در بیمارستان شهید هاشمی نژاد؛ ربات خدمت رسان پزشكی رونمایی گردید

آنی غذا: متخصصان یك شركت دانش بنیان در مدت زمانی كوتاه موفق به طراحی و ساخت یك ربات خدمت رسان پزشكی شدند كه این ربات با نام «كیوان لایف بات» با خاصیت های خود در زمان شیوع بیماری های با ضریب بالای انتقال، ارتباط درمانگر و بیمار را كم می كند. ربات پزشكی كیوان لایف بات امروز بعنوان عضوی از كادر درمان بیمارستان شهید هاشمی نژاد و همزمان در قطر و روسیه فعالیت خودرا شروع كرد.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، «کیوان لایف بات» ربات پزشکی “ایران ساخت” دستاورد دیگری برآمده از زیست بوم فناوری و نوآوری ظهر امروز در بیمارستان شهید هاشمی نژاد تهران با حضور تعدادی از مسئولان و پزشکان و کادر درمانی رونمایی گردید. کیوان لایف بات یک ربات پزشکی برای کمک رسانی به کادر پزشکی و درمان است. ایده طراحی و ساخت آن همزمان با شیوع ویروس کرونا و اوج گرفتن آن در کشور در اوایل سالجاری شکل گرفت و در نهایت با تلاش متخصصان یک شرکت دانش بنیان این ربات متولد شد.
فعالان زیست بوم دانش بنیان تهدید را به فرصت تبدیل کردند

پرویز کرمی، دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی در مراسم رونمایی از این ربات اظهار نمود: زیست بوم فناوری و نوآوری با موفقیت توانسته است ضمن شناسایی نیازها، محصولات و خدمات کاربردی خودرا در جامعه عرضه نماید و نمونه آن در بحران کرونا بیش از پیش برای مردم و مسئولان نمایان شد که دستاوردها و محصولات ایران ساخت نیازهای جامعه را رفع کردند. رونمایی از ربات پزشکی «کیوان لایف بات» هم اقدامی در همین راستا است و شروع حرکت جدیدی در زمینه همیاری کادر درمان و بیمارستانی است و نفوذ فناوری های هوش مصنوعی رباتیک در صنعت بیمارستانی است، این ربات همزمان با این رونمایی و به خدمت گرفته شدن در بیمارستان شهید هاشمی نژاد تهران در شهرهای قطر و روسیه نیز عرضه می شود.
وی افزود: این مساله خود اثبات کننده وجود خلاقیت و توانمندی و اقتدار علمی جوانان این کشور است که نیازها را شناسایی و برای رفع آن اقدام می کنند. و از تهدیدها فرصت می سازند، پس باید به آنها اعتماد کرد و فرصت داد و حمایت کرد. همانطور که امروز شاهد می باشیم که شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها از تهدید جهانی یک فرصت ساختند.
کرمی همین طور بیان کرد: افرادی همچون مسئولان و کادر پزشکی و درمانی بیمارستان شهید هاشمی نژاد قابل تقدیر هستند، در بحران کرونا در خیلی از کشورها کادر درمان و پزشکان کار را رها کردند و مردم بی پناه را تنها گذاشتند، اتفاقی که در ایران به همت پزشکان و کادر درمانی شجاع فهیم و ایثارگر هیچ گاه رخ نداد. در کنار پزشکان و کادر درمانی شجاع اتفاقی دیگر رقم خورد و آن تولید و ارائه محصولات و تجهیزات ایران ساخت به مردم ایران و سایر کشورها بود. فعالان زیست بومی که در زمان بحران داروها، تجهیزات و محصولات لازم برای مقابله با کرونا را تولید و بومی سازی کردند.
وی به یک فرصت بحران کرونا اشاره نمود و اضافه کرد: هرچند بحران کرونا لطمه های بسیاری به مردم کشور وارد کرد، اما محاسنی هم داشت و آن نمایش اقتدار علمی و فناوری بود. بحرانی که تصویری از ایران قدرتمند را نمایش داد. کرونا فرصتی برای به روز رسانی پروتکل های دانش و فناوری بود. امروز شرکت های دانش بنیان در تولید محصولات به قدری توانمند شده اند که علاوه بر رفع نیاز کشور می توانند محصولات خودرا صادر کنند، بعنوان نمونه تولید ماسک N۹۵ و یا کیت تشخیص کرونا ظرف ۲۰ روز بعد از شیوع ویروس کرونا تولید انبوه شد و الان ظرفیت تولید آن بیش از نیاز کشور است و می توانیم صادرات آنرا شاهد باشیم، حتی حالا خط تولید این ماسک ها را نیز صادر می نماییم.
کرمی همین طور به پشتیبانی از استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان اشاره نمود و اظهار داشت: این حمایت تنها دولتی نیست، بلکه حمایت بخش خصوصی و اجتماعی است و همه در کنار هم برای رشد و پیشرفت زیست بوم فناوری و نوآوری باید همدل شویم. برای اینکه پشتیبانی از این زیست بوم پشتیبانی از اقتصاد دانش بنیان و رهایی از اقتصاد نفتی و واردات محوری است.
کرمی در این میان به نقش گروه بیمارستان محب نیز که بصورت vc از این شرکت دانش بنیان حمایت کرده اشاره و از ایشان قدردانی نمود.
معاونت علمی و فناوری نهادی اثر گذار در حوزه فعالیت دانش بنیان ها

علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در این مراسم اظهار داشت: توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان به همت معاونت علمی در کشور جای تبریک به مردم دارد. حالا در این شرکت های فناور نسل جوان خلاقی مشغول فعالیت هستند که نوعی خیزش جهادگونه را در کشور ایجاد کردند. با شیوع ویروس کرونا در کشور شاهد خیزش در زیست بوم فناوری و نوآوری بودیم که همه برای رفع نیاز به میدان آمدند.

زالی افزود: در همین مدت زمان کوتاه از شیوع ویروس کرونا در کشور خودکفایی ملی به معنای واقعی به فعلیت درآمد و اگر عده ای به این فعالیت ها با تردید نگاه می کردند، این بحران زمانی مناسب برای رفع آن بود.
زالی همین طور درباره کارهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: درخواستم از این نهاد اثرگذار در حوزه دانش بنیان این است که موانع را برای چابک سازی شرکت های دانش بنیان رفع کند تا جوانان با انگیزه بیشتری برای پیشرفت کشور وارد عمل شوند. البته معاونت علمی برای توسعه این فعالیت ها به خوبی عمل کرده است و قسمتی از این نیازها رفع شده است. اما برای بخش دیگر نیاز به ریل گذاری است.

وی به ساخت ربات پزشکی کیوان لایف بات اشاره نمود و اضافه کرد: طراحی و ساخت این ربات در کمتر از ۵۰ روز یک کار نشدنی را شدنی کرد که توسط متخصصان یک شرکت دانش بنیان انجام شد.

همین طور قره خانی، مدیر عامل شرکت دانش بنیان تولید کننده این ربات به خاصیت های آن اشاره نمود و اظهار داشت: این ربات به صورت خودکار یا کنترل ازراه دور فعالیت می کند. حمل غذا و دارو به اتاق های مختلف و ارائه آن به بیمار، اندازه گیری میزان دما و اکسیژن خون بدن بیمار، ارتباط صوتی و تصویری پزشک و بیمار بعضی از خاصیت های آن است. البته به سبب ایران ساخت بودن این ربات امکان اضافه حسگرهای دیگر به آن وجود دارد.

وی افزود: دو نمونه از این محصول به قطر صادر گردیده است. همین طور روسیه و کره جنوبی نیز برای خرید آن استقبال کرده اند و در حال آماده سازی محتوای لازم به زبان آنها هستیم.

محسن عباسی، مدیر عامل بیمارستان شهید هاشمی نژاد دیگر سخنران این مراسم بود که اظهار داشت: طراحی و ساخت این ربات بطور کامل در داخل کشور انجام شده و صد در صد ایرانی است. هدف ما تنها مقابله با کرونا نیست، بلکه این محصول برای مقابله با هر بیماری واگیرداری آماده به کار است و در مقابله با بیماری هایی با ضریب انتقال بالا اثرگذاری خودرا نشان میدهد. با ورود آن به بیمارستان ها در زمان شیوع بیماری هایی مانند کرونا و در زمان قرنطینه وجود آن کمک بزرگی است تا برخورد درمانگر و بیماران را کم کند.

جلیل کوهپایه زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز بر ورود فناوری در دانشگاه های علوم پزشکی اصرار کرد و اظهار داشت: شرکت هایی در این عرصه موفقیت بیشتری دارند که ارتباط نزدیکی را با بخش بالین به وجود آورده اند. باید به فناوری بهای بیشتری داده شود. دانش بنیان ها با ساخت این ربات و فعالیت در زمان بحران کرونا نشان دادند که آنچه درباره ایران می گویند، اشتباه است.

برمبنای اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در ادامه ضمن رونمایی از ربات پزشکی کیوان لایف بات از کادر پزشکی و درمانی و پرستاری بیمارستان شهید هاشمی نژاد با حضور مسئولین تقدیر صورت گرفت.