وزیر بهداشت: ۹۹، سال سخت تری خواهد بود

به گزارش آنی غذا وزیر بهداشت ضمن اشاره به مطالبات وزارت بهداشت از تامین اجتماعی و پرداخت تدریجی معوقات مراكز درمانی، در عین حال اظهار داشت: چنانچه شرایط اقتصادی كشور با این آهنگ پیش رود، سال ۹۹ سال سخت تری خواهد بود و بنده هم بعنوان مدیر ارشد مجموعه، بگونه ای عمل خواهم كرد كه منطبق با جیب مملكت باشد و مطمئنم كه مردم چنانچه بی عدالتی مشاهده نكنند، صبوری خواهند كرد.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در جلسه شورایعالی نظام پرستاری، با اشاره به اینكه پرستاران همكارانی وفادار و مردم دوست هستند كه باوجود طولانی شدن معوقات دریافتی، به جز نگاه مهربان، به بیماران ننگریستند، بیان كرد: خوشبختانه در دوره فعلی شورایعالی نظام پرستاری، اندیشه های پخته و كارآزموده ای دورهم جمع شده اند كه حضور آنها برای بنده كه با نگاه استمداد از سازمان های مردم نهاد به این عرصه پای گذارده ام، كمك موثری خواهد بود.
وی ادامه داد: یكی از خسران های عظیم ملی ما، ضمن احترام به جامعه پزشكی، این است كه برای سایر كادر بهداشتی و درمانی مملكت بعنوان ستون های اصلی خدمت، هویت مستقلی تعریف نكرده ایم.
نمكی افزود: از بهورز كه در خانه بهداشت بعنوان سرباز خط مقدم، تا پرستار كه چنانچه نباشد، كاركرد بیمارستان ها و نظام درمان لنگ است، باید دارای شخصیت و هویت مستقل باشند. در كنار اینها، داروسازان، ماماها و حتی پرسنل اداری، مالی بیمارستان ها و نظام سلامت هم باید هویت مستقل داشته باشند، نباید تصور شود كه هویت اینها صرفا وابسته به فعالیت همكاران پزشك است. تمامی كادر بهداشت و درمان باید احساس هویت حرفه ای مستقل و غیروابسته به دیگران داشته باشند؛ این مورد نخستین گامی است كه باید در نظام عرضه خدمت مملكت برداریم.

ضرورت جامعه محور كردن نظام آموزش پرستاری
وزیر بهداشت درمورد نظام آموزش پرستاری، اظهار داشت: نگاه ما در آموزش پرستار مملكت آموزش بر اساس بیمارستان است. معتقدم در حوزه پرستاری بیشتر از سایر حوزه ها باید به سراغ جامعه محور كردن نظام آموزش پرستاری برویم. باید پرستارانی تربیت نماییم كه چند خصوصیت داشته باشند؛ اولا اینكه ماهرترین و زبده ترین فرد در نظام عرضه خدمت باشند؛ چونكه نخستین تماس بیمار در مواقع بحرانی بیماری، با آنهاست. چنانچه پرستار نتواند نخستین برخورد با پریشان حالی بیمار را مدیریت كند، امكان دارد فرایند درمان با مشكل مواجه شود. دوم اینكه، پرستاران بدانند فقط برای كنار تخت بیمار آن هم در بیمارستان تربیت نشده است.
وی اظهار داشت: پرستاری كه امروز تربیت می شود، پرستاری نیست كه در نظام عرضه خدمت از آن حرف می زنیم؛ این پرستار قابلیت های محدودی دارد. یكی از طریق های اثبات وجود پرستار ماهر كارآزموده موثر، این است كه مهارت های غیرپرستاری را بیشتر فراگیرد تا بعنوان عنصر موثر، در جایگاه های مختلف نظام عرضه خدمت فعالیت كند.
وی ادامه داد: نكته سوم این است كه ما برای مدیریت نظام سلامت هیچگاه به پرستاران فكر نكرده ایم. درحالیكه یكی از زبده ترین افرادی كه می توانند نظام سلامت را مدیریت كنند، پرستاران هستند. به همین دلیل، phd هایی كه تربیت كردیم بیكار مانده اند و چنانچه دانشكده های پرستاری این فارغ التحصیلان را بعنوان اعضای هیات علمی نپذیرند، این افراد نه پرستاران لیسانسه ای هستند كه در بیمارستان كنار تخت بیمار خدمت عرضه كنند، نه جایگاه دیگری برای آنها تعریف شده است و این مورد یكی از نقصان های امر آموزش پرستاری به حساب می آید. چونكه پرستار phd تربیت نكرده ایم كه بتواند مدیریت نظام عرضه خدمت را برعهده گیرد. درحالیكه این جایگاه بسیار موثر و مفیدی است و باید در ساختار آموزشی به این سمت و سو برویم.
وی درمورد نظام پرداخت هم بیان كرد: ما در نظام پرداخت، همواره پرستار را بعنوان گیرنده قسمتی از وجهی كه طبیب در محل عرضه خدمت به دست آورده است، تلقی می نماییم. این تفكر ما را گرفتار فقدان هویت حرفه ای كرده است كه باید ترمیم شود. زمانی كه در سازمان برنامه و بودجه بوده و بعد به وزارت بهداشت آمدم، همواره خواهان اصلاح نظام پرداخت فعلی بودم و تاكید داشتم كه حداقل به سمت نظام پرداخت DRG برویم تا گروه های عرضه دهنده خدمت، احساس هویت كنند.
نمكی با تاكید براینكه سامانه قاصدك طرحی ناموفق، ناعادلانه و به لحاظ اقتصادی غیرمنطقی است، خاطرنشان كرد: پیشنهاد می كنم، شورایعالی نظام پرستاری با همكاری دكتر حضرتی، دكتر حریرچی و كمك های معاونت توسعه وزارت بهداشت، تیمی تشكیل دهند تا به چند نكته در مورد نظام پرداخت، بپردازیم؛ اول اینكه، چگونه می توانیم مدلی طراحی نماییم كه عادلانه باشد، دوم اینكه، رضایتمندی ایجاد كند و از همه مهمتر، با شرایط كنونی اقتصادی مملكت سازگار باشد.
وی درمورد معوقات پرستاری، تصریح كرد: در مقطعی، ساختار نظام اقتصاد سلامت كشور برهم خورد. یعنی به روشی از مطالبات دامن زدیم كه با بضاعت های اقتصادی كشور متناسب نبود و این مورد در سال ۹۲ و بعداز اجرای طرح تحول سلامت با افزایش هزینه های سازمان های بیمه گر شروع شد.

در پرداخت معوقات، پرستاران در اولویت هستند
وی افزود: هم اكنون با پیگیری هایی كه صورت گرفته، مطالبات ۱۰ هزار میلیارد تومانی ما از سازمان تامین اجتماعی، به ۵ هزار میلیارد تومان رسیده كه به تدریج در حال پرداخت معوقات هستیم و در این حوزه پرستاران در اولویت هستند. چراكه پرستاران، همان قشری هستند كه با ۱۸ ماه معوقه، به كار خود ادامه داده اند و در هیات دولت نیز، همواره از منش و شخصیت آنها دفاع كرده ام.
وزیر بهداشت بیان كرد: البته در این میان، برخی دانشگاه ها خوب عمل كردند و از درآمدهای اختصاصی شان دستمزد پرستاران را پرداخت كرده اند. برخی دیگر تاحدودی و برخی دیگر انگار نه انگار كه پرستاران هم در مجموعه، حقی دارند و با بهانه هایی همچون اینكه این نیروها شركتی یا قراردادی هستند، ضعیف كشی می كنند.

آنچه سبب طغیان اجتماعی می شود، احساس بی عدالتی است
نمكی اظهار نمود: چنانچه شرایط اقتصادی كشور با این آهنگ پیش رود، سال ۹۹ سال سخت تری خواهد بود و بنده هم بعنوان مدیر ارشد مجموعه، بگونه ای عمل خواهم كرد كه منطبق با جیب مملكت باشد و مطمئنم كه مردم چنانچه بی عدالتی مشاهده نكنند، صبوری خواهند كرد. آنچه سبب طغیان اجتماعی می شود، احساس تبعیض و بی عدالتی است.
وزیر بهداشت درمورد جایگاه بهیاران، عنوان كرد: وظیفه وزیربهداشت، تامین نیروی انسانی كنار تخت بیمار و تامین سلامت مردم است و اصراری نیست كه این فرد بهیار یا پرستار باشد، این مورد را باید مدیریت كنید. اما این نكته را رعایت كنید كه همانطور كه پرستاران برای خود خواهان شخصیت و هویت سازمانی مستقل هستند، بهیاران هم همین انتظار را دارند، اما به كارگیری این نیروها برعهده شما است و شورایعالی باید مدلی طراحی كند كه این موضوعات را مدیریت كند.

ضرورت طراحی مدلهای ملی در حوزه استاندارد نیروی انسانی
نمكی درمورد استاندارد نیروی انسانی، اظهار داشت: اینكه برخی الگوهایی جهانی برداشته شده و در كشور تعریف می شود، پذیرفتنی نیست، بلكه ما نیازمند مدلهای ملی هستیم. استاندارد نیروی انسانی باید برحسب نوع خدمت، تعریف شود. نیروی انسانی ما متناسب با تخت توزیع شده است و این درست نیست، بلكه باید متناسب با نوع خدمت این اقدام صورت گیرد.
وزیر بهداشت درمورد مجوز نیروی انسانی، بیان كرد: مجوز استخدام ۱۰ هزار نیرو داده شد كه قرار بود ۸ تا ۹ هزار نیرو به پرستاران اختصاص پیدا كند، اما این مورد منجر به ایجاد شكاف و بی عدالتی بین نیروهای بهداشتی و درمانی می شد. اما باید این خبر را اعلام كنم كه به زودی، مجوز استخدام ۱۰ هزار نیروی دیگر داده خواهد شد كه همان ۹ هزار نیروی پرستاری كه وعده داده بودیم، محقق خواهد شد.

تصویب تعرفه پرستاری در منزل
نمكی در انتها درمورد پرستاری در منزل، خاطرنشان كرد: بزودی تعرفه پرستاری در منزل مصوب شده و پوشش بیمه ای آن هم محقق خواهد شد.