عضو كمیته علمی كشوری كرونا اعلام كرد کاهش چشم گیر مبتلایان کرونا در کشور

آنی غذا: عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا اظهار داشت: هم اکنون موارد سرپایی کرونای امیکرون به میزان شایان توجهی کاهش پیدا کرده است، اما با این وجود مردم باید در روزهای نوروز پروتکلهای بهداشتی را رعایت کرده و واکسیناسیون خودرا نیز تکمیل کنند.

دکتر مسعود مردانی در گفت و گو با ایسنا درباره وضعیت کرونا در کشور، اظهار داشت: خوشبختانه هم اکنون موارد سرپایی کرونای امیکرون به میزان شایان توجهی کاهش پیدا کرده است. بطوریکه مراجعه کنندگان به مراکز درمانی عمدتاً بیماران غیرکرونایی هستند. در عین حال موارد بستری کرونا به حداقل خودش رسیده است. موارد بستری در آی سی یو شامل بیمارانی است که قبلا به امیکرون مبتلا شدند و خصوصاً افرادی که واکسن تزریق نکرده اند.

وی اضافه کرد: علت این که هنوز مرگ و میر از حدود سه رقمی چندان کاهش پیدا نکرده این است که این افراد مبتلا که به نوع شدید بیماری مبتلا شدند، ممکنست بیماری شان سه تا چهار هفته طول بکشد و به همین دلیل مرگ و میر هنوز پایین نیامده است.

مردانی با اعلان اینکه در نوروز بنظر می رسد که بهار خوبی را بگذرانیم، اظهار داشت: سفارش ما این است که مردم ضمن استفاده از مواهب طبیعت، پروتکلهای بهداشتی را تا زمانیکه امیکرون به حداقل خودش برسد، داشته باشند. متاسفانه برخی هنوز واکسیناسیون شان را تکمیل نکردند که همین افراد میتوانند در پیک ها مشکل ساز شوند. حتما سفارش می نماییم که واکسن شان را تزریق کنند.

وی درباره وضعیت دو داروی پکسلووید و مولنی پیراویر برای ورود به پروتکل درمان کرونا نیز اظهار داشت: در کمیته علمی درباره داروی خوراکی مولنی پیراویر صحبت شده که دارویی است که هم می تواند از بیماری پیشگیری کرده و بیماری را به سرعت درمان کرده تا منجر به درگیری ریه و بستری در ای سی یو نشود. در باره استفاده از دو داروی مولنی پیراویر و پکسلووید در کمیته علمی بحث شده و بعدا مباحث آن مطرح می شود.

منبع: