توصیه وزارت گردشگری به مسافران پس از سفر ۱۴ روز مراوده نكنید

به گزارش آنی غذا بعد از بازگشت از سفر، ۱۴ روز مراوده های اجتماعی را محدود كنید تا درصورت ناقل بودن، افراد صدمه پذیر را درگیر بیماری نكنید.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، این سفارش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مسافرانی است که با وجود همه گیری ویروس کرونا، همچنان نمی توانند از سفر رفتن صرف نظر کنند.
وزارت بهداشت همچنان از مردم می خواهد سفر غیرضروری نداشته باشند، ولی برنامه ای برای محدود و یا کنترل کردن سفرها وجود ندارد. طبق گفته مدیرکل راهداری مازندران، در تعطیلات عید فطر ۱۲ میلیون تردد در راه های این استان ثبت شده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل و در شرایط شیوع کرونا تنها حدود ۶.۵ درصد کمتر بوده است. در استان خراسان رضوی هم با آن که حرم امام رضا (ع) در تعطیلات عید فطر تعطیل بود، به قول فرمانده پلیس راه این استان، ترددهای جاده ای ۱۵ درصد افزایش داشته؛ هرچند اعلام نشده این رشد در قیاس با چه دوره ای بوده است.
سفرهای تعطیلات فطر نگرانی ها را نسبت به بازگشت کرونا در مناطق زرد و سفید افزایش داده است، چنان که فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران دو روز بعد از آخر تعطیلات عید فطر اظهار داشت: تهران با افزایش نسبی ۳.۵ درصدی مبتلایان کرونا روبرو شده است. آمارهای وزارت بهداشت هم در چند روز گذشته روند نزولی را نشان نمی دهد و روزانه حدود دوهزار مبتلا به کووید-۱۹ شناسایی می شوند.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مسافران سفارش می کند: بعد از بازگشت از سفر، تا ۱۴ روز مراوده های اجتماعی خود (به ویژه مهمانی) را محدود کنید تا در صورتیکه ناقل بدون علامت هستید، افراد صدمه پذیر درگیر بیماری نشوند. پروتکل های ورود به منزل هم رعایت شود و تمام لوازم و وسایلی که وارد منزل می شود باید مطابق پروتکل های بهداشتی ضدعفونی شود.
این سفارش ها با عنوان «آموزش های عمومی سفر در شرایط کرونا» از جانب دفتر مطالعات آموزش گردشگری با همکاری اتاق فکر گردشگری آماده شده که اقداماتی را برای قبل، در حین و پس از سفر در شرایط کرونا یادآوری می کند؛ اقداماتی مثل همراه داشتن ماسک، مواد ضدعفونی کننده، دستکش بهداشتی، به حداقل رساندن تماس ها و حضور در اماکن عمومی همچون رستوران ها و جایگاه های سوخت و استفاده از هتل ها و مجتمع های رفاهی که کدهای بهداشتی دریافت کرده اند.