چند سفارش برای بهبود خلق وخو در مبتلایان به ام اس

آنی غذا: «مولتیپل اسکلروزیس»(ام اس) بیماری عصبی مزمن مغزی و نخاعی، شایع ترین بیماری عصبی ای است که جوانان را درگیر می کند.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، علت بیماری ام اس ناشناخته است. هرچند، متخصصان به این مساله پی برده اند عاملی، سیستم ایمنی را تحریک می کند که به مغز و نخاع حمله کند. سیستم ایمنی به غلاف میلین اطراف اعصاب لطمه می رساند و سیگنال های ورودی و خروجی مغز را مختل می کند. به همین دلیل، افرادی که گرفتار این بیماری هستند، ممکنست به شدت در زندگی روزمره تحت تاثیر قرار بگیرند.
همین طور بگفته متخصصان، این بیماری می تواند علاوه بر ناراحتی های جسمانی، سلامت روان و خلق و خوی افراد مبتلا را نیز تحت تاثیر قرار دهد با اینحال این بیماران می توانند با انجام تعدادی از فعالیت ها میزان اثرات سوء آن بر سلامت روان را کاهش دهند.
* ورزش کنید
ورزش نه فقط می تواند به بدن شما کمک نماید تا سالم بماند، بلکه مغز شما را با اندورفین پر می کند – مواد شیمیایی که خلق و خوی شما را بهبود می بخشد. یک فعالیت بدنی پیدا کنید که قلب شما را به حرکت درآورد. شنا، آهسته دویدن، دوچرخه سواری یا پیاده روی موثر خواهد بود. هر هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش کنید.
* موسیقی گوش دهید
تحقیقات نشان می دهد که موسیقی درمانی می تواند تأثیر مثبتی بر خلق و خوی شما داشته باشد. گوش دادن یا نواختن آهنگ ها در مغز شما دوپامین را تقویت می کند – ماده شیمیایی مغز که به شما کمک می نماید احساس لذت کنید. یک آهنگ خوب می تواند اضطراب، افسردگی و درد را کم کند و به شما کمک نماید بهتر بخوابید.
* به خواب خود اهمیت دهید
خواب منظم و باکیفیت برای آرام کردن ذهن و کاهش برخی علایم فیزیکی ام اس کلیدی است. چرت زدن نیز می تواند خلق و خوی شما را تقویت کند. اگر ام اس، خوابیدن را مشکل می کند، با پزشک خود در مورد راه هایی صحبت کنید که به شما کمک می نماید تا خواب شبانه بهتری داشته باشید.
* بخندید
خنده به شما کمک می نماید تا اکسیژن بیشتری دریافت کنید، گردش خون را تحریک می کند و اندورفین (هورمون احساس خوب) را به جریان می اندازد. خندیدن می تواند استرس را کم کند و احساس شادی و آرامش در شما بوجود آورد.
* مدیتیشن کنید
مدیتیشن و تمرکز حواس به شما کمک می نماید افکار خودرا آرام کنید، ذهن خودرا به بدن خود متصل کنید و خودرا در اینجا و الان مستقر کنید. مطالعات هنوز ادامه دارد، اما شواهدی وجود دارد که نشان میدهد این شیوه ها استرس، اضطراب و افسردگی را کم می کنند.
* به روابط اجتماعی خود بها دهید
دیدارهای هفتگی با دوستان را برنامه ریزی کنید. صحبت با افراد مبتلا به ام اس می تواند به شما یادآوری کند که تنها نیستید.
* تمرینات تنفسی انجام دهید
تمرینات تنفس عمیق، تنش را در بدن شما آزاد می کند و سطح اکسیژن شما را بیشتر می کند. همراه با مهارتهای آرام بخش ذهن مانند مدیتیشن و تمرکز حواس، تنفس عمیق می تواند بدن شما را آرام کند و استرس را کم کند.
* با یک مشاور صحبت کنید
مشاوران یا درمانگران آموزش دیده می توانند به شما کمک کنند تا احساسات طاقت فرسا را ​​برطرف کنید. بازدیدهای منظم با یک مشاور می تواند به شما کمک نماید تا در لحظه احساس آرامش کنید و همین طور می توانند خلق و خوی شما را در طول زمان بهبود بخشند.
* بازی کنید
کارهایی که دوست دارید، انجام دهید. نقاشی کنید، مطالعه کنید، به سینما بروید یا هر چیزی که شما را خوشحال می کند، انجام دهید. به یک سرگرمی مشغول شوید. تمرکز انرژی روی سرگرمی ها و کارهای جدید می تواند به تغییر خلق و خوی شما برای مدتی کمک نماید.
* انجام حرکات کششی
یوگا تمرینی چند صد ساله است که از حالت های خاصی برای کشش بدن شما استفاده می نماید، در صورتیکه ذهن شما را پاک می کند و اعمال شما را متمرکز می کند. همه می توانند نسخه ای از آنرا انجام دهند، حتی اگر ام اس، تحرک شما را محدود کرده است. یوگا، اضطراب و افسردگی را می کاهد و می تواند فواید فیزیکی دیگری نیز داشته باشد.
* برنامه داشته باشید
لیستی از مکان هایی که می خواهید بازدید کنید، کتاب هایی که می خواستید بخوانید یا رستوران هایی که می خواهید امتحان نمایید تهیه کنید، سپس اهتمام کنید هر کدام را بررسی کنید. تعیین اهداف کوچک و انجام آنها به شما در بهبود خلق و خویتان کمک می نماید.
* بنویسید
ثبت اقدامات و افکار شما نه فقط می تواند به شما در ردیابی علایم ام اس کمک نماید، بلکه می تواند به تغییر مسیر ذهن شما نیز کمک نماید. چیزهایی که برای آنها سپاسگزار هستید، اهدافی که برای آینده دارید و موفقیت هایی که به دست آورده اید را یادداشت کنید. این به شما کمک می نماید زمانی را صرف یادآوری چیزهای مثبت کنید. نوشتن ناراحتی ها نیز می تواند به کاهش تنش هایتان کمک نماید.
به گزارس «وب ام دی»، علایم ام اس می تواند حاد یا مزمن باشد و از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد. مهم این است که از علایم مختلف این بیماری آگاه بود. علایم بیماری ام اس ممکنست شامل موارد زیر باشد:
– مشکلات حرکتی مانند احساس خستگی یا ضعف هنگام راه رفتن، صحبت کردن یا بلعیدن
– گزگز یا بی حسی در اندام ها
– اختلال عملکرد مثانه و روده
– اختلال شناختی
– تغییرات خلقی یا افسردگی
– لرزش یا اسپاسم
– سرگیجه
– اختلال بینایی
در موارد شدید، افراد مبتلا به ام اس ممکنست گرفتار نابینایی و/یا فلج شوند.
هم اکنون هیچ درمان شناخته شده ای برای ام اس وجود ندارد. بنابراین، مدیریت علایم، فاکتوری ضروری برای داشتن یک زندگی سالم همراه با این بیماری است. پزشک ممکنست بسته به شدت علایم بیماری درمان های استروئیدی، تزریق خون یا فیزیوتراپی را انتخاب نماید.