محققان انگلیسی پی بردند؛ مصرف مکمل فیبر باعث بهبود عملکرد مغز در سالمندان می شود

به گزارش آنی غذا، مطالعات نشان می دهد که فیبر غذایی بیشتر می تواند عملکرد شناختی را بهبود بخشد.

به گزارش آنی غذا به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، بیماری هایی مانند زوال عقل و آلزایمر می توانند سبب بدتر شدن زوال خفیف شناختی مغز در افراد مسن شوند.
با افزایش سن، تمام قسمت های بدن، همچون مغز آغاز به کُند شدن می کنند. طبیعی است که یک فرد در انجام چند کار، یافتن کلمات خاص یا به خاطر سپردن نام ها در یک مغز سالم و پیر مشکل داشته باشد.
در حالی که هم اکنون هیچ درمانی برای زوال عقل یا بیماری آلزایمر وجود ندارد، انتخاب سبک زندگی سالم و برخی داروها امکان دارد به کُند کردن پیشرفت آن کمک نماید.
اکنون، محققان کالج کینگ لندن دریافته اند که مصرف مکمل فیبر غذایی امکان دارد به بهبود عملکرد مغز در افراد مسن کمک نماید.
دانشمندان همینطور دریافتند که مکمل های فیبر بر قدرت عضلانی شرکت کنندگان تاثیر نمی گذارد.
طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، جمعیت جهان با سرعت بیشتری نسبت به گذشته درحال پیر شدن است و مردم تا سن بسیار بالاتری زندگی می کنند. تعداد افراد ۶۰ ساله و بالاتر در سراسر دنیا در سال ۲۰۲۲ حدود ۱.۴ میلیارد نفر بود و پیشبینی می شود تا سال ۲۰۵۰ به ۲.۱ میلیارد برسد.
دکتر «کلر استیو»، استاد سالمندی و سلامت و رئیس بخش تحقیقات اپیدمیولوژی ژنتیک در کالج کینگ لندن، می گوید: «با این افزایش پیری در سراسر دنیا، مهم می باشد که راه های جدیدی برای مبارزه با شرایط در رابطه با افزایش سن مانند زوال شناختی داشته باشیم.»
برای این مطالعه، دکتر استیو و تیمش بر روی دو مکمل پری بیوتیک متمرکز شدند؛ فیبر رژیمی اینولین و کربوهیدرات های گیاهی فروکتولیگوساکارید (FOS).
تحقیقات در سالهای اخیر نشان داده است که باکتری های موجود در روده ما، که به نام میکروبیوم روده شناخته می شود، با سلامت و تندرستی ما مرتبط می باشد. مطالعات ارتباط بین این باکتری ها و مغز را که بعنوان محور روده-مغز شناخته می شود، نشان داده است. ارتباط با سایر اندام ها همچون با سلامت عضلات هم نشان داده شده است. دکتر استیو توضیح داد: «ما تصمیم گرفتیم آزمایش نماییم که آیا بهبود سلامت باکتری های روده با استفاده از یک پری بیوتیک می تواند عملکرد مغز و ماهیچه ها را بهبود بخشد یا خیر.»
مطالعات قبلی نشان داده اند که اینولین میکروبیوم روده را تغییر می دهد، به کاهش التهاب عصبی کمک می نماید و بهبود صدمه های مغزی را بهبود می بخشد.
تحقیقات در مورد FOS گزارش داده است که این مکمل امکان دارد با کاهش بتا آمیلوئید در مغز به تضعیف پیشرفت بیماری آلزایمر کمک نماید و به کاهش التهاب عصبی و بهبود حافظه کمک نماید.
محققان ۳۶ جفت از دوقلوهای بالای ۶۰ سال را برای این مطالعه انتخاب کردند. به یک دوقلو در هر جفت به مدت ۱۲ هفته هر روز یک مکمل فیبر غذایی داده شد، در حالیکه دوقلو دیگر دارونما دریافت کرد.
دانشمندان شرکت کنندگان در مطالعه را از راه ویدئو، پرسشنامه های آنلاین و تست های شناختی زیر نظر گرفتند. علاوه بر این، از شرکت کنندگان خواسته شد تا در تمرینات مقاومتی شرکت نمایند و همینطور مکمل پروتئینی با هدف بهبود عملکرد عضلانی مصرف کنند.
در نتیجه این مطالعه، محققان دریافتند گروهی که مکمل فیبر دریافت می کردند، عملکرد بهتری در تست های ارزیابی عملکرد مغز، همچون تست یادگیری- نشانگر اولیه بیماری آلزایمر- و همینطور تست های زمان واکنش و سرعت پردازش داشتند.
دانشمندان گزارش کردند که تفاوت مفهوم داری در قدرت عضلانی بین گروه مکمل و دارونما مشاهده نشد.

منبع: