توصیه محققان كانادایی؛ تأثیر شیرین کننده های جایگزین در کاهش چاقی و خطر دیابت

به گزارش آنی غذا بر مبنای یک مطالعه جدید، جایگزین کردن نوشیدنی های شیرین شده با شکر با نوشیدنی های شیرین شده کم یا بدون کالری با کاهش اندک وزن و خطر مبتلا شدن به دیابت مرتبط می باشد.

به گزارش آنی غذا به نقل از مهر به نقل از وب مِد، استفاده از شیرین کننده های جایگزین در نوشیدنی هایی که به صورت سنتی سرشار از قند هستند مانند نوشابه، نوشابه های انرژی زا، چای، قهوه، آبمیوه و نوشیدنی های ورزشی، می توانند عوامل خطر مانند شاخص توده بدنی بالا، درصد چربی بدن و چربی خون را کاهش دهند.
«جان سیونپایپر»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تورنتو کانادا، می گوید: «راه ایده آل برای جایگزینی نوشیدنی های شیرین، نوشیدن آب تا حد امکان است، اما شیرین کننده های جایگزین مانند آسپارتام، ساخارین و سوکرالوز هم می توانند کمک کنند.»
محققان داده های ۱۷ کارآزمایی بالینی را بررسی کردند که نوشیدنی های شیرین شده با شکر، نوشیدنی های شیرین شده کم و بدون کالری و آب را مقایسه کردند.
به طور کلی، استفاده از شیرین کننده هایی به جز قند در نوشیدنی ها با کاهش وزن بدن، شاخص توده بدنی، درصد چربی بدن و چربی خون همراه بود.
یافته ها نشان داده است در مدت متوسط، نوشیدنی های شیرین کم کالری و بدون کالری، جایگزین مناسبی برای آب برای افراد دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، اما شواهد بیشتری برای دانستن اثرات طولانی مدت آن مورد نیاز است.
محققان سفارش می کنند که روزانه بیشتر از ۹ قاشق چایخوری- حدود ۳۶ گرم یا ۱۵۰ کالری- شکر افزودنی توسط مردان و بیشتر از ۶ قاشق چایخوری- حدود ۲۵ گرم یا ۱۰۰ کالری- توسط زنان مصرف نشود.
محققان اغلب در مورد مزایای شیرین کننده های جایگزین بحث می کنند. مطالعات قبلی نشان داده است که نوشابه رژیمی امکان دارد به اندازه نوشابه معمولی برای قلب مضر باشد؛ همینطور نوشیدن دو یا چند نوشیدنی حاوی شیرین کننده های مصنوعی در روز با مشکلات سلامتی مانند حملات قلبی و سکته مرتبط می باشد.
اما شیرین کننده های جایگزین می توانند به مردم کمک کنند تا به آرامی مصرف نوشیدنی های شیرین را کاهش دهند و به سمت مصرف آب حرکت کنند.

منبع: