چرایی پایین بودن آمار فوت در مراكز سالمندان ایرانی به علت كرونا نسبت به سایر كشورها

به گزارش آنی غذا رئیس ستاد مقابله با بیماری های واگیردار سازمان بهزیستی كشور تاكید این سازمان در مورد «پیشگیری» از شیوع بیماری كرونا را عامل كمتر بودن ابتلای سالمندان به كرونا در كشور دانست.
محمدنفریه در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه گروه های هدف سازمان بهزیستی کشور ریسک بالایی برای مبتلا شدن به کروناویروس دارند، اظهار داشت: بنابراین سازمان بهزیستی بلافاصله پس از شیوع این بیماری در چین کارگروه مقابله با بیماری های واگیردار خویش را که سال هاست در سازمان مشغول به کار است، فعال کرد. بدین سان دستورالعمل های خاصی برای مراکز صادر شد که نخستین دستورالعمل هم برای پنجم بهمن ماه است. بخش زیادی از بخشنامه های سازمان بهزیستی کشور در مورد این بیماری هم پیش از اعلام نخستین مورد رسمی مبتلا شدن به این بیماری صادر شدند.
وی با اشاره به اینکه در مورد بیماری های همه گیر، پیشگیری نقش اصلی را ایفا می کند، اضافه کرد: بنابراین سازمان بهزیستی هم که برپایه پیشبینی وزارت بهداشت احتمال زیادی می داد که این بیماری بزودی وارد کشور شود، آغاز به انجام اقدامات پیشگیرانه کرد. به طوریکه در ۲۷ بهمن ماه کلیه مراکز به شکل خودخواسته به حالت قرنطینه درآمدند. یعنی پذیرش موارد جدید، ترخیص افراد و… ممنوع اعلام گردید و دستورالعمل های بهداشتی به شکل شدیدتری دنبال شدند. در آن زمان هنوز نمی دانستیم که وضعیت بیماری در کشور به چه شکل خواهد بود و بعدا قرنطینه عمومی اعلام می شود، بنابراین سازمان بهزیستی در مورد این مورد هم پیشگیری کرده و از تمامی مراکز خواسته بود تا برای ۳ ماه مواد بهداشتی و ضدعفونی کننده مورد نیاز خویش را تهیه کنند.
رئیس کمیته جلوگیری از بیماری های واگیردار سازمان بهزیستی کشور افزود: با عنایت به گزارش های رسیده از کشورهای دیگر که حتی پیش از ما موارد مثبتی داشتند نشان می داد که موارد ابتلای سالمندان در این کشورها زیاد است. برای مثال در آمریکا دومین فوتی ناشی از این بیماری در یکی از مراکز سالمندان اتفاق افتاده بود. همینطور گزارش ها نشان می داد در کشورهایی مانند ایتالیا، اسپانیا، فرانسه موارد مبتلا شدن به سالمندان زیاد است. این درحالی بود که درصد آلودگی ما نسبت به کشورهای دیگر بسیار کمتر بود.
نفریه با اشاره به اینکه مرگ و میر سالمندان با دقت رصد می شد، خاطرنشان کرد: یکی از کارهای سازمان این بود که سامانه ای را راه اندازی نمود که به شکل آنلاین تعداد فوتی ها موارد مشکوک مثبت بستری و مثبت و مرگ مثبت یا مرگ در اثر بیماری های دیگر مانند آنفلوآنزا را نشان می داد. هم برای مراکز و هم برای مددجویانی که درسطح جامعه بودند این موارد ثبت می شدند. با این وجود آمار و ارقام کشور ما با کشورهای دیگر در حوزه سالمندان هم خوانی نداشت و کمتر بود. حتی ما نسبت به این مورد شک کردیم که شاید مسؤلان این مراکز موارد مذکور را در سامانه ثبت نکرده اند.
وی در مورد صحت سنجی این آمار هم توضیح داد: ما هم همچون سایر ادارات مانند تأمین اجتماعی و… به سامانه ثبت احوال هم دسترسی داریم که اگر مددجویی فوت کرد نسبت به قطع مستمری و… وی اقدام گردد. بنابراین وارد بررسی این شدیم که آیا تعداد مرگ و میر در اسفند ۹۸ نسبت به اسفند ۹۷ تفاوتی داشته است یا نه؟ بدین سان این ارقام می توانست صحت آمار سال جاری را تایید کند.
نفریه افزود: برپایه بررسی های انجام شده ۴۰ هزار و ۹۰۰ نفر در اسفند ماه ۹۷ در مراکز ما بودند که این تعداد در اسفند ۹۸ به بیشتر از ۴۹ هزارنفر رسیده بود. بدین سان حدود ۹۰۰۰ نفر افزایش یافته بودند، اما آمارها نشان می داد تغییر معناداری در آمار مرگ و میر سالمندان در مراکز وجود ندارد. سپس آمار فروردین ۹۹ نسبت به فروردین سال قبل مقایسه شد. در این بررسی ها هم نشان داد این آمار در فرودرین ماه هم تفاوت معناداری نداشته است.
رئیس کمیته مقابله با بیماری های واگیردار سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه اگر تمام مرگ و میر را هم در سالمندان از کرونا حساب نماییم -که اینطور نیست – درصد قابل قبولی نسبت به کشورهای دیگر داشته ایم، اضافه کرد: یکی از علل این مورد این است که از بهمن ماه ۹۸ به مراکز دستور العمل های خاصی فرستاده بودیم و فقط در این ماه حدود ۸ دستورالعمل تهیه و ارسال شده بود. بنابراین فرآیند پیشگیری ما خوب بود و حتی بار مراکز را به تدریج کم کردیم چون می دانستیم بالاخره بیماری وارد مراکز می شود و در عین حال آغاز به پشتیبانی از مراکز کردیم.
نفریه با تاکید بر اینکه برای مراکز نگهداری سالمندان سرانه ۵۳۰ هزار تومانی تا آخر اسفندماه به حساب مراکز واریز شد، اظهار نمود: این مبلغ علاوه بر یارانه آنها بود تا صرف تهیه مواد بهداشتی و ضدعفونی کننده شود. در آن زمان هنوز این سرانه به بهزیستی تعلق نگرفته بود و با وجود کمبود بعضی از این اقلام این سازمان نسبت به تهیه آنها از بازار آزاد اقدام نموده بود.

وی افزود: هفته قبل هم برای پرسنل این مراکز که غیردولتی هم هستند با استفاده از کمک بنیاد مستضعفان برای تمام این افراد نفری ۵۰۰ هزار تومان فقط بعنوان یک قدردانی واریز شد، چونکه این افراد سربازان گمنام سلامت بودند که به دنبال دیدگاه های انسانی مراکز را رها نکردند. در این مراکز کارکنانی بودند که به این بیماری مبتلا شدند؛ اما این مراکز هیچگاه رها نشدند. این در حالیست که این اتفاق در بعضی از کشورهای پیشرفته افتاده بود. مجاهدت این افراد سبب شد تا مراکز ابتلای کمتری داشته باشند.
نفریه خاطرنشان کرد: چون نقطه ضعف ما برای پیشگیری از ورود کرونا به مراکز تعویض شیفت پرسنل بود بعضی از آنها در روزهای عید حتی تا ۱۴ روز در مراکز حضور دائم داشتند تا با کاهش رفت و آمد آنها احتمال ورود بیماری به مراکز کاهش پیدا کند. پزشکان، پرستاران، مددیاران، مادریاران، پدریاران و حتی کادر خدماتی آنها کار جمعی انجام دادند که تا این لحظه این بیماری به خوبی کنترل شده اما اگر وارد پیک بعدی آن شویم باید باز هم آمادگی لازم را پیدا نماییم.