود، افراد روزه دار باید مقادیر کافی مایعات در فاصله افطار تا سحر مصرف کنند. بدین سبب سفارش می شود که همراه وعده های غذایی افطار، سحری و نیز فواصل آنها، مقادیر کافی میوه و سبزی مصرف شود. چونکه این مواد غذایی به نگهداری آب در بدن کمک می کنند. حداقل میزان سفارش شده مصرف روزانه میوه و سبزی ۵۰۰ گرم در روز است. افراد روزه دار بهتر است مصرف مواد غذایی را که سبب افزایش احساس تشنگی می شوند، محدود کنند. همین طور سفارش می شود افراد روزه دار از مصرف چای و قهوه به مقدار زیاد که موجب دفع بیشتر آب بدن بوسیله افزایش ادرار می شود، پرهیز کنند.

– مصرف کدام مواد غذایی سبب افزایش احساس تشنگی و خشکی دهان می شود؟

غذاهای پرچرب و سرخ شده به ویژه در وعده سحری منجر به تشنگی در طول روز می شود. مصرف زیاد نمک، غذاهای شور و غذاهای پرادویه نیز تشنگی فرد روزه دار را می افزایند و باید از مصرف آنها اجتناب شود.

– مصرف کدام مواد غذایی سبب بروز سوء هاضمه و نفخ می شود؟

پرخوری، مصرف زیاد غذاهای چرب و سرخ شده، غذاهای تند و غذاهایی که ایجاد نفخ می کنند مثل کلم، نوشابه های گازدار، سیر، پیاز، فلفل به ویژه فلفل دلمه ای، حبوبات مانند عدس، لوبیا، نخود، لپه و مصرف زیاد مواد قندی، دسرهای شیرین، زولبیا و بامیه، مصرف آب به همراه وعده غذایی، مصرف غذا در حجم زیاد و مواد غذایی به اصطلاح سنگین مانند آش رشته و غذاهای غلیظ آبکی سبب نفخ و مشکلات گوارشی می شوند.

– علت سوزش سر دل در ماه رمضان چیست؟

در ماه رمضان اغلب پرخوری و مصرف غذا به مقدار زیاد، به ویژه در وعده افطار، سبب بازگشت محتویات معده به مری و احساس سوزش سردل می شود.

– چه غذاهایی سبب احساس سوزش سر دل می شوند؟

غذاهای چرب و سرخ شده که دیرتر از معده خارج می شوند، غذاهای تند، قهوه و چای پررنگ، نوشابه های گازدار، موادی مثل نعناع، شکلات، ادویه جات و مصرف سیگار می تواند موجب سوزش سردل در افراد روزه دار شود.

– چطور میتوان از احساس سوزش سر دل در افراد روزه دار پیشگیری کرد؟

توصیه می شود بمنظور پیش گیری از سوزش سردل، افراد روزه دار از پرخوری و مصرف وعده های غذایی حجیم بپرهیزند. این افراد باید تا حد امکان تعداد وعده های غذایی خودرا بالا برند تا بتوانند در هر وعده حجم کمتری غذا مصرف کنند و حداقل تا سه ساعت بعد از صرف غذا دراز نکشند.

– دلیلهای بروز یبوست و نحوه پیش گیری از آندر افراد روزه دار

گرسنگی، کاهش مایعات دریافتی و کاهش فعالیت بدنی خطر یبوست را در افراد روزه دار می افزایند. از طرف دیگر تغییر الگوی وعده های غذایی و خواب در ماه رمضان سبب کاهش حرکات روده می شود و بنا بر این سرعت عبور مدفوع در روده کاهش پیدا می کند. در نتیجه بدن آب بیشتری از دست داده و سبب ایجاد یبوست می شود.

با نوشیدن مقادیر کافی آب و مایعات و افزایش دریافت منابع فیبر رژیمی مانند میوه و سالاد در وعده های سحری، افطار و بعد از افطار می توان به حفظ آب بدن و انجام حرکات طبیعی روده در ماه رمضان کمک کرد تا مدت زمان عبور مواد از دستگاه گوارش کم شده و از ایجاد یبوست و نفخ جلوگیری شود.

جهت درمان یبوست باید مصرف آب، غلات سبوس دار، آرد قهوه ای، انجیر و آلوی خشک خیسانده، میوه ها به ویژه همراه با پوست و سبزیجات را افزایش داد. افراد مبتلا به یبوست بهتر است مصرف چای خودرا کاهش دهند. افزایش فعالیت بدنی و تحرک نیز به درمان یبوست کمک می نماید. در صورت شدید بودن یبوست، روزه داران می توانند به همراه وعده های غذایی سحری یا افطار یک قاشق غذاخوری شربت لاکتولوز مصرف کنند.

بنابر اعلام پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی تهران، بدین سبب با رعایت روش صحیح تغذیه، استفاده متناسب از تمامی گروههای غذایی، مصرف به اندازه و کافی از گروه میوه ها و سبزیجات تازه در وعده های غذایی، مصرف آب و مایعات کافی در فواصل وعده های غذایی، حفظ تحرک و فعالیت بدنی و خودداری از مصرف وعده های غذایی پر حجم و پر چرب و مواد غذایی شیرین می توان خیلی از مشکلات گوارشی را مانند یبوست، نفخ، ترش کردن و سوزش سردل کم کرد.

منبع: