مطالعه جدید نشان می دهد؛ تاثیر شیر سینه در پیش گیری از بیماری سپسیس در نوزادان زودرس

آنی غذا: پژوهشگران در مطالعه بر روی موش ها دریافتند وجود مولكولی در شیر سینه مادر از ابتلای نوزاد زودرس به بیماری سپسیس كمك می نماید.

به گزارش آنی غذا به نقل از مهر، پژوهشگران دانشگاه واشنگتن و كلینیك مایو آمریكا دریافتند مولكول موجود در شیر سینه موسوم به فاكتور رشد اپیدرمال سبب فعال شدن گیرنده های در سلول های روده نوزاد شده و از ورود باكتری های خطرناك روده به جریان خون، نظیر میكروب های عامل بیماری سپسیس (گندخونی)، ممانعت می كند.
در این مطالعه، پژوهشگران به موش های تازه متولدشده محلولی حاوی باكتری Escherichia coli جداشده از خون بیمار مبتلا به سپسیس دادند. سپس موش ها یا توسط مادر خودشان یا مادر یك بچه موش دیگر كه اخیرا متولد شده بود و در نتیجه شیر سینه مادر حاوی مقادیر كمتر فاكتور رشد اپیدرمال بود شیر داده شدند.
«كاترین نوپ»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «این امكان وجود دارد كه بتوان فاكتور رشد اپیدرمال را به شیر مادر شیرده یا فرمولی كه دارای مقادیر كمتر این ماده مهم می باشد، افزود.»
وی در ادامه می افزاید: «از آنجائیكه شیر مادری كه مدت ها از شیردهی اش می گذرد خیلی برای نوزاد زودرس سودمند نیست، ما معتقدیم امكان افزایش غلظت فاكتور رشد اپیدرمال در شیری كه فاقد مقادیر كافی این فاكتور است، وجود دارد.»
برخلاف آنتی بیوتیك ها كه تمایل به كشتن هر نوع باكتری ای دارند، شیر سینه حاوی مقادیر بالا فاكتور رشد اپیدرمال است كه سبب كشتن باكتری های سودمند یا مضر در روده نمی گردد، اما این نوع باكتری ها را از جریان خون دور نگه می دارد.
به گفته پژوهشگران، این شیوه می تواند راهی برای درمان عفونت باشد.
بیماری سپسیس یا گندخونی، نوعی التهاب است كه سراسر بدن را فرامی گیرد و به سبب عفونت ایجاد می شود. بیماری سپسیس حداقل ۷۲ ساعت پس از تولد نوزاد و حداكثر ۶۰ روز پس از تولد در نوزاد بروز می كند و عامل ۲۶ درصد تمام مرگ های نوزادان زودرس است.

منبع: