عادات اشتباهی كه سلامت مردان را تهدید می كند

آنی غذا: مدیرگروه سلامت خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت سلامت مردان بعنوان نیمی از جمعیت كشور و بخش مهمی از نیروی كار مولد در جامعه، بر لزوم مشاركت و همكاری همه جانبه سازمان ها برای ارتقای سلامت مردان تاكید نمود.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، دکتر اهدایی وند با اشاره به این که هفته بین المللی سلامت مردان از ۱۵ تا ۲۱ ژوئن برگزار می شود، اظهار نمود: امسال باتوجه به شیوع کووید ۱۹ در دنیا و شدت مبتلاشدن و مرگ و میر بیشتر مردان نسبت به زنان، اولویت های هدف گذاری ها نیز تغییر کرده است.
وی با تاکید بر اینکه توجه به سلامت مردان بعنوان نیمی از جمعیت کشور، استواری و ارتقای نیروی کار در جامعه و به دنبال آن توسعه کشور را به دنبال خواهد داشت، اضافه کرد: در کشور ما نیز هفته اول اسفندماه بعنوان هفته ملی سلامت مردان با هدف حساس سازی جامعه نسبت به سلامت مردان و افزایش دسترسی آنان به اطلاعات سلامت نامگذاری شده است.
اهدایی وند افزود: در کشور ما امید به زندگی در بدو تولد در مردان حداکثر ۷۲، ۵ سال و در زنان حداکثر ۷۵.۵ سال برآورد شده و این در حالیست که مردان در معرض شاخصهای خطر محیطی و شغلی بیشتری نسبت به زنان هستند.
مدیر گروه سلامت خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عادات غلطی مانند مصرف سیگار، الکل، اعتیاد به مواد مخدر، عدم توجه به تغذیه سالم و فعالیت فیزیکی مناسب و ورزش را همچون شاخصهای تهدید کننده در سلامت مردان دانست.
وی افزود: از جانب دیگر پایین بودن سطح سواد سلامت در مردان، عدم توجه و مراجعه به موقع به مراکز بهداشتی و درمانی برای غربالگری و درمان بموقع بیماری ها منجر به تاخیر در مداخلات لازم در مردان و در نتیجه شیوع بیش از پیش ابتلای مردان به بیماری های قلبی عروقی، دیابت، فشارخون، سرطان و بیماری های از این قبیل شده است.
اهدایی وند اشاره کرد: به دنبال استقرار طرح تحول سلامت در کشور برنامه ارائه خدمات سلامت مردان نیز در معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تقویت شده و در این راستا اقدامات مختلفی صورت گرفته است.
وی اشاره کرد: این اقدامات شامل تشکیل پرونده بهداشتی، معاینات پزشکی، مشاوره و مراقبت های تغذیه ای و روان و آموزش گروه های هدف در چارچوب گروه های سنی در مردان و توزیع مکمل ویتامین D است.
وی از تشکیل حدود دومیلیون پرونده الکترونیک سلامت برای مردان در گروه های سنی مختلف تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آگاهی داد و اظهار داشت: از شروع سال ۹۸ تا کنون تعداد ۱۰۴ هزار و ۲۴۶ نفر از مردان بالای ۳۰ سال نیز از نظر دیابت، فشارخون و اختلال چربی خون خطرسنجی شده اند و مورد غربالگری قرار گرفته اند.
غربالگری ۱۵ هزار و ۵۰ نفر از مردان ۵۰ تا ۷۰ ساله از نظر سرطان روده بزرگ، ارزیابی الگوی تغذیه و تن سنجی ۴۵۰ هزار و ۹۰۶ نفر از مردان میانسال و بطور کلی بررسی، غربالگری و خدمات کمک درمانی به ۲۳ هزار و ۱۵۷ نفر افراد گرفتار چاقی، ۵۸ هزار و ۲۶۲ نفر افراد دارای اضافه وزن و ۲۲۸ هزار و ۶۸۹ نفراز مردانی که گرفتار چاقی شکمی هستند، همچون این خدمات است.
اهدایی وند با اعلان اینکه ۶۰۰ هزار و ۱۱۸ نفر نیز از مردان نیز از نظر سلامت روان در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی غربالگری شده اند، افزود: باتوجه به شرایط ویژه کنونی، از اول اسفند تا کنون ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۸۳۲ نفر از مردان توسط مراقبین سلامت از نظر کووید ۱۹ غربالگری شده اند.
بگفته اهدایی وند، امسال باتوجه به اهمیت نقش مولد مردان در دوره پنجره جمعیتی”سلامت مردان در محیط کار” با تاکید بر آموزش پیشگیرانه برای بیماری های آنان از قبیل سرطان های مردان، ترومای ناشی از حوادث، ناباروری مردان و مواردی از این دست بعنوان موضوع اصلی هفته مذکور انتخاب شده است.
او در آخر بر اهمیت سلامت جمعیت کثیر مردان شاغل کشور شامل کارمندان، کارگران و صنوف در بخش صنعت، کشاورزی و سایر ارگان ها اصرار کرد و اظهار داشت: مشارکت و همکاری همه جانبه سازمان ها برای ارتقای سلامت کارکنان برای دستیابی به اهداف سلامت مردان از اهمیت بالایی برخوردارست.

منبع: