وزارت بهداشت هشدار داد احتمال مرگ ناشی از كرونا در صورت مواجهه طولانی مدت با آلاینده های هوا

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی درباب افزایش احتمال موارد مرگ به سبب مبتلاشدن به كووید ۱۹ در صورت مواجهه طولانی مدت با آلاینده های هوا هشدار داد.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، دکتر عباس شاهسونی ضمن اعلام اینکه نتایج بررسی های انجام شده در بعضی از کلانشهرهای کشورنشان دهنده این است که به ازای هر ۱۰ میکروگرم افرایش غلظت ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون، احتمال مرگ به سبب کووید ۱۹ را ۶ درصد، دی اکسید نیتروژن ۱۵ درصد و ازن را ۷ درصد می افزاید.

وی با اشاره به شروع فصل سرد سال و افزایش غلظت آلاینده های هوا به سبب وارونگی هوا، از مردم درخواست نمود که در ایام آلوده کمترین تردد را در سطح شهر داشته باشند.

شاهسونی در ادامه اظهار داشت: نتایج مقالات انتشار یافته دراین زمینه نشان میدهد که مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق و گازهای آلاینده نظیر دی اکسید نیتروژن موجب افزایش بیش از اندازه گیرنده ACE 2در آلوئل های ریه می شود که افزایش گیرنده های فوق موجب افزایش بار ویروس و اختلال سیستم دفاعی بدن در بیمارانی می شود که در معرض آلاینده های هوا بوده اند.

وی از مسئولین سازمان حفاظت محیط زیست و سایر سازمان های ذیربط درخواست نمود که نظارت جدی بر منابع انتشار آلاینده های هوا و اجرای قانون هوای پاک بویژه باتوجه به اپیدمی بیماری کووید ۱۹ را داشته باشند.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت همین طور اشاره کرد: مردم نسبت به استفاده از ماسک های مناسب همراه با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و عدم تردد غیر ضروری در سطح شهر اقدام نموده و توجه ویژه داشته باشند.