مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی خبر داد تزریق ۸۰۰۰ میلیاردریال به کارخانه های داروسازی

به گزارش آنی غذا، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، داروسازان و داروخانه داران را شریک خدمت تامین اجتماعی نامید و اظهار داشت: پیش بینی و برنامه ریزی ها نشان از آن دارد که شرایط پایداری منابع سازمان تامین اجتماعی درحال بهبود است. پرداخت مطالبات طرف های قرارداد ازجمله داروخانه ها اولویت سازمان تامین اجتماعی است و با بهبود شرایط منابع ورودی، وضعیت ما از جهت اجرای تعهدات قراردادی بهتر از شرایط موجود خواهد شد.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، میرهاشم موسوی در دیدار با اعضای هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران اضافه کرد: ما در سازمان تامین اجتماعی و شما در صنف دارویی، با هم افزایی و با رویکرد خدمت رسانی بدنبال رفع مشکلات و انجام کار مردم هستیم. اگر امروز مردم با همه اقتضائات، با مشکلات کمتری خدمات را دریافت می کنند و روزبه روز وضعیت خدمت رسانی بهتر می شود؛ نشان از آن دارد که همه نقش راهبردی خودشان را مخصوصاً در عرصه سلامت به درستی و به نحو احسن اجرا می کنند.
موسوی اضافه کرد: جای خوشی است که انجمن داروسازان ایران به عنوان یک انجمن تخصصی، تحلیل درست و ارزشمندی نسبت به طرح دارویار دارد و از آن به عنوان طرحی که توانسته از مشکلات بزرگ پیشگیری کند یاد می کند. به رغم همه مشکلات موجود، این زبان مشترک خدمت رسانی ما در این حوزه است و فهم مشترکی نسبت به طرح دارویار داریم. تامین اجتماعی وارد طرح دارویار شد چون نظام حکمرانی سلامت این اصلاحات را ضروری می دانست و نمی شد آنرا معطل گذاشت. این قضیه در مورد نسخه الکترونیک هم صورت گرفت و الان بستر مناسبی برای توسعه خدمات به وجود آمده است.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اضافه کرد: در طرح دارویار، سیاست های حوزه سلامت و تکلیف قانونی این بود که بوسیله و از محل بیمه ها، منابع مالی در این طرح ساری و جاری شود. اینکه بیمه ها در این طرح چه مقدار به تعهداتشان عمل کرده اند، برمبنای اسناد مشخص است. تامین اجتماعی همیشه در طرح دارویار از دو جهت جلوتر بوده است، یکی اینکه در اسناد پرداختی برای طرف های قرارداد، پرداختی های ما در سهم سازمان تامین اجتماعی از هزینه داروی بیمه شدگان، از پرداخت های طرح دارویار جلوتر بوده و دوم اینکه ما در صنعت دارو نزدیک به ۱۱ هزار میلیارد تومان مطالبه داریم. البته ما در این بخش هیچ دغدغه ای جز ایفای تعهداتمان نداریم.
وی ادامه داد: ما وقتی سازمان را تحویل گرفتیم حتی برای پرداخت مستمری های ۲۷ هزار میلیارد تومانی ماهانه مشکل و کسری داشتیم ولی الان ماهانه ۴۱ هزار میلیارد تومان حقوق و مستمری پرداخت می نماییم و از شروع سال جاری ریالی استقراض نکرده ایم. در همین مدت ۴۰۰ قلم داروی جدید هم تحت پوشش بیمه قرار گرفت. این کارها برای مردم است و بر استمرار توسعه خدمات تاکید داریم و هرچند اقدامات معطوف به توسعه خدمات، هزینه و بار مالی سنگینی دارد؛ اما مشخصاً وضعیت پرداختی های ما به حوزه درمان در راه به روز شدن است. البته مشکلاتی که هست باید برطرف شود تا به نقطه سربه سر و پرداخت مطالبات با فاصله یک ماه برسیم.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد: صندوق تامین اجتماعی، صندوق مردمی است و منابع آن هم به مردم و کارگران و بیمه شدگان متعلق می باشد. به خاطر همین ما در حساب و کتاب ها دقت می نماییم تا قوام و پایداری صندوق را برای نسل های آتی حفظ نماییم. پیش بینی و برنامه ریزی ها نشان از آن دارد که شرایط پایداری منابع سازمان تامین اجتماعی درحال بهبود است و ان شاءالله در سال آینده از امسال هم وضعیت بهتری خواهد داشت. با افزایش تعداد بیمه پردازان با اجرای طرح های توسعه پوشش بیمه اجتماعی مانند طرح بیمه جامع خانوار، منابع پایدار جدیدی برای سازمان تامین اجتماعی به وجود آمده و همکاران ما هم درحال مدیریت مصارف هستند و اصلاح ساز و کارها برای افزایش تاب آوری اجتماعی صندوق را هم بوسیله مجلس و دولت پیگیری می نماییم. پرداخت مطالبات طرف های قرارداد ازجمله داروخانه ها در اولویت سازمان قراردارد. با بهبود شرایط منابع ورودی، وضعیت ما از جهت اجرای تعهدات قراردادی بهتر از شرایط موجود خواهد شد.
وی اشاره کرد: البته می دانیم که شرایط برای داروخانه داران هم دشوار است و افزایش نرخها مشکلاتی به وجود آورده است. برای جلوگیری از توقف این صنعت، در ماه های پیش، ۸ هزار میلیاردریال به کارخانه های داروسازی زیرمجموعه تزریق کردیم، چون نمی توانستیم به خاطر انجام نشدن تعهدات برخی دستگاه های دیگر در تولید دارو و تامین نیاز کشور تعلل و توقف نماییم.
در این مراسم، همین طور دکتر شهرام کلانتری خاندانی، رییس هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران با اشاره به قدمت زیاد همکاری سازمان تامین اجتماعی و جامعه داروسازی کشور، به لزوم بازبینی در بعضی بندهای قرارداد همکاری این دو نهاد اشاره نمود.
به گزارش روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، کلانتری خاندانی درباب طرح دارویار نیز اظهار داشت: اگر در کشور طرح دارویار اجرا نمی شد، صنعت داروسازی کشور با مشکلات بزرگی روبرو می شد و می توان گفت این طرح اقتصاد صنعت داروسازی را نجات داد. با این وجود، ادامه این طرح به شکل فعلی، مشکل نقدینگی برای داروخانه ها به وجود می آورد. ما حل این مشکل را بوسیله مقامات و مسئولان اقتصادی و بهداشتی کشور پیگیر هستیم؛ بااینکه جامعه داروسازی کشور در هر شرایطی به شکل مداوم و مستمر به خدمت رسانی ادامه می دهد.

منبع: