خطر سبقت تلفات امیکرون از دلتا در آمریکا

به گزارش آنی غذا آمار نشان داده است که امیکرون (سویه بسیار مسری ویروس کرونا) درحال افزایش مرگ و میرهای روزانه کرونایی در آمریکا نسبت به موج سویه دلتا در پاییز گذشته در این کشور است.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، امیکرون که در سرتاسر ایالات متحده گسترش یافته درحال افزایش آمار مرگ و میر روزانه کووید۱۹ بیشتر از موج سویه دلتا در پاییزِ سال قبل میلادی در این کشور است و با این شرایط احتمال دارد که تعداد فوت شدگان این بیماری برای روزها یا حتی هفته ها هم در ایالات متحده روند افزایشی داشته باشد.
میانگین هفت روزه مرگ و میر جدید و روزانه کووید-۱۹ در ایالات متحده از اواسط ماه نوامبر سال قبل میلادی (۲۰۲۱) رو به افزایش بوده و در روز پنجشنبه به ۲۲۶۷ نفر رسید که این تعداد از پیک قبلی در ماه سپتامبر با ۲۱۰۰ مورد فوتی در زمانی که دلتا، سویه غالب در آمریکا بود، فراتر رفت.
اکنون تخمین زده می شود که سویه امیکرون تقریباً عامل تمام سرایت های کروناویروس در آمریکا است و حتی اگر این بیماری برای اغلب مردم بیماری زایی کمتری داشته باشد اما این حقیقت که بیشتر قابل انتقال است به این معناست که افراد بیشتری بیمار شده و جان خویش را از دست می دهند.
بنابر گزارش اخیر ای بی سی نیوز، آمریکا با بیشتر از ۸۷۸ هزار مرگ و میر ناشی از عوارض مبتلا شدن به کووید۱۹، بالاترین نرخ مرگ و میر کرونایی را هم اکنون در جهان دارد.
تاخت و تاز امیکرون و ثبت رکورد جهانی ابتلای روزانه در آمریکابنابر اعلام دانشگاه جانز هاپکینز، در حدود یک ماه گذشته آمریکا تنها کشور در جهان شد که برای اولین بار یک میلیون و ۸۰ هزار و ۲۱۱ مورد جدید مبتلا شدن را در یک روز گزارش کرد که بعنوان بالاترین آمار روزانه مبتلا شدن در جهان به ثبت رسید.
سویه امیکرون حالا اکثریت موارد مبتلا شدن در آمریکا را تشکیل می دهد.
همزمان جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که انتقادها از وی در مورد مدیریت همه گیری بالا گرفته، خواهان ادامه تشکیل حضوری کلاس های درس در مدارس است.
بر اساس گزارش اخیر بی بی سی، با شیوع امیکرون همینطور برخی مناطق آموزشی در این کشور بازگشایی مدارس پس از تعطیلات زمستانی را به تاخیر انداختند. همزمان نگرانی هایی در مورد مشکلات تهیه کیت تست سریع برای دانش آموزان و آموزگاران وجود دارد.
مقام های بهداشتی ایالات مختلف گزارش می دهند که اکثریت موارد مبتلا شدن به غیرواکسینه ها مربوط می شود و همینطور گفته اند شمار کودکانی که به سبب مبتلا شدن به کووید در بیمارستان بستری می شوند هم افزایش داشته است.
ابتلا به اُمیکرون در آمریکا تا اواسط فوریه به اوج می رسدبنابر پیشبینی مقامات بهداشتی آمریکا همینطور موارد مبتلا شدن به اُمیکرون در این کشور تا اواسط فوریه به اوج می رسد.
آنتونی فائوچی، کارشناس ارشد بیماری های عفونی در آمریکا چندی قبل اعلام نمود که اغلب ایالت های این کشور تا اواسط ماه فوریه سالجاری میلادی (۲۰۲۲)، اوج موارد مبتلا شدن به سویه امیکرون را تجربه خواهند کرد.
فائوچی همینطور اشاره کرد: هیچگاه نمی توان در زمانی که با کروناویروس دست و پنجه نرم می نماییم با اطمینان صحبت کرد و این ویروس در گذشته ما را غافلگیر کرده است.
به گزارش یو اس آ نیوز، فائوچی در ادامه تاکید کرده است: امکان دارد در بخش هایی از کشور که درصد بیشتری از مردم به صورت کامل واکسینه نشده اند یا دُز یادآور واکسن کرونا را دریافت نکرده اند، موارد بستری در بیمارستان ناشی از عوارض مبتلا شدن به کووید۱۹ افزایش داشته باشد.
تاخت و تاز امیکرون در اروپا و کمبود شدید پرسنل درمانیسویه امیکرون ویروس کرونا این روزها در بیشتر کشورهای اروپایی با شدت درحال گسترش است و کمبود کادر درمانی سبب شده که در بعضی کشورها، پرسنل با تست کرونای مثبت همچنان به کارشان ادامه دهند.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، به سبب شیوع و گستردگی سویه امیکرون ویروس کرونا در اروپا، خیلی از کشورهای این منطقه با کمبود پرسنل پزشکی و پرستاری روبرو شده اند.
خبرگزاری رویترز چندی قبل در گزارشی از لندن و مادرید منتشر کرد: به سبب شیوع گسترده امیکرون و سرعت پراکندگی این سویه، سیستم درمانی در کشورهایی مانند اسپانیا، ایتالیا و بریتانیا به شدت با مشکل روبرو شده است.
در آلمان هم نگرانی درباره تشدید فشار بر کادر درمانی بالا گرفته است و برخی مسؤلان می گویند که مقررات و محدودیت های کنونی کرونا برای غلبه بر امیکرون در این کشور کافی نیستند.
در انگلیس در حالیکه به سبب شیوع امیکرون، تعداد بیمارانی که باید در بیمارستان ها و کلینیک ها به آنها رسیدگی شود بیشتر شده اما به سبب تعداد بالای پزشکان و پرستارانی که در قرنطینه یا بیمار هستند، کادر درمانی کمتر شده و تمامی عمل های جراحی غیرضروری به تعویق افتاده است.
در سه ماهه اخیر با فشار دولت، کلینیک ها و بیمارستان های خصوصی در این کشور مجبور به انجام عمل های جراحی مثل عمل سرطان شده اند که قاعدتا بایستی در بیمارستان های دولتی انجام شوند. هم اکنون امیکرون با سرعت بالایی درحال انتشار در بریتانیاست.
در اسپانیا هم وضعیت کادر درمانی به حدی بد است که بیمارستان ها مجبور شده اند، کارکنان بازنشسته خویش را به کار بگیرند. همینطور ردگیری کسانی که با افراد تست مثبت در تماس بوده اند دیگر مثل سابق در ادارات بهداشت نمی تواند صورت گیرد.
بر اساس گزارش یک روزنامه، اسپانیا در آینده با دقت کمتری عفونت ها را ردیابی کرده و تست های کمتری انجام می دهد و روش برخوردش با کرونا مانند آنفلوآنزای عادی خواهد بود.
همچنین در هلند کادر درمانی بیمارستان ها که نتیجه تست کرونای آنها مثبت بوده اما نشانه های بیماری را ندارند، باید به کارشان ادامه دهند. در کلینیک دانشگاه آمستردام، یک چهارم کارمندان با نتیجه تست مثبت درحال انجام کارشان هستند. هفته گذشته آمار پرسنل بیمارستان ها که تست کرونای آنها مثبت بوده به پنج درصد افزوده شد.
بنابر گزارش دویچه وله، در ایتالیا هم وضعیت همچنان بحرانی است و حدود چهار درصد کارکنان بیمارستان ها به سبب واکسینه نشدن از کار تعلیق شده اند. ادارات بهداشت بنا بر این تمامی جراحی های غیرضروری را به تعویق انداخته اند. بخشی از پرسنل پرستاری و پزشکی هم باید مرخصی هایشان را به تعویق بیندازند.
هشدار سازمان جهانی بهداشت در خلال شیوع بی سابقه کرونا در اروپادبیرکل سازمان جهانی بهداشت (WHO) ضمن ابراز نگرانی نسبت به گسترش امیکرون در دنیا هفته گذشته به سران جهان اخطار داد که همه گیری کرونا “اصلا به نقطه آخر نزدیک نیست.”
“تدروس آدهانوم گبریسوس” دبیرکل سازمان جهانی بهداشت به تازگی اظهار داشت: جهان باید در این فرض که سویه جدید کرونا معروف به امیکرون به صورت قابل توجهی ملایم تر است و خطر ناشی از ویروس را رفع می کند، محتاط باشد.
این اخطار در حالی صادر می شود که کشورهای اروپایی رکورد تازه ای از نظر آمار مبتلا شدن را ثبت کرده اند.
آدهانوم در یک کنفرانس خبری در ژنو تصریح کرد: درحالی که امکان دارد این سویه در مجموع کم خطرتر باشد اما این روایت که سبب بیماری ملایم می شود، گمراه کننده است. اشتباه نکنید، امیکرون سبب بستری شدن در بیمارستان و مرگ می شود و حتی در موارد خفیف تر هم مثل سیل مراکز درمانی را غرق کرده است.
او به سران جهان اخطار داد که با رشد باورنکردنی امیکرون در جهان، احتمال ظهور سویه های تازه وجود دارد و برای همین است که ردگیری و ارزیابی همچنان حیاتی می باشد.
وی اضافه کرد: من بخصوص نگران کشورهای زیادی هستم که آمار واکسیناسیون در آنها پایین است، چون خطر بیماری و مرگ در کسانی که واکسینه نشده اند چندین برابر است.
همچنین “مایک رایان” مدیر امور اضطراری سازمان جهانی بهداشت هم اظهار داشت که سرعت بالاتر سرایت امیکرون احیانا سبب افزایش بستری شدن و مرگ خواهد شد، بخصوص در کشورهایی که مردم کمتر در آنها واکسینه هستند.
به گزارش بی بی سی، او اظهار داشت: افزایش تصاعدی موارد ابتلا، صرف نظر از شدت سویه های منفرد، به افزایش اجتناب ناپذیر بستری شدن و مرگ منجر خواهد شد.
سازمان جهانی بهداشت: تا ۲ ماه دیگر امیکرون نیمی از شهروندان اروپایی را آلوده می کندمدیر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت در اروپا در حدود یک هفته اخیر اخطار داد: در صورتیکه وضعیت مبتلا شدن به بیماری کووید-۱۹ در شرایط کنونی باقی بماند، تا دو ماه دیگر نیمی از شهروندان کشورهای اروپایی مبتلا به این بیماری با سویه امیکرون می شوند.
هشدار این سازمان درست در روزی داده شد که دو سال پیش کووید-۱۹ رسما نخستین قربانی را در چین گرفت. یازدهم ژانویه سال ۲۰۲۰، پکن رسما اعلام نمود که نخستین نفر در شهر ووهان، کانون اولیه پیدایش ویروس کرونا، بعد از مبتلا شدن به ویروس کرونا جان باخته است.
هانس کلوگه، مدیر اروپاییِ سازمان جهانی بهداشت اظهار داشت که سویه جدید ویروس کرونا معروف به امیکرون، بسیار راحتتر از سویه های دیگر حتی به افرادی که پیشتر گرفتار کووید-۱۹ شده و یا واکسن زده اند منتقل می شود.
به گزارش یورونیوز، کلوگه تصریح کرد که تا ۱۰ ژانویه، ۲۶ کشور اروپایی گزارش دادند که بیشتر از یک درصد از جمعیت آنها هر هفته به کووید-۱۹ مبتلا می شود.
رشد زیر سویه اُمیکرون در انگلیسآژانس امنیت بهداشت انگلیس هم اخیرا (UKHSA) اعلام نموده است: بنظر می رسد زیر سویه اُمیکرون (BA.۲) نسبت به سویه غالب فعلی (BA.۱) از رشد قابل توجهی برخوردارست.
بنابر اعلام آژانس امنیت بهداشت انگلیس، نرخ رشد BA.۲ در مقایسه با BA.۱ در تمام مناطق کشور بالا رفته و میزان گسترش زیر سویه اُمیکرون نسبت به سویه اصلی هم اکنون قابل توجه است.
مقامات آژانس امنیت بهداشت انگلیس اعلام کردند: حالا می دانیم که BA.۲ دارای نرخ رشد فزاینده ای است که در تمام مناطق کشور قابل مشاهده می باشد. همینطور هیچ داده ای در مورد شدت BA.۲ در مقایسه با BA.۱ وجود ندارد و در ارزیابی های اولیه تفاوتی در اثربخشی واکسن روی این دو عامل بیماری زا دیده نشده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، گسترش سریع سویه اُمیکرون موجی از همه گیری را به همراه داشت به شکلی که موارد مبتلا شدن در ماه دسامبر به بالاترین حد خود در انگلیس رسید و جایگزین سویه غالب دلتا شد.
نمودارهای بستری و مرگ ناشی از امیکرون در چند کشور پُرمبتلا در اپلیکیشن ماسک