محققان كانادایی می گویند؛ اضافه وزن به مهارت های فکری صدمه می رساند

اضافه وزن یا چاقی به مدت طولانی با سلامت ضعیف قلب ارتباط دارد، اما تحقیقات جدید نشان داده است به مهارت های فکری هم صدمه می رساند.

به گزارش آنی غذا به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، مطالعه جدید نشان داده است که صدمه مستقیم چربی بر توانایی فکری فرد سریع است، بطوریکه افزایش سطح چربی بدن با کاهش سلامت روان مرتبط می باشد.
«سونیا آناند»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه مک مستر کانادا، در اینباره می گوید: «یافته های ما جذاب است، چونکه نشان داده است که افزایش چربی، نه تنها عوامل خطر قلبی عروقی مانند دیابت و فشار خون بالا را زیاد می کند، بلکه بر نمرات آزمون شناختی و مهارت ذهنی هم تاثیر می گذارد.
وی در ادامه می افزاید: «با این حال، این بدان مفهوم نیست که هر جنبه ای از توانایی فکری فرد صدمه پذیر است.»
به عنوان مثال، وی هیچ ارتباطی بین میزان افزایش بیش از اندازه چربی و اختلال حافظه یا مهارت در واژگان پیدا نکردند.
اما آنها به کاهش سرعت پردازش ناشی از چاقی، یعنی زمان لازم برای جذب، درک و واکنش به مناظر، صداها یا حرکت، پی بردند.
بین سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۸، نزدیک به ۹۲۰۰ بزرگسال در رده سنی ۳۰ تا ۷۵ سال در این مطالعه ثبت نام کردند. هیچ یک از آنها سابقه قبلی بیماری قلبی نداشتند.
همه افراد تحت اسکن مغزی (MRIS) قرار گرفتند تا صدمه های رگ های خون با دقت مشخص شوند. حدود سه چهارم هم ارزیابی چربی شکم را انجام دادند.
برای سنجش تفکر افراد، شرکت کنندگان دو آزمون را تکمیل کردند که مهارت های توجه، تمرکز، حافظه کوتاه مدت، سرعت چشم و هماهنگی و توانایی یادگیری و / یا محاسبه اطلاعات جدید مورد بررسی قرار گرفتند.
محققان پی بردند با افزایش چربی بدن، افراد اطلاعات را به کُندی پردازش کردند، به صورتی که گویی مغز آنها پیر شده است.
در حقیقت تیم تحقیق پی برد که به ازای هر ۹ درصد افزایش چربی بدن، توانایی مغز برای فکر کردن یک سال پیرتر می شود.

منبع: