تفاوت های واکسن کووید در مردان و زنان

به گزارش آنی غذا، در سطح جهان حدود ۶۵ درصد بزرگسالان حداقل یک دُز از واکسن های موجود کووید-۱۹ همچون مدرنا، آسترازنکا، جانسون اند جانسون، فایزر و اسپوتنیک V را دریافت کرده اند.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، برای خیلی از افراد، هر گونه واکنش به واکسن خفیف بوده است. اما آیا از نظر اثربخشی واکسن های کرونا و ایمن بودن آنها در بین زنان و مردان تفاوتی وجود دارد؟ پاسخ این پرسش “بله” است. اما موارد دیگری هم وجود دارد.
اثربخشی و ایمنی این بررسی که نتایج آن در مجله آزمایشات بالینی معاصر (Contemporary Clinical Trials) آمده به مقایسه تفاوت انتشار یافته در مطالعات بین المللی برای تعیین این مورد پرداخته که آیا بدن افراد بسته به جنسیت به واکسن های مختلف واکنش متفاوتی نشان داده است.
در این بررسی بین المللی دو گروه از مطالعات مورد ارزیابی قرار گرفتند. نخستین گروه شامل گزارش های کارآزمایی بالینی انتشار یافته در سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، آژانس دارویی اروپا (EMA) و بهداشت کانادا بود. گروه دوم شامل پنج مطالعه انجام شده روی عموم مردم بعد از توزیع واکسن است.
محققان اظهار داشتند: آنچه ما دریافتیم اینست که ۱۰۰ درصد مطالعات به جمع آوری اطلاعات پرداخته اما تنها ۳۰ درصد آنها به تفاوت ها و عوارض جانبی واکسن روی مردان و زنان اشاره کرده اند. در ارزیابی اطلاعات مشخص شد که تفاوت هایی وجود دارد.
به قول کارشناسان، اثربخشی واکسن در دُز اول در مردان بالاتر از زنان بوده است. اما همینطور به تفاوت های کلیدی جنسیتی در واکسن های دیگر مانند واکسن H۱N۱ و واکسن آنفلوآنزا در سال ۲۰۰۹ توجه شد تا زمینه را برای نتیجه گیری فراهم آورد.
همینطور در مطالعات بین المللی که تفاوت های جنسیتی را در اثربخشی و ایمنی واکسن در بین عموم مردم بررسی نموده اند، مشخص شد که زنان بیشتر از مردان عوارض جانبی واکسن را تجربه می کنند.
به صورت خاص، موارد لختگی خون در خانمهایی که واکسن های آسترازنکا و جانسون اند جانسون را دریافت کرده اند، بیشتر گزارش شده است. این باور وجود دارد که فرایند اصلی لختگی خون به علت واکنش غیرطبیعی ایمنی به واکسن است که سبب میشود سیستم ایمنی عناصری از سلول های خونی را هدف قرار دهند که به لخته شدن خون کمک میکند.
اما هنوز هیچ مطالعه ای انجام نگرفته که شیوع موارد لختگی خون را در زنان جوان واکسینه شده ارزیابی و با جمعیت عمومی زنان و جوانان مقایسه کند یا عوامل خطرزا مانند درمان هورمونی و اختلالات ایمنی را در نظر گرفته باشد. بنابراین، هم اکنون تعیین تأثیر کامل واکسن کووید-۱۹ در این شرایط دشوار است.
واکسن و حاملگی زنان آبستن و شیرده به علت استانداردهای ایمنی، در کارآزمایی های واکسن در سال ۲۰۲۰ حضور نداشتند و در نتیجه در آن زمان سفارش به تزریق واکسن برای زنان آبستن تنها در مواردی بود که خطر عفونت بالا بود. از آن زمان، نتایج بررسی های انجام شده نشان داد که اثربخشی واکسن های مبتنی بر mRNA در زنان آبستن و غیر آبستن بی خطر بوده و آنتی بادی ها می توانند از راه شیر مادر منتقل شوند.
تفاوت های جنسیتی در بررسی های پزشکی بررسی تفاوت های جنسیتی در نتایج پزشکی خیلی مهم است. با وجود الزامات در ارتباط با نسبت های جنسیتی و درخواست برای جمع آوری اطلاعات در مورد تفاوت های جنسیتی، هنوز هم در مورد عوارض جانبی با عنایت به تفاوت های جنسیتی اطلاعات محدودی وجود دارد.
به گزارش مدیکال اکسپرس، به قول محققان، تفاوت های جنسیتی نه تنها در تعمیم عوارض جانبی بین مردان و زنان در مراحل بعدی آزمایش، بلکه باید در مطالعه در ارتباط با دُز واکسن، فارماکوکینتیک و فارماکودینامیک در مراحل اولیه هم در نظر گرفته شود.

منبع: