سفارش هایی برای اهدای خون در همه گیری كووید-۱۹

آنی غذا: با وجود محدودیت ها و دستورالعمل هایی كه برای مقابله با شیوع كروناویروس اعمال می شود اهدای خون همچنان همچون موارد حیاتی و ضروری بشمار می رود.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، همه گیری ناگهانی بیماری کووید-۱۹ و گسترش سریع آن در جهان در چگونگی عملکرد جوامع، تغییراتی ایجاد کرد و سبب اعمال محدودیت هایی در تردد افراد شد. این در شرایطی است که اهدای خون همچون اقدامات حیاتی برای حفظ سلامت افراد و بیماران نیازمند به دریافت خون است.
میزان ذخایر خون یک کشور در پشتیبانی از افرادی که در وضعیت نامناسب جسمی به سر می برند اهمیت دارد. دریافت خون اهدایی برای افرادی که به سبب جراحت یا در حین عمل جراحی میزان زیادی خون از دست می دهند ضروری ست. همین طور افرادی که بدن آنان به شکل صحیح قادر به تولید خون نیست نیاز به دریافت خون اهدایی دارند.
طبق اعلام مرکز تحقیقات و ارزیابی سازمان غذا و داروی آمریکا، همه گیری بیماری کووید-۱۹ چالش بی سابقه ای را برای مجموع ذخایر خونی این کشور به دنبال داشته است. رعایت فاصله گذاری اجتماعی و لغو برنامه های اهدای خون داوطلبانه سبب کاهش قابل توجه موارد اهدای خون شده است.
بگفته کارشناسان آمریکایی در مجموع فوائد اهدای خود در شرایط حیاتی همه گیری بیماری کووید-۱۹ از نتایج منفی تردد افراد در سطح شهر بیشتر است.
به علاوه درحالیکه اقدام افراد به اهدای خون موضوعی حائز اهمیت می باشد، کمک به حفظ سلامت آنان نیز لزوم دارد.
به گزارش مدیکال نیوز تودی، همچون نکاتی که رعایت آنها در حین اهدای خون سفارش می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
-حفظ پروتکل های موارد بهداشت تنفسی
-رعایت دستورالعمل های بهداشت دست ها
-پاکسازی و ضدعفونی کردن مداوم سطوح
-حفظ فاصله گذاری اجتماعی در محل خون گیری
-اطمینان از سلامت کارکنان مراکز اهدای خون

منبع: