رییس دبیرخانه ستاد كشوری كنترل دخانیات وزارت بهداشت مطرح كرد مصوبه نگران كننده مجلس درباره قلیان، روند افزایشی استعمال سیگار در زنان

به گزارش آنی غذا رئیس دبیرخانه ستاد كشوری كنترل دخانیات وزارت بهداشت با اشاره به اینكه بتازگی بعضی از نمایندگان مجلس طرحی را در مجلس عنوان كردند كه اماكن عرضه كننده قلیان به اماكن خصوصی تبدیل شوند، اظهار داشت: این مصوبه نگران كننده است و تاثیر بدی بر افزایش مصرف داشته و اجازه نمی دهد به هدف خود كه كاهش ۳۰ درصدی مصرف دخانیات تا سال ۱۴۰۴ است، دست یابیم.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، مهندس بهزاد ولی زاده در حاشیه برگزاری كارگروه مشورتی كنترل دخانیات كه در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار نمود: جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۴ به كنوانسیون كنترل دخانیات سازمان جهانی بهداشت ملحق شد و در سال ۱۳۸۵ قانون جامع كنترل دخانیات توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و یك سال بعد، بخشنامه اجرایی این قانون توسط هیات دولت تصویب گردید.
وی ادامه داد: از زمانیكه قوانین كنوانسیون در ایران تصویب و در جهت كاهش عرضه و تقاضای دخانیات اقداماتی انجام شده است؛ طبق این معاهده بین المللی، گزارشاتی در مورد روند پیشرفت برنامه ها و روند اجرای مفاد كنوانسیون را با جزئیات مربوط به هر ماده، به سازمان جهانی بهداشت ارسال می نماییم. ایران یكی از كشورهای موفق در اجرای كنوانسیون كنترل دخانیات طبقه بندی شده و در گزارشات سازمان جهانی بهداشت از ایران بعنوان كشور موفق در اجرای این كنوانسیون یاد شده است كه مستندات آن نیز موجود است.
ولی زاده با اشاره به برگزاری كارگروه مشورتی كنترل دخانیات، اشاره كرد: برگزاری این جلسه نیز با هدف تشریح گزارشات انتشار یافته جمهوری اسلامی ایران در سازمان جهانی بهداشت در سوژه كنترل دخانیات است. این گزارشات در حضور اعضای كارگروه مشورتی كنترل دخانیات كه نمایندگانی از دستگاه های مختلف هستند، ارائه شد تا بتوانیم نقطه نظرات دستگاه های مختلف را نسبت به این گزارشات و با عنایت به وضع موجود، جمع آوری نماییم و از این نظرات و راهكارها، در پیشبرد و تقویت برنامه هایمان بهره بگیریم.
رئیس دبیرخانه ستاد كشوری كنترل دخانیات وزارت بهداشت با اشاره به اینكه هم اكنون ۱۴ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال مصرف كننده انواع محصولات دخانی هستند، اشاره كرد: ۲۵ درصد این آمار را مردان و ۴ درصد را زنان می سازند.
وی درباب مصرف روزانه دخانیات اظهار داشت: حدود ۱۰.۱ درصد گروه سنی ۱۸ سال به بالا، مصرف كننده سیگار به صورت روزانه هستند كه ۲۰ درصد را مردان و یك درصد زنان را شامل می شوند.
ولی زاده عنوان كرد: طبق آمار، مصرف سیگار در سال های اخیر، روند حدودا ثابتی را در مردان طی كرده است، اما در زنان این آمار در حال افزایش می باشد.
وی درباب باورهای غلط در مورد اینكه مصرف قلیان ضرری ندارد، توضیح داد: امروزه قلیان یكی از مهم ترین معضلات ما در عرصه كنترل دخانیات شمرده می شود، متأسفانه خانواده ها تصور می كنند قلیان ها به سبب اسامی میوه ای و عطر شیرینی كه دارند، ضرری نداشته و در دورهمی های خانوادگی از این وسیله به راحتی استفاده می نمایند.
رییس دبیرخانه ستاد كشوری كنترل دخانیات وزارت بهداشت اظهار داشت: همین طور باورهایی غلط مثل اینكه دود از آب عبور می كند و ضرر ندارد (اتفاقا آب موجب می شود دود راحت تر و بیشتر وارد حلق و ریه ها شود) یا اینكه تنباكوهای میوه ای برای بدن مفید هستند، سبب شده مصرف قلیان در میان مردم ما افزایش یابد. غافل از اینكه عطر و طعم توتون و تنباكوها، نه تنها طبیعی نبوده، بلكه شیمیایی است.
وی اظهار نمود: وزارت بهداشت در سال ۹۳ در ستاد كشوری كنترل دخانیات مصوبه ای را تدوین كرد كه بر طبق آن افزودن عطر و طعم به مواد دخانی را ممنوع اعلام نموده و آنرا مصداق تبلیغ تعریف كرد، پس در سال ۹۵ وزارت صنعت این مسأله را به تولیدكننده ها ابلاغ نمود و این تولیدكننده ها به دیوان عدالت اداری شكایت كردند و دستور توقف طرح را گرفتند و بعداز آن، وزارت بهداشت در سال ۹۶ توانست دیوان عدالت اداری را قانع كند كه كاربرد عطر و طعم در محصولات دخانی ضرر داشته و این بخشنامه كاملا درست است كه در نهایت دیوان به نفع وزارت بهداشت رأی داد. اما از سال ۹۶ تابحال این مصوبه اجرا نشده است و عملا دست هایی در كار است كه اجازه نمی دهند سیاست های وضع شده در جهت كنترل مصرف دخانیات تاثیر خودرا بر كاهش مصرف بگذارند. وزارت بهداشت در این حوزه به تنهایی عمل می كند و لزوم دارد كه سایر ارگان ها و دستگاه ها در كنار وزارت بهداشت دغدغه كاهش مصرف دخانیات در كشور را دنبال كنند؛ چونكه سالانه ۶۰ هزار نفر در اثر مصرف دخانیات جان خودرا از دست می دهند و تعداد زیادی نیز در اثر مواجهه با دود دخانیات، گرفتار بیماری و مرگ می شوند.
بنابر اعلام وبدا، ولی زاده عنوان كرد: ما به جهت اینكه بتوانیم به تعهدات خود به سازمان جهانی بهداشت در خصوص كاهش ۳۰ درصدی مصرف دخانیات تا سال ۱۴۰۴، دست پیدا نماییم باید نسبت به اجرای قانون نیز متعهد شویم؛ چونكه مصرف دخانیات عاملی برای مصرف سایر مواد دخانی بوده و فرد را مستعد مصرف سایر مواد دخانی می كند.
وی اشاره كرد: كاربرد عطر و طعم موجب نرمی تنباكو می شود، اما این نرمی به مدلول بی خطر شدن آن نیست. ضمن اینكه دود بیشتری تولید می كند و خطرات و مضرات آن هم بیشتر می شود.
ولی زاده درباب استفساریه خروج قهوه خانه ها از لیست اماكن عمومی، اظهار داشت: بتازگی بعضی از نمایندگان مجلس نیز طرحی را در مجلس عنوان كردند كه اماكن عرضه كننده قلیان به اماكن خصوصی تبدیل گردد، در حالی كه خصوصی شدن این اماكن موجب می شود دیگر وزارت بهداشت نتواند بر آنها نظارت كند و اتفاقا استفاده از قلیان افزایش می یابد. این اقدام منجر گردید كه تعداد دانشگاه هایی كه منع مصرف دخانیات را در حوزه تحت پوشش خود داشتند، از ۳۲ دانشگاه به ۱۱ دانشگاه كاهش پیدا كند. این مصوبه نگران كننده است و تاثیر بدی بر افزایش مصرف داشته و اجازه نمی دهد به هدف خود كه كاهش ۳۰ درصدی مصرف دخانیات تا سال ۱۴۰۴ است، دست یابیم. این استفساریه درحال حاضر منتظر رای شورای نگهبان است.

منبع: