تکذیب خبر حذف ارز ترجیحی دارو از طرف معاون اول رئیس جمهور

به گزارش آنی غذا معاون اول رئیس جمهور توجه به موضوع سلامت و بهداشت مردم را جزو سیاست های راهبردی دولت سیزدهم دانست و اشاره کرد: دولت و وزارت بهداشت در کنار صنعت پرافتخار داروسازی است تا دارو با قیمت مناسب و بالاترین کیفیت در اختیار مردم قرار گیرد.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، محمد مخبر بامداد امروز(یکشنبه) در جلسه ای با اعضای سندیکای داروی انسانی اضافه کرد: تامین و تولید ۹۷ درصد از داروی مورد نیاز کشور توسط صنایع داروسازی مایه افتخار برای این بخش صنعت کشور است و انتظار داریم با حل مشکلات و همفکری و همکاری دولت و صنایع داروسازی ۳ درصد مابقی نیازهای کشور در حوزه دارو خصوصاً بیماران صعب العلاج در کشور تهیه و تولید شود.
معاون اول رئیس جمهور اشاره کرد: دولت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دنبال آنست که صنعت داروسازی کشور با رفع مشکلات با قوت به کار خود ادامه دهد و با بروزرسانی تکنولوژی و تجهیزات در جهت سلامت مردم گام های موثری بردارد.
وی هر گونه هزینه برای تامین سلامت و بهداشت مردم را وظیفه ذاتی دولت و یک سرمایه گذاری طولانی مدت برای آینده کشور دانست و افزود: سه راس مثلث صنعت داروسازی، شرکت های بیمه و وزارت بهداشت باید با همفکری، همکاری و هماهنگی یکدیگر در جهت کاهش مشکلات مردم و پشتیبانی از آنها در زمینه تامین دارو و حفظ سلامت جامعه حرکت کنند.
مخبر با اشاره به تعدادی از مشکلات پیش آمده در ایام گذشته برای تامین داروی تعدادی از بیماران در کشور اشاره کرد: قابل قبول نیست که با وجود چنین صنعت داروسازی قوی و قدیمی در کشور مشکلات این چنینی برای تعدادی از بیماران بوجود آید.
معاون اول رئیس جمهور افزود: تجربه تامین ۱۵۰ میلیون دوز واکسن ظرف دو ماه نشانگر این مهمست که بخش درمان و سلامت نظام جمهوری اسلامی ایران توانایی دارد تمام احتیاجات و نیازمندی های مردم در این بخش را تامین کند.
وی گفت: از صنعت داروسازی کشور انتظار داریم تا با مدیریت قیمت گذاری و همکاری وزارت بهداشت وضعیت دارو در کشور به شکلی اداره شود که مردم برای تامین دارو در داروخانه ها گرفتار مشکل نشوند.
مخبر از داروسازان بزرگ کشور خواست بعنوان بازوی دولت و وزارت بهداشت راه حل ها، پیشنهادها و برنامه جامع عملیاتی خودرا برای توسعه صنعت دارو هر چه زودتر عرضه کنند.
معاون اول رئیس جمهور همین طور درباب برخی شایعات مطرح شده در حوزه حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی به بخش دارو اشاره کرد: آزادسازی ارز ترجیحی برای بخش دارو نه در کوتاه مدت و نه در بلندمدت به هیچ وجه در دولت مطرح نیست و انتظار می رود صنایع داروسازی با قیمت گذاری مناسب به رفع نیازمندی های دارویی کشور کمک کنند.
همین طور در این نشست اعضای سندیکای داروی انسانی به طرح مطالبات، نگرانی ها، دغدغه ها و پیشنهادات و انتقادات خود در حوزه های مختلف خصوصاً لزوم نوسازی و بازسازی صنعت داروی کشور، کمک به کارخانه های داروسازی برای سرمایه گذاری های جدید در بخش خرید تجهیزات و ماشین آلات و ورود تکنولوژی های روز دنیا، دقیق شدن فرانشیز بیماران سرپایی و بستری در بیمارستان ها، جلوگیری از فساد و توزیع ناعادلانه ارز ترجیحی در بخش دارو، اصلاح قانون مواد خوراکی و آشامیدنی و همین طور اساسنامه سازمان غذا و دارو پرداختند.

منبع: