تایید ارتباط نارسایی تنفسی ناشی از كرونا با گروه خونی

آنی غذا: در آزمایشات مربوط به بیماری كووید ۱۹ متخصصان چینی به نكته ای برخوردند كه حالا در كانون توجه كارشناسان آلمانی و نروژی قرار گرفته و بر طبق این مطالعات، شدت نارسایی های تنفسی در بیمارانِ گروه های خونی خاصی بیشتر است.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، بعد از شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ در کشورهای گوناگون جهان، تحقیقات اولیه متخصصان این گمان را تقویت کرد که عوامل ژنتیکی می توانند در چگونگی مقابله سیستم دفاعی بدن در مقابل ویروس کرونا نقش زیادی ایفا کنند.
نتایج آزمایشات جدید گروهی از متخصصان نروژی و آلمانی حالا ارتباط میان بعضی از گروه های خونی و تشدید نارسایی های تنفسی در روند رشد بیماری ناشی از ویروس کرونا در بدن را نشان میدهد.
این گروه به سرپرستی “تام کارلسن” از بیمارستان دانشگاه اسلو در نروژ و آندره فرانکه از دانشگاه کیل در آلمان، نمونه خون ۱۶۱۰ بیمار بدحال را که به سبب مبتلاشدن به بیماری کووید۱۹ در اوج این بیماری همه گیر در هفت کلینیک اسپانیا و ایتالیا بستری بودند، بررسی و مقایسه کردند.
این کارشناسان مولکول های DNA بیماران را نیز که از نقاط مختلقی بودند استخراج و مورد بررسی و پژوهش قرار دادند. سپس خصوصیات ژنتیکی یافته شده در نمونه های خون این بیماران با خون ۲۲۰۵ نفر از افراد سالم اهداکننده خون از هر دو کشور مقایسه شدند. پژوهشگران دریافتند که افراد مبتلا به گروه خونی A + بیشتر در معرض خطر نارسایی تنفسی ناشی از بیماری کووید۱۹ هستند. نتایج این تحقیق همین طور نشان میدهد که بدن افراد با گروه خونی نوع O در مقابل ویروس کرونا از ایمنی بهتری برخوردارست.
تفاوت دو گروه خونی
مطالعات جدید متخصصان نروژی و آلمانی نشان میدهد که شدت نارسایی تنفسی در بیماران کووید۱۹ در نوع گروه خونی با کروموزوم “rs۶۵۷۱۵۲” حدود ۳۲ درصد و در نوع “rs۱۱۳۸۵۹۴۲” حدود ۷۷ درصد بیشتر از بقیه بیماران بوده است. این کروموزم ها تعیین کننده خصوصیات گروه های خونی در ژن ها هستند.
قبل از این پژوهشگران چینی در پژوهش های خود به این نتیجه رسیده بودند که میانگین تعداد بیماران کووید۱۹ که دارای گروه خونی A هستند از سایر گروه های خونی بیشتر است.
بنابر گزارش دویچه وله، علاوه بر این از مدت ها پیش این نکته نیز برای دانشمندان مشخص شده است که افرادی که گروه خونی O دارند کمتر گرفتار بیماری مالاریا می شوند. از جانب دیگر نتیجه تحقیقات موید آن است که بدن کسانی که گروه خونی A دارند در مقابل طاعون مقاوم تر است.

منبع: