تاثیر محیط زندگی بر خطر مبتلاشدن به دیابت نوع ۲

به گزارش آنی غذا نتایج یک بررسی نشان داد: زندگی در نزدیکی رستورانهای فست فود در جنوب آسیا با افزایش ریسک مبتلاشدن به دیابت نوع ۲ مرتبط می باشد.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، در سطح جهان، شیوع دیابت نوع ۲ درحال افزایش است. نتایج مطالعه انجام شده توسط متخصصان انگلیسی نشان داد که زندگی در نزدیکی فست فودها فروشی ها خطر مبتلاشدن به دیابت نوع ۲ را بیشتر می کند.
محیط های غذایی بر نوع رژیم غذایی و چاقی که دو عامل خطر در بروز دیابت نوع ۲ هستند تأثیرگذار است. با این وجود، رابطه بین محیط زندگی و رژیم غذایی در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​به خوبی درک نشده است.
برای بررسی ارتباط بین تراکم و نزدیکی محیط زندگی به مراکز فروش مواد غذایی سالم و ناسالم و دیابت، متخصصان داده های سلامت ۱۲ هزار و ۱۶۷ نفر در بنگلادش و سریلانکا را در فاصله سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ ارزیابی کردند.
آنها همین طور سابقه تشخیص دیابت و سطح قند خون ناشتا را از ساکنان مناطق شهری و روستایی جمع آوری کردند. سپس محیط زندگی این افراد را برمبنای نزدیکی به مراکز فروش مواد غذایی و نوع مواد غذایی طبقه بندی کردند.
به گزارش نیوز مدیکال، پژوهشگران دریافتند که تراکم بیشتر فروشنده های فست فود در نزدیکی محل زندگی افراد با افزایش هشت درصدی احتمال تشخیص دیابت در آنها مرتبط می باشد. علاوه بر این، زنان و افراد پردرآمد بیشتر احتمال دارد که سطح قند خون بالاتری داشته باشند.

منبع: