سفارش های مهم درباره سرمازدگی

به گزارش آنی غذا سرمازدگی زمانی رخ می دهد که پوست و بافت بدن یخ می زند و این عارضه معمولاً اندام های انتهایی بدن مثل انگشت های دست و پا و هم بینی، گوش ها و صورت را هدف قرار می دهد.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، این عارضه ابتدا با بی حسی ناشی از سردی و همراه با سرخی روی پوست پریده رنگ شروع می شود و با تورم و تاول ادامه می یابد.
سرمازدگی می تواند به خاطر جذب بیشتر خون به اندام های حیاتی و درنتیجه محدود شدن جریان خون به نوک انگشتان و اندام هایی که در دورترین نقاط بدن قرار گرفته اند، به آنها لطمه بزند. بخش هایی از بدن که خون کمتری به آنها می رسد سردتر می شوند و مایعات درون آنها به صورت بلورهای یخ منجمد می شود.
این عارضه تا چه حد جدی است؟ سرمازدگی امکان دارد در چند مرحله از نوع خفیف تا بسیار جدی رخ دهد. عوارض خفیف آن شامل بی حسی، سرخی پوست، درد کم و سوزن سوزن شدن اندام ها است. این یک اخطار است که باید به جایی گرم بروید. در موارد جدی تر از سرمازدگی سطحی، پوست تاول می زند و حتی امکان دارد احساس گرمی کند.
سرمازدگی شدید شامل تمام لایه های پوست و بافت زیر آن می شود. در این موارد، امکان دارد فرد نداند گرفتار سرمازدگی شدید شده است چونکه دیگر حس درد یا سرما در محل سرمازده ندارد.
در سرمای شدید به جاده نزنید امکان دارد افرادی که رنگ پوستشان روشن تر است متوجه تغییر رنگ آن به آبی-خاکستری شوند. احتمال دارد اندام هایی مثل نوک انگشتان و بینی و گوش ها که خون به آنها نمی رسد بمیرند و نیاز باشد که بافت های مرده با عمل جراحی برداشته شوند. اگر سرمازدگی شدید باشد، اندام یخ زده باید قطع شود.
چگونه از سرمازدگی اجتناب کنیم؟ به گزارش ایندیپندنت، متخصصان تاکید می کنند که در هوای سرد و یخبندان برای پیشگیری از این عارضه، ترجیحا در محیط گرم و بسته بمانید. اگر باید در هوای باز قرار بگیرید، چند لایه لباس گرم بپوشید (از جمله روی محل های صدمه پذیر را با استفاده از بالاکلاوا یا همان کلاه دوچشمی، دستکش های ضخیم و چکمه های ضد آب و گرم بپوشانید) و مدت زمان زیادی را در سرما نمانید. اگر در سرما گیر کردید، برای تولید گرما در بدنتان حرکت کنید.
سالمندان و کودکان و هم بی خانمان ها، کوهنوردان و شکارچیان بیشتر در معرض خطر سرمازدگی قرار دارند.
اگر گرفتار سرمازدگی شدم، چه باید بکنم؟ بلافاصله به پزشک رجوع کنید. تلاش کنید محل سرمازدگی را لمس نکنید آنرا ماساژ ندهید و نخارانید چونکه این عمل، پوستِ آن محل را می کَنَد و باعث لطمه های دائمی خواهد شد. روی پای سرمازده هم راه نروید.
تا هنگام فرارسیدن کمک تلاش کنید جایی گرم ـ اما نه داغ (نه در کنار آتش) پیدا کنید. هنگامی که به محل گرم رسیدید، تمام البسه خیستان را دربیاورید و لباس گرم بپوشید یا پتو دورتان بپیچید. هیچ شیء داغی را روی محل سرمازده نگذارید. این محل باید به آرامی گرم شود. آب گرم ۳۷ تا ۳۹ درجه می تواند کمک نماید. گرم کردن محل سرمازده می تواند دردناک باشد که کادر درمان به احتمال قوی برایش داروهای ضد درد تجویز خواهد نمود.

منبع: