سندرم مارفان چیست؟

آنی غذا: سندرم مارفان همچون بیماری های ژنتیكی است كه بافت های همبند در بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، سندرم مارفان معمولا قلب، چشم ها، رگ های خونی و اسكلت را درگیر می كند. مبتلایان به این سندرم معمولا لاغر و بلند قد با دست ها، پاها و انگشت های كشیده تر هستند.

آسیب های ناشی از این سندرم می تواند خفیف یا شدید باشد. درصورتی كه آئورت – بزرگترین عروق خونی – كه خون را از قلب به دیگر نقاط بدن منتقل می كند تحت تاثیر قرار گیرد، این بیماری می تواند كشنده باشد.

درمان سندرم مارفان شامل داروهایی می شود كه سطح فشار خون را به منظور به حداقل رساندن فشار به آئورت پایین نگه می دارد. همین طور چكاپ مرتب جهت بررسی میزان پیشرفت لطمه دیدگی ضروری می باشد. خیلی از مبتلایان به این سندرم در نهایت مجبور به جراحی و ترمیم آئورت می شوند.

علائم این بیماری بسیار متنوع و حتی امكان دارد در بین اعضای یك خانواده نیز مشابه نباشد. كشیده تر بودن انگشتان همچون علایم شایع در مبتلایان به این سندرم است.

سندرم مارفان از نارسایی در ژنی ناشی می شود كه بدن را قادر می سازد تا پروتئینی تولید نماید كه به استواری و قابلیت ارتجاعی بافت های همبند كمك می كنند.

مایوكلینیك نوشت: احتمال مبتلاشدن به این سندرم در مردان و زنان برابر است و از آنجایی كه بیماری ژنتیكی بشمار می رود بیشترین فاكتور خطرزا ابتلای یكی از والدین به این بیماری است.

منبع: