علائم اصلی افسردگی

آنی غذا: علامت اصلی افسردگی، احساس غمگینی مداوم و عدم علاقه به انجام اموری است كه فرد قبل از این به راحتی انجام می داده است.

به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، علامت اصلی افسردگی، احساس غمگینی مداوم و عدم علاقه به انجام اموری است كه فرد قبل از این به راحتی انجام می داده است. در صورتیكه این علایم بیشتر از دو هفته طول كشد و در عملكرد روزانه فرد اختلال ایجاد كند، به آن بیماری افسردگی اساسی گفته می شود.

علائم دیگری نیز ممكنست در مبتلایان به افسردگی دیده شوند كه عبارتند از كاهش سطح انرژی، كاهش یا افزایش اشتها، كاهش یا افزایش میزان خواب، احساس اضطراب و بی قراری، تحریك پذیری و زود از كوره در رفتن، كاهش توان تمركز، كاهش قدرت تصمیم گیری، احساس بی ارزشی یا پوچی، احساس نا امیدی، احساس گناه و افكار خودكشی و لطمه به خود. باید توجه كرد كه افسردگی ممكنست برای هر كسی پیش آید. افسردگی نشانه ضعف نیست. افسردگی را می توان به كمك داروهای ضد افسردگی، درمان های روانشناختی و یا تلفیقی از این دو، درمان كرد.
در صورت احساس افسردگی چه كنیم؟
با فردی كه به او اعتماد دارید درباره احساسات خودتان حرف بزنید. بیشتر افراد بعد از حرف زدن با فردی كه به احساسات آنها توجه می كند، احساس بهتری پیدا می كنند. همین طور دنبال درمان افسردگی خود باشید. مراجعه به پزشك یا روانشناس، قدم اول شروع درمان است.

در عین حال فراموش نكنید كه برای بهبودی، نیاز به درمان صحیح دارید. تلاش كنید به سمت انجام كارهایی بروید كه قبلا آنها را دوست داشته اید. ارتباطات اجتماعی خودتان را قطع نكنید. با دوستان و اعضای خانواده تان در تماس و ارتباط بمانید. اهتمام كنید بپذیرید كه شما نیز ممكنست گرفتار افسردگی شده باشید، پس بهتر است انتظارات تان را از خودتان كاهش دهید. طبیعی است كه در زمانی كه افسرده اید، بازده كاری شما به خوبی سابق نباشد.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، همین طور اهتمام كنید حتی اگر در حد یك پیاده روی كوتاه هم باشد، بطور منظم ورزش كنید. اهتمام كنید به الگوی غذا خوردن و خواب شبانه روزی خود نظم دهید. مصرف مشروبات الكلی، مواد مخدر و داروهای غیر مجاز، افسردگی را تشدید می كنند، بدین سبب از مصرف آنها بپرهیزید. فرد افسرده ممكنست افكار خودكشی و یا لطمه به خود داشته باشد. در این صورت فرد باید فورا به پزشك بازگشت كند.

منبع: