مطالعات محققان بریتانیایی نشان می دهد؛ ویتامین D3 در تقویت سیستم ایمنی بهتر عمل می کند

آنی غذا: پژوهشگران می گویند ویتامین D3 سیستم ایمنی را بهتر از ویتامین D2 تقویت می کند.

به گزارش آنی غذا به نقل از مهر به نقل از هلث لاین، این یافته برخلاف تحقیقات قبلی است که هر دو نوع ویتامین D را تقریباً یکسان ارزیابی کرده بودند.
ویتامین D یک ماده مغذی ضروری برای سلامت استخوان و سیستم ایمنی است، اما تحقیقات جدید نشان میدهد که همه اشکال این ویتامین یکسان نیستند.
محققان دانشگاه های سوری و برایتون در بریتانیا با نگاهی به دو نوع مکمل ویتامین D- مکمل های حاوی ویتامین D۲ و مکمل های حاوی ویتامین D۳- گزارش می دهند که فقط ویتامین D۳ بر بدن تأثیر گذاشته و سیستم ایمنی را تقویت می کند.
دکتر «کالین اسمیت»، سرپرست تیم تحقیق، می گوید: «ما نشان داده ایم که ویتامین D۳ سیستم سیگنال دهی اینترفرون نوع I را در بدن تحریک می کند؛ اینترفرون بخش کلیدی سیستم ایمنی است که نخستین خط دفاعی در مقابل باکتری ها و ویروس ها را فراهم می آورد. بنابراین، ویتامین D۳ ممکنست به جلوگیری از نفوذ ویروس ها و باکتری ها در بدن کمک نماید.»
ویتامین D با سایر ویتامین ها متفاوت می باشد برای اینکه بطور طبیعی توسط سلول های کلسترول در بدن هنگامی که پوست در معرض نور خورشید قرار می گیرد سنتز می شود.
اما بیشتر مردم به اندازه کافی نور خورشید دریافت نمی کنند یا غذاهای غنی از ویتامین D را برای تامین منابع کافی نمی خورند.
از این رو، خیلی از غذاها با ویتامین D غنی شده اند تا به افزایش مصرف روزانه کمک کنند که شیر یکی از رایج ترین آنهاست.
علاوه بر گذراندن زمان بیشتر در زیر نور آفتاب که ۱۰ تا ۳۰ دقیقه چند بار در هفته کافی است، برخی غذاهای خاص نظیر ماست، شیر و پنیر بهترین منبع ویتامین D هستند.

منبع: