وزیر بهداشت: آمریكایی ها ظالمانه ترین فشارها را بر ما وارد كردند

به گزارش آنی غذا وزیر بهداشت در جلسه شورایعالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم حضور یافت و به بیان آخرین وضعیت مدیریت بیماری کووید۱۹ در کشور و طرح سردار شهید حاج قاسم سلیمانی پرداخت.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا و بنابر اعلام وبدا، دکتر سعید نمکی در این جلسه عنوان کرد: باوجود دروغی که آمریکایی ها می گفتند دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم نیست اما ظالمانه ترین نوع فشارها را بر ما وارد کردند و اینکه مقام معظم رهبری می فرمایند نمی توان به آنها اعتماد کرد، بخشی به این رفتار آنها باز می گردد. آنها که دارو را از کودکان و ماسک را از سربازان خط مقدم ما دریغ کردند، چگونه می خواهند به ما واکسن بدهند؟
وی ادامه داد: روزها و شبهای بسیار سختی بر ما و همکارانمان در سرتاسر کشور گذشت. برای تهیه ماسک، گان، ونتیلاتور و داروهای مورد احتیاج به شدت در مضیقه بودیم. می گفتند هواپیمای حامل این محصولات ساعت ۲ صبح در ایران می نشیند اما بعد خبر می دادند که انگلیسی ها و آمریکایی ها در فلان فرودگاه، اجازه پرواز ندادند.
وزیر بهداشت تصریح کرد: امروز به لطف خدا در یکی از نقاط روشن مدیریت کووید۱۹ قرار داریم. دکتر احمد المنظری مدیر منطقه شرق مدیترانه سازمان جهانی بهداشت هفته گذشته به ایران سفر و اعلام نمود که مدیریت ایران در بیماری کووید۱۹ تعجب آور و قابل تحسین است.
نمکی ضمن اشاره به همکاری وزارت بهداشت و سازمان بسیج در طول سال های گذشته، اظهار داشت: ۳۰ سال پیش طرح بسیج ملی واکسیناسیون فلج اطفال، سال قبل طرح بسیج ملی کنترل فشارخون و سال جاری هم طرح شهید سلیمانی را برای مقابله با کووید۱۹ با همکاری سازمان بسیج و نیروهای داوطلب اجرا کردیم اما آنچه ما را این روزها نگران کرده، جهش های ویروس می باشد چون رفتار واریانت های جدید با ویروس قبلی متفاوت می باشد و می تواند حتی ۱۰ تا ۱۲ برابر قدرت سرایت داشته باشد و انگلیسی ها روزهای اول متاسفانه مخفی کاری کردند.
وی خاطرنشان کرد: غیر از نقش بی بدیل مقام معظم رهبری در حمایت، هدایت و رعایت پروتکل ها، جامعه روحانیت در کشور کمک های بسیار پرارزش و زیادی کردند و بزرگترین خدمت را با تذکر و رعایت پروتکل ها به مهار این بیماری کردند. تقاضا داریم که در رعایت پروتکل ها و فاصله گذاری برای ویروس کووید۱۹ هم این همراهی ها و حمایت ها از جانب جامعه روحانیت استمرار داشته باشد.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در این جلسه، اعضای شورایعالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن تقدیر و تشکر از تلاشهای دکتر نمکی و مجموعه وزارت بهداشت و مدافعان سلامت در مدیریت کووید۱۹ و رویکرد ولایتمداری وزیر بهداشت و پشتیبانی از تولید داخل، مباحثی مانند ضرورت رسیدگی علمی به طب سنتی و جلوگیری از شائبه تقابل دین و علم، استمرار طرح شهید حاج قاسم سلیمانی و ضرورت جدیت بیشتر در اعمال و اجرای محدودیت ها را مطرح نمودند.