مهم ترین اخبار نوروز ۱۴۰۱ از حضوری شدن مدارس تا آمار بحث برانگیز تصادفات جاده ای

به گزارش آنی غذا «از سرگیری آموزش حضوری دانش آموزان از ۱۴ فروردین»، «حواشی خبرساز ممانعت از ورود بانوان به ورزشگاه مشهد برای تماشای بازی تیم ملی ایران و لبنان»، «تک رقمی شدن مرگ ومیر کرونایی تهران» و «افزایش سفرهای نوروزی و وضعیت تصادفات جاده ای» را میتوان بعنوان چند واقعه و اتفاق فراگیر اجتماعی در تعطیلات نوروزی سال ۱۴۰۱ برشمرد.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، در ادامه مروری بر این وقایع خواهیم داشت:
از سرگیری آموزش حضوری دانش آموزان از ۱۴ فروردین مهم ترین مصوبه ستادملی مقابله با کرونا در روز ششم فروردین ماه، بازگشت به آموزش حضوری مدارس و دانشگاه ها بعد از تعطیلات نوروزی بود. وزیرکشور در حاشیه جلسه هماهنگی بازگشایی مراکز آموزشی در ۱۴ فروردین درباره علل اتخاذ این تصمیم اظهار داشت: با عنایت به شیب نزولی مبتلا شدن به کرونا و همینطور حجم قابل توجه تزریق واکسن و توجیه مدیران مدارس و روسای مراکز آموزشی، شرایط برای برگزاری حضوری کلاس ها فراهم گشته است. بر مبنای جمع بندی انجام شده، دانش آموزان باید با اجبار استفاده از ماسک، در کلاس های درس حاضر شوند. همه مدارس هم باید از سیستم تهویه مناسب برخوردار باشند.
ازاین رو با مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، فعالیت حضوری مدارس از فردا، ۱۴ فروردین ماه از سر گرفته می شود؛ این در شرایطی است که وزارت آموزش و پرورش طی چندماه گذشته، به دلیل نگرانی متخصصان امر و اولیاء توفیق چندانی در برگزاری حضوری کلاس های درس ولو به صورت پراکنده و گروه بندی شده در کلانشهرها نداشته و الان با این مصوبه، در صدد جبران افت یادگیری در جمعیت دانش آموزی برآمده است.
در دستورالعمل ابلاغی وزارت آموزش و پرورش پیرامون این موضوع، تاکید گردیده است که باید همه عوامل اجرایی، تربیتی و آموزشی مدارس مطابق ابلاغ و جدول برنامه هفتگی در مدارس حضور یابند. تمام فعالیتهای تربیتی و آموزشی مربیان، آموزگاران، دبیران و هنرآموزان در همه مقاطع تحصیلی و تمام دروس به صورت حضوری (با رعایت بهداشت فردی و بهداشت محیط، استفاده مناسب از ماسک و تهویه کلاس های درس) صورت گیرد. ظرفیت های مجازی در صورت نیاز صرفاً بعنوان ابزار مکمل تربیت و آموزش مورد بهره برداری قرار گیرد.
همینطور تاکید شده است که دانش آموزان مبتلا به کرونا یا دارای علایم مبتلا شدن به این ویروس یا داشتن بیماری زمینه ای با تأیید پزشک و رضایت والدین می توانند از بستر «شاد»، آموزش های لازم را دنبال کنند.
در همین راستا، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران پیرامون وضعیت سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان همزمان با بازگشایی مدارس گفته است: کرایه سرویس مدارس بر اساس نرخ ۱۴۰۰ محاسبه می شود و ۲۰۰ پیمانکار در حوزه سروس مدارس ساماندهی شده اند. در چند روز گذشته رایزنی هایی با وزارت آموزش و پرورش داشتیم تا در مورد سرویس مدرسه با کمترین مشکل روبه رو باشیم.
مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه هم از آمادگی متروی تهران برای بازگشایی مدارس و دانشگاه ها بعد از آخر تعطیلات نوروزی اطلاع داد و اظهار داشت که از ۱۴ فروردین ماه و با حضوری شدن مدارس و دانشگاه ها و بازگشت ۱۰۰ درصدی کارمندان به محل کار، بطور قطع شاهد افزایش قابل ملاحظه مسافران مترو خواهیم بود. فاصله حرکت قطارها در خطوط مترو در حد امکان کاهش خواهد یافت و در ساعات اوج مسافر، پیشبینی شده است تا قطارهای فوق العاده اعزام شوند تا سفرهای مردم مدیریت شود.
واکنش ها به وقایع ورزشگاه مشهد تیم ملی فوتبال ایران عصر روز سه شنبه، نهم فروردین ماه در ورزشگاه امام رضا(ع) مشهد به مصاف لبنان رفت که حواشی به دلیل ممانعت از حضور بانوان در ورزشگاه علیرغم فروش بلیت به دنبال داشت. این مورد واکنش رئیس جمهور را به دنبال داشت و وزیر کشور را مسئول رسیدگی به اتفاقات مسابقه ایران لبنان کرد.
احمد وحیدی، وزیر کشور در همین راستا اعلام نمود که با خاطیان و کسانی که شیرینی این پیروزی و رفتن ایران به جام جهانی را به کام مردم ایران تلخ کردند با جدیت برخورد می شود.
انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری هم در همین زمینه اظهار داشت: پایمال کردن کرامت بانوان، بی تدبیری و سوء مدیریت، اختلال در اجرایی شدن سیاستهای کلان دولت و کاستن از شیرینی پیروزی بخشی از صدمه ای است که نابخردی روز گذشته برخی به کشور وارد کرد. پیگیر برخورد با مسببان این ماجرا با همراهی مسؤلان اجرایی هستیم.
تک رقمی شدن مرگ ومیر کرونایی تهران از دیگر اخبار مهم تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ میتوان به روند کاهشی بیماری کووید۱۹ اشاره نمود. نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونای استان تهران، امروز، سیزدهم فروردین ماه از تک رقمی شدن مرگ های کرونایی در این استان طی دو سه روز گذشته اطلاع داده و گفته است که هم اکنون خوشبختانه وضعیت بیماری مناسب شده و روند کاهشی شده است. تعداد مراجعین کرونایی بسیار کاهش داشته است. طبق آخرین آمار کرونا در استان تهران، تعداد بستری های روزانه به زیر ۲۰۰ رسیده است و کل تعداد بستری های کرونایی استان تهران هم ۸۸۰ نفر است.
بنا بر اظهارات وی، دو سه روز است که مرگ های کرونایی در تهران تک رقمی شده است و در ۲۴ ساعت گذشته هفت مورد کرونا مثبت فوتی داشتیم. در عین حال روند عادی است و باتوجه به این که در بیمارستان ها اعمال الکتیو در روزهای نوروز وجود نداشته، تخت بیمارستانی هم به اندازه کافی موجود بود و مشکلی نداریم.
البته بنابر اعلام وزارت بهداشت، شهرهای قرمز کرونایی در کشور افزایش پیدا کرده و از ۲۴ به ۳۶ شهر رسیده است و رعایت شیوه نامه های بهداشتی در کنار تکمیل واکسیناسیون، بهترین و موثرترین راه مقابله با کرونا در هر موجی از بیماری است و تا روز دوازدهم فروردین، ۳۶ شهر در وضعیت قرمز، ۵۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۹۵ شهر در وضعیت زرد و ۵۸ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.
افزایش سفرهای نوروزی و وضعیت تصادفات جاده ای افزایش قابل توجه سفرهای نوروزی را هم میتوان بعنوان دیگر واقعه مهم تعطیلات نوروزی دانست که البته مرگ ۵۵۲ تن از هموطنان در تصادفات نوروزی (تا تاریخ ۹ فروردین) پیامد ناگوار آن بود که تشکری هاشمی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران را هم به واکنش واداشت. وی نبود رقابت در تولید و ساخت خودرو های بی کیفیت و همینطور جاده های ناامن را عامل کشته شدن سالانه بیشتر از ۱۷۰۰۰ نفر دانست.
وی اعتقاد دارد شاید بهترین اقدام دولت سیزدهم تلاشهای چند جانبه با مشارکت خودروسازان برای تولید محصولات ایمن تر، وزارت راه برای جاده های امن تر، توجه به موضوعات رفتار رانندگی با محوریت صدا و سیما و در نهایت قوانین و مقررات سختگیرانه برای رانندگان بی پروا و ماجراجو توسط مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه باشد.
سردار سید کمال هادیان فر، رئیس پلیس راهور انتظامی کشور در روز هشتم فروردین ماه از افزایش ۴۷ درصدی ترددها و ثبت ۵۲ میلیون تردد رفت و برگشت در کشور اطلاع داده و اظهار داشته بود: ۱۶ درصد از تصادفات نوروزی در ارتباط با عابران پیاده و عموما با افراد کهنسال و یا کودکان کم سن وسال است. با عنایت به شرایط جوی ناپایدار محورهای شمالی کشور، تمایل مردم برای سفر به استانهای جنوبی افزایش داشته است. نکته حائز اهمیت عامل خستگی و خواب آلودگی رانندگان است که هم اکنون ۳۰ درصد تصادفات را به خود مختص کرده است و می تواند منتج به وارونگی خودرو ها شود.

عقد قرارداد جدید بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری از اول فروردین قرارداد جدید بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری هم از آغاز سال جاری منعقد شد و تا آخر سال ۱۴۰۱ فعال خواهد بود. سهم سرانه هر بازنشسته در قرارداد سال جدید ۴۵ هزار تومان و سقف پوشش خدمات جبران هزینه خسارت درمان نسبت به قرارداد قبلی ۳۰درصد بیشتر شده است.
زمان ثبت نام یا حذف و اضافه نفرات زیر پوشش برای این خدمت از اول فرودین ماه تا ۳۱خردادماه ۱۴۰۱ به مدت سه ماه تعیین شده است و متقاضیان دریافت این خدمت می توانند صرفا از راه درگاه خدمات الکترونیک صندوق بازنشستگی کشوری به نشانی sabasrm.ir (بخش خدمات بیمه ای) و بدون رجوع حضوری و فقط از راه «رایانه» مبادرت به ثبت نام یا حذف و اضافه نفرات جدید کنند. در این طرح ثبت تقاضای بازنشستگان از راه تلفن همراه امکان پذیر نیست.