۵ سفارش نجات بخش به مناسبت روز جهانی بهداشت

هر ساله در تاریخ هفت آوریل ˮروز جهانی بهداشتˮ گرامی داشته می شود.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، هفت آوریل همینطور تاریخ سالگرد تأسیس سازمان جهانی بهداشت (WHO) در سال ۱۹۴۸ میلادی است و سال جاری این سازمان توجه جهانی را به “اقدامات فوری مورد نیاز برای حفظ سلامت انسان و کره زمین و ترویج جنبشی برای ایجاد جوامع متمرکز بر رفاه”، جلب کرده است.
در جهت حفظ سلامت، یکی از نکات مهمی که همیشه مورد توجه است و بر آن تاکید می شود، داشتن یک رژیم غذایی سالم و مغذی است. رژیم غذایی خوب، طیف گسترده ای از میوه ها و سبزیجات را شامل شده و فواید زیادی برای سلامتی دارد. با این وجود، گاهی اوقات ایجاد تغییرات قابل توجه در رژیم غذایی افراد می تواند طاقت فرسا به نظر برسد بخصوص زمانی که اطلاعات زیادی در مورد رژیم های غذایی مختلف و غذاهایی که فرد باید مصرف کند، وجود دارد.
به گزارش “هندوستان تایمز”، در این مقاله برای کاربردی تر شدن مطلب به چند نکته مفید اشاره شده که به ایجاد عادات غذایی سالم کمک می کنند و عبارتند از:
* سرعت غذا خوردن خویش را کاهش دهید و از غذای خود لذت ببرید.
صرف زمان کافی برای غذا خوردن، نکته ای ضروریست چونکه غذا خوردن با آرامش مستقیماً بر حجم غذایی که شخص می خورد و در نتیجه روی وزن او، تاثیر می گذارد. تحقیقات نشان می دهد که غذا خوردن با سرعت، باعث مصرف حجم بیشتری از غذا در زمانی کوتاه شده و در نتیجه منجر به افزایش وزن می شود.
* مصرف پروتئین خویش را افزایش دهید.
منابع پروتئینی سرشار از درشت مغذی ها هستند و مصرف آن می تواند به فرد کمک نماید تا توده عضلانی خویش را حفظ کند و تعداد کالری های سوزانده شده در روز را کمی افزایش دهد. علاوه بر این، پروتئین ها به کاهش وزن هم کمک می کنند.
* غذاها را در خانه طبخ کنید.
پختن غذاها در خانه نه تنها برای سلامتی افراد مفید می باشد بلکه غذاهای خانگی بسیار ارزان تر از غذاهایی هستند که آماده از بیرون تهیه می شوند.
* از نظر بدنی فعال تر باشید.
تغذیه خوب و ورزش را فراموش نکنید. ورزش کردن خلق و خوی افراد را بهبود می بخشد و احساس افسردگی، اضطراب و استرس را می کاهد. صرفاً لازم نیست که افراد در باشگاه ورزش کنند، میتوان فعالیتهای دیگری مانند یوگا، انجام کارهای خانه، پیاده روی روزانه و بازی با کودکان را به منظور تحرک و فعالیت بیشتر بدنی انجام داد.
* پختن غذاها با استفاده از روغن های سالم
روغن های گیاهی و دانه های “بسیار فرآوری شده” همچون روغن های سویا، آفتابگردان و کانولا در چند دهه گذشته به یکی از مواد اصلی در سبد غذایی خانواده ها تبدیل گشته اند. مشکل این روغن ها این است که دارای اسیدهای چرب امگا ۶ هستند اما مقدار امگا ۳ مفید برای قلب در آنها کم است. بعضی از مطالعات نشان داده اند که افزایش نسبت امگا ۶ به امگا ۳ در این روغن ها می تواند منجر به التهاب شود و با بروز بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی، سرطان، پوکی استخوان و اختلالات خود ایمنی ارتباط داشته باشد و ازاین رو مطمئن شوید که جایگزین های سالم تری را انتخاب می کنید. مثلاً روغن های “فرابکرِ” زیتون، آووکادو یا نارگیل را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید.

منبع: