مطالعات نشان می دهد؛ شیرمادر کلید رشد نوزادان نارس است

به گزارش آنی غذا یک مطالعه جدید نشان داده است نوزادان نارس که با شیر مادر تغذیه می شوند در مدرسه عملکرد بهتری دارند و کمتر در معرض مبتلا شدن به اختلال بیش فعالی هستند.

به گزارش آنی غذا به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، مطالعات قبلی نشان داده است که نوزادان نارس در معرض خطر بالاتر عملکرد ضعیف در ریاضیات، روخوانی و سایر مهارت های تحصیلی هستند. آنها همینطور در معرض خطر بیشتر ابتلاء به اختلال بیش فعالی قرار دارند.
اما محققان می گویند تغذیه آنها با مقدار زیادی شیر مادر این خطر را می کاهد و در سالهای بعد منجر به عملکرد بهتر مغز می شود.
در این مطالعه داده های در ارتباط با ۵۸۶ نوزاد متولد شده در کمتر از ۳۳ هفته حاملگی در پنج مرکز زایمان استرالیا مورد بررسی قرار گرفت. محققان میزان شیر مادری که نوزادان در هر روز تغذیه می کردند و همینطور مدت زمانی که والدین به شیردهی ادامه دادند را بررسی کردند.
به طور کلی، تیم تحقیق دریافت که مصرف بیشتر شیر مادر با ضریب هوشی بالاتر و نمرات بالاتر در زمینه روخوانی و ریاضی در سن ۷ سالگی مرتبط می باشد.
همچنین والدین علایم بیش فعالی کمتری را برای کودکانی که شیر مادر بیشتری می نوشیدند، گزارش کردند.
علاوه بر این، مدت طولانی تر شیردهی- تا ۱۸ ماه- با نمرات بالاتر در روخوانی، املا و ریاضی همراه بود.
دکتر «مندی براون بلفورت»، محقق ارشد از دانشگاه هاروارد، اظهار داشت: «مطالعه ما راهبردهای سفارش شده برای پشتیبانی از والدین در جهت تأمین شیر مادر برای نوزادان نارس را تأیید می کند.»
بلفورت در ادامه اضافه کرد: «به عنوان یک جامعه، ما باید روی خانواده ها سرمایه گذاری نماییم چونکه این سرمایه گذاری تا زمانی که کودکان به سن مدرسه می رسند همچنان ادامه می یابد.»
از آنجاییکه این مطالعه مشاهده ای بود، نمی توان ثابت کرد که شیردهی به مزایای تحصیلی منجر گردیده است. نویسندگان اذعان می کنند که امکان دارد عوامل دیگری هم نقش داشته باشند.

منبع: