در گفت وگو با آنی غذا مطرح شد فعالیت كلینیك آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی در ایام كرونایی

به گزارش آنی غذا متخصص آسم و آلرژی در مركز آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی تهران اظهار داشت: بیماران آسم و آلرژی حتی در شرایط فعلی كه با شیوع ویروس كرونا رو به رو هستیم، نباید خودسرانه مصرف داروهای خودرا قطع كنند و لازم است این بیماران برای كنترل بیماری خود به پزشك مربوطه مراجعه كنند؛ بنا بر این كلینیك آسم و آلرژی جهاددانشگاهی علوم پزشكی تهران با رعایت دقیق تمهیدات بهداشتی لازم برای پیش گیری از كرونا، بیماران آسم و آلرژی را پذیرش می كند و به آنان خدمات لازم را ارائه می دهد.
دکتر محلوجی راد در گفت و گو با ایسنا، در مورد تأثیر کرونا بر بیماران مبتلا به آسم و آلرژی اظهار نمود: بیماران آسم و آلرژی به خصوص بیماران مبتلا به آسم همچون افرادی هستند که بیماری زمینه ای دارند، بدین سبب اگر گرفتار عفونت کرونا شوند، ممکنست نسبت به افراد عادی در مقابل کرونا، علائم شدیدتری را بروز دهند، بدین سبب سفارش می شود این بیماران همانند افراد دیگر موارد پیش گیری از مبتلاشدن به کرونا را به صورت کامل رعایت نمایند.
داروهای کورتون استنشاقی هستند و اثری بر کاهش سیستم ایمنی ندارند
متخصص آسم و آلرژی در مورد مصرف داروهای بیماران آسم و آلرژی، اظهار داشت: بعضی از داروهایی که بیماران مبتلا به آسم و آلرژی مصرف می کنند، همچون داروهای کورتون استنشاقی هستند. از طرفی گفته شده که برای پیش گیری از بیماری کرونا از مصرف کورتون خودداری شود، پس ممکنست که این بیماران برای جلوگیری از مبتلاشدن به کرونا گمان کنند که باید داروهای خودرا قطع کنند، در صورتیکه به هیچ وجه این اقدام سفارش نمی گردد چون این داروهای کورتون استنشاقی هستند و اثری بر کاهش سیستم ایمنی ندارند.
بیماران آسم و آلرژی مصرف داروهای خودرا قطع نکنند
وی ادامه داد: به بیماران مبتلا به آسم سفارش می شود که داروهای خودرا طبق نظر پزشک و اگر امکان تماس با پزشک ندارند، طبق برنامه ای که از قبل به آنان داده شده، مصرف کنند و داروهای خودرا قطع نکنند؛ چون ممکنست قطع داروها موجب شود علایم آلرژی آنان تشدید شود و این اشکال پیش آید که متوجه نمی شوند این علائم به دلیل بیماری آلرژی است یا اینکه به کرونا مبتلا شدند.
وی در مورد بیماران آسم و آلرژی که به کرونا مبتلا شده اند، اظهار داشت: بیماران آسمی داشتیم که به کرونا مبتلا شدند و خوشبختانه علائم خیلی شدیدی نداشتند، بدین سبب بیماران آسم گمان نکنند که اگر به کرونا مبتلا شدند، بسیار بد حال یا گرفتار مرگ و میر می شوند؛ چنانچه این بیماران به کرونا مبتلا شدند، حتما به پزشکی که مراجعه می کنند اطلاع دهند که مبتلا به آسم و آلرژی هستند و داروهای مصرفی خودرا به پزشک مربوطه اعلام کنند.
وی افزود: معمولا برای بیماران آسمی که به کرونا مبتلا شدند هم داروهای درمانی کرونا تجویز می شود و هم داروهایی که برای آلرژی مصرف می کنند، ادامه می یابد؛ باقی موارد پیشگیری در مورد این بیماران هم مانند سایر افراد عادی است.
بیماران مبتلا به آسم زمان استفاده از مواد شوینده برای مقابله با کرونا حتما از ماسک استفاده کنند
دکتر محلوجی راد باتوجه به افزایش مصرف مواد شوینده جهت پیش گیری از مبتلاشدن به کرونا، به بیماران آسم و آلرژی سفارش کرد: بیماران آسم و آلرژی مانند سایر افراد مجبورند در شرایط فعلی و برای مقابله با کرونا از مواد شوینده سطوح و دست استفاده کنند، به این افراد سفارش می شود که وقتی می خواهند مواد شوینده استفاده کنند، حتما در و پنجره های منزل باز و تهویه مناسب باشد، همین طور در زمان مصرف مواد شوینده از ماسک استفاده کنند تا بیماری آنان تشدید نشود.
مرکز آسم و آلرژی سازمان جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران در ایام کرونایی همچنان فعال است
متخصص آسم و آلرژی با اشاره به اینکه کلینیک آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران فعال و آماده پذیرش بیماران است، اظهار داشت: بیماری های آلرژی و آسم بیماری های مزمن هستند و نیاز به درمان طولانی مدت دارند و حتما باید تحت نظر پزشک داروهای خودرا استفاده کنند، چون معمولاً در شروع درمان ممکنست که داروها را با دوز بالا شروع نماییم و بعد لازم باشد که برمبنای کنترل بیماری، دوز داروها را تغییر دهیم؛ بدین سبب این دسته از بیماران باید ویزیت های دوره ای خودرا داشته باشند. همین طور این بیماران باید تحت شرایط مراقبتی شدید قرار گیرند، اگر از منزل خارج می شوند بیشتر از وسایل نقلیه شخصی، دستکش و ماسک استفاده کنند و به پزشک مراجعه کنند تا در مورد تغییر دوز داروها و نوع مصرف آن تشخیص و تجویز لازم صورت گیرد. به همه این دلیلهای مرکز آسم و آلرژی سازمان جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران فعال و آماده پذیرش بیماران است.
برای پیش گیری از مبتلاشدن به کرونا همه تمهیدات بهداشتی در کلینیک آسم و آلرژی انجام می شود
وی باتوجه به شیوع ویروس کرونا در مورد تمهیدات بهداشتی کلینیک آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، اظهار نمود: هم اکنون نوبت ها در کلینیک آلرژی به شکلی داده می شود که بیمار در مدت طولانی در اتاق انتظار نمی ماند و فاصله گذاری اجتماعی به صورت دقیق رعایت می شود. همه بیماران ملزم هستند که از ماسک و دستکش استفاده کنند. همه افراد در زمان ورود به کلینیک تب سنجی می شوند و اگر در مورد بیماری شک قوی وجود داشت که به کرونا مبتلاست، بدون نوبت و مستقیم به مطب داخل می شود و بعد از ویزیت سریع کلینیک را ترک می کند.
بیماران بدون هیچ نگرانی به کلینیک آسم و آلرژی مراجعه کنند
دکتر محلوجی راد در آخر اظهار داشت: در کلینیک آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران همه تمهیدات بهداشتی لازم بطور دقیق پیش بینی شده و انجام می شود؛ پس بیماران آسم و آلرژی که لازم است برای کنترل بیماری خود به مرکز مراجعه کنند، می توانند بدون هیچ نگرانی از مبتلاشدن به کرونا به پزشک مربوطه خود مراجعه کنند.

منبع: