یافته محققان سوئدی؛ اسیدهای چرب امگا ۳ سبب کاهش تصلب شریان می شوند

طبق نتایج یک پژوهش جدید، گیرنده فعال شده توسط مواد تشکیل شده از اسیدهای چرب اُمگا ۳ نقش حیاتی در جلوگیری از التهاب در رگ های خونی و کاهش تصلب شرایین دارد.

به گزارش آنی غذا به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، بگفته پژوهشگران مؤسسه کارولینسکا سوئد، این کشف می تواند راه را برای راهبردهای جدید درمان و پیش گیری از بیماریهای قلبی عروقی با بهره گیری از اسیدهای چرب اُمگا ۳ هموار کند.
بیماری های قلبی عروقی شایع ترین علت مرگ و میر در سراسر جهان و یک مشکل جدی بهداشت عمومی است. آترواسکلروز (تصلب شریان) با التهاب مزمن در عروق خونی هم راه است. التهاب به طور معمول با سیگنال های توقف به نام رزولوین کنترل می شود که التهاب را خاموش کرده و بوسیله فرآیندی به نام رفع التهاب موجب بهبود و ترمیم بافت می شود. رزولوین ها از اسیدهای چرب امگا ۳ تشکیل می شوند و به گیرنده ای به نام GPR۳۲ متصل شده و آنرا فعال می کنند.
«هیلدور آرناردوتیر»، سرپرست تیم تحقیق، می گوید: «ما دریافته ایم که این گیرنده در تصلب شریان به اشتباه تنظیم می شود که نشان دهنده اختلال در فرآیندهای درمانی طبیعی بدن است. این کشف می تواند راه را برای راهکارهای کاملاً جدید برای درمان و پیش گیری از تصلب شریان با توقف التهاب در رگ های خونی و همین طور فعال کردن فرآیندهای بهبودی بدن با کمک اسیدهای چرب اُمگا ۳ هموار کند.»
مطالعه جدید نشان میدهد که سیگنال دهی بوسیله گیرنده بطور فعال التهاب را در رگ های خونی گرفتار تصلب متوقف کرده و بهبود را تحریک می کند. پژوهشگران پی بردند گیرنده GPR۳۲ با تصلب شریان و التهاب در رگ های خونی مقابله می کند و رزولوین هایی که GPR۳۲ را فعال می کنند این اثر را می افزایند.