كاهش مرگ ومیر ناشی از كرونا ویروس با نانو فناوری

آنی غذا: یكی از محققان ایرانی دانشگاه ایالتی میشیگان با انتشار مقاله ای اعلام نمود كه پلتفرمی برای شناسایی افراد لطمه پذیر در مقابل ویروس كووید-۱۹ ارائه كرده است و بگفته وی از این روش می توان میزان مرگ و میر ناشی از این ویروس را به حداقل رساند.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، مرتضی محمودی، پژوهشگر دانشگاه ایالتی میشیگان با اشاره به ارائه پلتفرمی برای شناسایی افراد لطمه پذیرتر در مقابل ویروس کووید ۱۹، اظهار داشت: در این پلت فرم با بهره بردن از نانو ذرات توانستیم روشی را برای تشخیص عفونت یا ارزیابی خطر در آینده ارائه دهیم. چنین فناوری نه فقط در مراکز بهداشتی قابل استفاده خواهد بود، بلکه می تواند از کمبود شدید منابع مراقبت بهداشتی جلوگیری کند و میزان مرگ و میر را به حداقل برساند و مدیریت بیماری های همه گیر را در آینده تسهیل کند.
وی افزود: عفونت ها و بیماری های مختلف، الگوهای متفاوت و ویژه ای را در مراحل مختلف پیشرفت بیماری از خود بجای می گذارد که تا حدودی شبیه به اثر انگشت است و شناسایی و لیست نویسی این الگوها می تواند برای هر گونه پیشرفت در فناوری تشخیص بیماری مهم باشد.
محمودی با اعلان اینکه این پلت فرم بوسیله سیالات زیستی مانند اشک، بزاق، ادرار و پلاسما مبادرت به شناسایی افراد لطمه پذیر در مقابل عفونت ها می کند، اشاره کرد: در این روش به سیالات زیستی بیمار مقداری نانو ذرات اضافه می شود و از این طریق سطح منحصر به فرد این نانوذرات سبب جمع آوری پروتئین ها، لیپیدها و دیگر مولکول ها بعنوان تاج مولکولی یا تاج می شود. با تجزیه و تحلیل ترکیب تاج ها و استفاده از رویکرد آماری، این بستر ممکنست الگوی اثر انگشت را برای هر بیمار فراهم آورد و با بررسی این الگوها می توان کسانی که درصورت مبتلاشدن به کرونا در معرض خطر مرگ هستند، شناسایی شوند.
برمبنای اعلام ستاد نانو، این محقق سادگی پروسه تشخیص را از مزایای این روش نام برد و تصریح کرد: فناوری نانو می تواند در مراحل اولیه شناسایی بیماران پرخطر کمک نماید و در نتیجه از کمبود شدید منابع مراقبتی جلوگیری کرده و در نهایت میزان مرگ و میر را به حداقل برساند.

منبع: