نکات تغذیه ای برای مبتلایان به چربی خون در روزهای روزه داری

به گزارش آنی غذا، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تغذیه هایی را که برای مبتلایان به چربی خون مناسب می باشد را تشریح کرد.

به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، دکتر احمد اسماعیل زاده درباب روزه داری در افراد دارای چربی خون یا تری گلیسرید بالا، اظهار داشت: بیماران مبتلا به اختلال در سطح چربی های خون، افزایش کلسترول، LDL، تری گلیسرید با داشتن یک الگوی غذایی مناسب در سحر، افطار و شام می توانند به بهبود بیماری خود کمک کنند.

وی اضافه کرد: برای این بیماران نیز همانند افراد سالم سفارش می شود که سحری، افطار و شام صرف کنند و در فاصله افطار تا سحر ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشند.

وی افزود: افراد مبتلا به هیپرکلسترولمی تمام ملاحظات رژیمی شان را باید در تمامی وعده ها رعایت نمایند. برای این افراد بهتر است وعده سحری حاوی ۲ عدد خرما، شیر کم چرب (۱.۵ درصد چربی و کمتر) نان سبوس دار (سنگک، بربری، تافتون، نان جو کامل)، سبزی خوردن، پنیر، ۲ عدد گردو، ۳-۲ عدد میوه فصل، آب لیمو ترش تازه باشد و از مصرف غذاهای پرکلسترول و چرب باید پرهیز کنند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اعلان اینکه استفاده از خوراک های حبوبات برای این بیماران نیز مفید می باشد، اضافه کرد: اما این افراد باید از مصرف تخم مرغ، نیمرو، املت، حلوا، زولبیا و بامیه پرهیز کنند.

اسماعیل زاده به هنگام افطار نیز، مصرف آب جوشیده ولرم، چای ولرم، بیسکویت سبوس دار، نان سبوس دار، سبزی خوردن، آب لیموترش تازه، ۲ عدد خرما، گوجه فرنگی تازه، خوراک حاوی سبزیجات پخته شده مانند لوبیا سبز، هویج پخته شده، بروکلی یا کرفس پخته شده و کدو سبز آب پز که با آب لیمو یا ماست طعم داده می شود نیز سفارش می شود.

وی اظهار داشت: در این بیماران سفارش می شود بعداز افطار، دو عدد میوه فصل به همراه یک قاشق غذاخوری سرصاف آجیل سویای بی نمک و ۷-۵ عدد بادام خام (بی نمک) مصرف شود. در وعده شام نیز بهتر است تمامی پرهیزهای رژیمی در حالت عادی لحاظ شود و یک شام سبک که به روش آب پز، بخارپز و پخت در فر آماده شده استفاده گردد و از مصرف غذاهای سرخ کرده و پرچرب پرهیز شود.

وی ادامه داد: همین طور سفارش می شود به همراه شام یک کاسه کوچک ماست کم چرب به همراه ۵۰ گرم شوید و کدوی خام رنده شده در آن مصرف شود؛ پیش از خواب نیز یک عدد سیب با پوست بهتر است استفاده گردد.

اسماعیل زاده در ادامه بیان کرد: بیماران مبتلا به هیپرتری گلیسریدمی نیز بهتر است پرهیزهای غذایی خود در حالت عادی را در این ماه نیز ادامه دهند و با تنظیم رژیم غذایی مناسب به هنگام سحر، افطار و شام به بهبود سطح تری گلیسرید خون شان کمک کنند.

وی ادامه داد: بهتر است این بیماران به هنگام سحری، از آب جوشیده ولرم نان سبوس دار (سنگک، بربری، تافتون، نان جو کامل)، چای، دو عدد خرما، خوراک حبوبات (عدسی) ۳-۲ عدد میوه فصل، آب لیمو ترش تازه بهره گیرند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اظهار داشت: استفاده از حلوا، حلوا شکری، شله زرد، مربا، عسل و سایر غذاهای حاوی قند زیاد برای این افراد به مقدار زیاد سفارش نمی گردد، چونکه قند زیاد این غذاها در بدن به تری گلیسرید تبدیل می شود. افطار نیز بهتر است حاوی آب جوشیده، چای ولرم، بیسکویت سبوس دار، نان سبوس دار، سبزی خوردن، پنیر خوراک سبزیجات پخته شده مانند کدوآب پز، کرفس پخته شده و آب پز، هویج پخته، لوبیا سبز یا نخودسبز به همراه آب لیمو یا آب نارنج و کمی ماست باشد. دو عدد خرما نیز به هنگام افطار سفارش می شود. در این افراد، یک ساعت بعد از افطار مصرف یک لیوان شیر کم چرب (۱.۵ درصد چربی و کمتر) به همراه دو عدد گردو سفارش می شود.

وی اظهار داشت: در وعده شام نیز با رعایت یک الگوی غذایی مناسب در سحر، افطار و شام می توانند سطح قند خون خودرا کنترل کنند. به طورکلی این بیماران باید از مصرف غذاهای حاوی قندهای ساده نظیر زولبیا بامیه، حلوا، حلوا شکری، شله زرد، که در این ماه مرسوم می باشد، بپرهیزند، چونکه این نوع غذاها به سبب داشتن مقادیر زیاد قندهای ساده سبب افزایش یک بار قند در سطح خون این بیماران می شوند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اشاره کرد: از آنجاکه بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ مستعد به اختلال در سطح چربی های خون نیز هستند، بهتر است از مصرف غذاهای پرچرب، سرخ کرده و حاوی کلسترول زیاد پرهیز کنند.

اسماعیل زاده در ادامه با اشاره به برخی نکات بمنظور داشتن یک الگوی غذایی مناسب در ماه رمضان، عنوان کرد: از مصرف غذاهای پرچرب و سرخ شده خودداری شود، از مصرف مقادیر زیاد زولبیا، بامیه، حلوا، حلواشکری، نوشابه های شیرین، شربت های شیرین یک بار و در حجم زیاد خودداری شود؛ حتما از انواع میوه های فصل و سبزیجات تازه به هنگام سحری و یا بعد از افطار استفاده گردد. از مصرف سس مایونز، خامه، سوسیس و کالباس در وعده سحری یا افطار خودداری شود، چونکه زمینه بروز ناراحتی های گوارشی مانند سوزش سرمعده برگشت غذا از معده به مری (ترش کردن) را فراهم می آورد. مصرف انواع خوراک های سبزیجات، خوراک حبوبات سفارش می شود.

وی ادامه داد: مصرف آب لیمو ترش تازه در وعده سحری بمنظور پیش گیری از بروز تشنگی در ساعات بعدی روز سفارش می شود؛ از مصرف نمک اضافی در خوراک ها و از غذاهای شور و پرنمک و غذاهای کنسرو شده پرهیز شود، چونکه علاوه بر مضرات و صدمات بر سیستم قلب و عروق، سبب تشدید تشنگی در ساعات روزه داری می شود. حتما از نان های سبوس دار بجای نان های سفید بدون سبوس استفاده گردد.

اسماعیل زاده افزود: همین طور از مصرف کیک های چرب، شیرینی خامه ای، پیراشکی، نان های روغنی، تنقلات چرب و شور مانند چیپس در این دوران پرهیز شود.

به نقل از وزارت بهداشت، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در آخر اشاره کرد: روزه گرفتن می تواند برای خیلی از افراد گامی به سمت یک سبک زندگی سالم تر و متعادل تر باشد. اما هر فردی که دارای یک بیماری مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا یا دیابت است، یا زنان حامله و شیرده باید پیش از روزه گرفتن به با پزشک خود مشورت کنند.

منبع: