سازمان جهانی بهداشت: در جهان ۷۰ واكسن برای كرونا در حال ساخت است

به گزارش آنی غذا سازمان جهانی بهداشت می گوید: ۷۰ واكسن برای كووید ۱۹ در جهان در حال ساخت است و آخرین مورد آن مربوط به یك شركت چینی در هنگ كنگ است.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، مقامات سازمان جهانی بهداشت از قول دانشمندان زیست فناوری چینی گفته اند كه روند ساخت این واكسن الان به فاز دوم رسیده است.
دو واكسن دیگر نیز كه بطور جداگانه به دست پژوهشگران دو شركت دارویی آمریكایی ایجاد می شود، اینك به مرحله تست انسانی رسیده است.
از طرف دیگر یك استاد واكسن شناسی آكسفورد به نام سارا گیلبرت كه سرپرستی یك گروه از پژوهشگران انگلیسی و مشغول به ساخت واكسن كرونا را برعهده دارد می گوید كه به پیشرفت هایی دراین زمینه دست یافته است.
وی روز شنبه به نشریه تایمز اظهار داشت كه این واكسن احیانا تا ماه سپتامبر، یعنی حدود پنج ماه دیگر آماده خواهد شد. وی همینطور گفته كه تا ۸۰ درصد به كارآیی این واكسن مطمئن است.
كارشناسان می گویند: بطور معمول سال ها طول می كشد تا یك واكسن ساخته شود و ساخت واكسن كرونا در بهترین حالت بین ۱۲ تا ۱۸ ماه طول می كشد. با این وجود گیلبرت امیدوار است كه به همراهی تیمش بتواند در مدتی بسیار كمتر، این واكسن را تولید نماید. او گفته كه آزمایش های انسانی واكسن جدید مقرر است تا دو هفته آینده آغاز شود.
بنابر گزارش یورونیوز، رسیدن به مرحله تولید انبوه و تولید میلیون ها دوز واكسن كرونا ممكنست ماه ها طول بكشد، اما سارا گیلبرت در این مورد هم خوش بین است. او با بیان این كه در حال مذاكره با مقام های دولتی است، می گوید در صورت دریافت بودجه كافی، تولید را پیش از دریافت نتایج نهایی آزمایش ها شروع می كند. وی همینطور گفته كه اگر همه چیز خوب پیش برود واكسن جدید احیانا در اوایل پاییز به مرحله تولید و عرضه انبوه خواهد رسید.

منبع: