برگزاری اولین جلسه مبلغین شهرستان اراک با مبحث طب سنتی و کرونا

اولین جلسه همفکری و هم افزایی مبلغین شهرستان اراک با مبحث طب سنتی و مقابله با کرونا در مساجد و هیئات مذهبی با حضور تعدادی از فعالان فرهنگی و مبلغین مذهبی برگزار گردید.

به گزارش آنی غذا به نقل از مهر، اولین جلسه همفکری و هم افزایی مبلغین شهرستان اراک با مبحث طب سنتی و مقابله با کرونا در مساجد و هیأتهای مذهبی و با هدف عرضه راهکارهای طب اسلامی و سنتی در ارتباط با پیشگیری و درمان بیماری کرونا شامگاه چهارشنبه در مسجد النبی (ص) اراک برگزار گردید.
در این نشست حجت الاسلام عبداللهی با مبحث سلامت جسمی و روانی در آینه آیات و روایات و دکتر مهدی صالحی با مبحث راهکارهای طب سنتی برای مقابله با ویروس کرونا به سخنرانی پرداختند.
تغذیه یکی از امور زیربنایی در تعالیم اسلامی است
حجت الاسلام دکتر عبداللهی اظهار نمود: بعضی امور در اسلام حالت زیربنایی دارند و بقیه امور بر روی آنها سوار می شوند. تغذیه در اسلام چنین جایگاهی دارد و تاکید فراوان ائمه معصومین بر تغذیه سالم نشان از اهمیت زیاد آن دارد. هم در قرآن و روایات تغذیه مورد توجه قرار گرفته است.
وی افزود: ما بعنوان کسانی که ناشر کلمات و مباحث ائمه معصومین هستیم باید سبک تغذیه صحیح را از بیانات ایشان استخراج نماییم و به مردم عرضه نماییم. در روایات تاکید شده که هیچ مرضی نیست مگر آنکه درمان آن بیان شده است.
دکتر صالحی متخصص طب سنتی در ادامه این نشست بیان نمود: بیماری کرونا بسیار پیچیده و خطرآفرین است و باید به صورت همه جانبه با آن برخورد شود ضمناً ما اگر صحبت از طب سنتی می نماییم به معنای تقابل با طب رایج نیست.
وی با تاکید بر رعایت تدابیر بهداشتی نظیر زدن ماسک و واکسن اظهار داشت: با یکسری کارهای ساده میتوان به بهبود شرایط کرونا کمک کرد. مهم ترین مساله پیشگیری است. مساله بعدی اهمیت سبک زندگی است که بنا بر آن باید برخی از رفتارها را اصلاح نماییم.
اضطراب و استرس احتمال ابتلاء به بیماری را افزایش می دهد
صالحی اضافه کرد: اضطراب و استرس به جریان درگیری کمک می نماید و از سویی بحث دعا و توسل مغفول است. دعا درمانی در خارج از کشور هم به کار گرفته می شود و جواب می دهد. مردم باید اهمیت دعا و توسل را بدانند چونکه دعا و توسل اعتماد به نفس را در مقابله با این بیماری بالا می برد.
این متخصص طب سنتی ضمن اشاره به این که تقویت سیستم ایمنی بدن اهمیت بسیاری دارد، اظهار نمود: خواب کافی و تغذیه کافی نقش مؤثری در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد و برای تقویت سیستم ایمنی بدن رعایت این موارد سفارش می شود: رفع یبوست بسیار مهم بوده و به تقویت سیستم ایمنی کمک می نماید. شستشوی بینی با آب و نمک تاثیر بالایی دارد چونکه مجاری ورود کرونا از بینی و دهان است.
صالحی در انتها تصریح کرد: هیچکدام از این موارد بعنوان درمان و پیشگیری قطعی نیست و هدف اصلی در پزشکی سنتی و مدرن این است که درگیری را کمتر نماییم نه این که به صفر برسانیم. در کنار رعایت پروتکل ها استفاده از تدابیر طب سنتی اهمیت زیادی دارد و می تواند در بستر جامعه به مردم کمک جدی کند.
گفتنی است در انتها این نشست از صندوقچه روضه خانگی که با تلاش جامعه ایمانی مشعر و فروشگاه سبک زندگی ایرانی اسلامی ماهد تهیه شده است، رونمایی گردید.

منبع: