اهدای ۱۶ دستگاه سی تی اسكن به ایران از جانب سازمان جهانی بهداشت

سازمان جهانی بهداشت (WHO) به منظور تقویت پاسخ ایران به فوریت های ناشی از شیوع گسترده كووید-۱۹، محموله تجهیزات پزشكی جدیدی مشتمل بر ۱۶ دستگاه سی تی اسكن با جدید ترین فن آوری را به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اهدا كرد.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، این دستگاه ها که ارزش مالی آنها حدود چهار میلیون دلار است، از راه کمک های بشردوستانه دولت های ژاپن و کویت خریداری شده اند.
دکتر کریستوف هملمن، نماینده سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران، در این خصوص اظهار داشت: همزمان با تداوم شیوع کووید-۱۹، سازمان جهانی بهداشت از تلاشهای ایران برای متوقف کردن موج فزاینده این بیماری پشتیبانی می کند. این سازمان با تأمین اقلام پزشکی ضروری، آموزش کادر درمان و تلاش در جهت افزایش آگاهی عمومی در جامعه، دوشادوش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشغول خدمت رسانی به مردم ایران است.
بنابر اعلام روابط عمومی نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، انجام سی تی اسکن ریه در تشخیص بالینی بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بسیار بااهمیت است و مبنای تصمیمات درمانی برای بیماران را تشکیل می دهد.
سازمان جهانی بهداشت به تازگی برخی بیمارستان های معین برای پذیرش بیماران کووید-۱۹ را به دستگاه های آنالیز گازهای خون مجهز کرده است. این دستگاه ها برای ارزیابی و پایش بیماران تحت مراقبت ویژه جزو تجهیزاتی ضروری به شمار می روند. تابحال ۷۰ دستگاه آنالیز گاز خون با کمک مالی دولت ژاپن خریداری و در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است.
ازمان جهانی بهداشت از آغاز شیوع بیماری چندین تن تجهیزات محافظت فردی در اختیار کادر درمان ایران قرار داده تا به آنها کمک نماید به شکلی ایمن به مردم سرتاسر کشور خدمات ارائه نمایند.
همچنین، محموله های مختلف تست های آزمایش مولکولی (PCR) اهدایی این سازمان، شبکه آزمایشگاهی ایران را قادر ساخته تا صدها هزار تست تشخیصی برای شناسایی زودهنگام افراد مبتلا به بیماری انجام دهند.

منبع: